تازه شروع شده؟

تازه شروع شده؟

سلاح ما قلم ماست

خاطرات محسن رفیق دوست از تشکیل بسیج

پنجم آذر ماه سالروز تشکیل نهاد بسیج به فرمان حضرت امام خمینی (ره) است. به دنبال پیروزی انقلاب اسلامی و قطع دست استکبار جهانی و منافع آنها در ایران، توطئه‌ها و فتنه‌های شیاطین علیه ایران روز به روز گسترش یافت.

در چنین شرایطی بود که امام خمینی (ره) فرمان تشکیل بسیج را صادر کردند و فرمودند: «مملکتی که 20 میلیون جوان دارد، باید بیست میلیون ارتش داشته باشد.» ایشان تاکید کردند: «سنگ بنای بسیج بر حکم فقهی و جهادی استوار است؛ جهادی که مبتنی بر روحیه دفاعی باشد و نه تهاجمی یا جهان‌گشایی، بسیج در نظر امام مولودی جدید است که کارشناسان جهانی نمی‌توانند آن را بشناسند و هر گاه قوه ایمان در ملتی زنده شود، همگان را به قیام برای خدا فرا می‌خواند و می‌تواند سرتاسر یک کشور را بسیج کند، معیار حرکت بسیج هم همین اسلام و درک مفاهیم عالیه آن است».

در همین ارتباط «محسن رفیق‌دوست»، اولین وزیر سپاه پاسداران در نظام جمهوری اسلامی از چگونگی تشکیل این نیرو می گوید :او یادآور می شود : « پس از پیروزی انقلاب اسلامی و تشکیل سپاه پاسداران، بحث‌هایی در جامعه مطرح شد، درباره این‌که همه‌ی آحاد ملت در هر شغل و مقامی که هستند بتوانند حداقل آموزش نظامی را ببینند و برای روز دشواری، سازماندهی شوند.

این زمزمه مطرح بود تا این‌که یک روحانی به نام آقای مجد از امام (ره) برای تشکیل بسیج حکم گرفتند.»
وی ادامه داد:« پس از آن مطرح شد که همه‌ی افراد و گروه‌هایی که مایلند ثبت‌نام کنند، سازماندهی شوند و آموزش ببینند. 5 آذر سال 58 این حکم داده شد و بسیج کار خود را آغاز کرد.»

اولین وزیر سپاه پاسداران همچنین خاطرنشان کرد:« از همان روز اول با مشکلی در این میان روبه‌رو شدیم که تقریبا بسیج به نوعی شبیه سپاه بود. سپاه هم نیروی مردمی بود که سازماندهی داشت و در بسیاری از جاها مورد استفاده قرار می‌گرفت؛ اما از آنجا که بسیج حکم حضرت امام (ره) را داشت، بر خودمان وظیفه می‌دانستیم که هرجا که می‌رویم در حدی که می‌توانیم آنها را با خود همراه کنیم.

وقتی برای آموزش، اسلحه می‌خواستند، من که مسوول تدارکات سپاه بودم برای آنها اسلحه از ارتش فراهم می‌کردم.»

رفیق‌دوست اضافه کرد:« به تدریج بحث‌هایی مطرح شد مبنی بر این‌که بسیج مستقل باشد یا به سپاه وابسته شود. این بحث‌ها ادامه پیدا کرد که نتیجه‌ای نداشت تا بعد از آغاز جنگ. رفته رفته آقایی که مسوولیت بسیج را بر عهده گرفته بود، پرونده‌ی سیاسی پیدا کرد و بنا شد سپاه، بسیج را اداره کند تا تکلیفش از سوی قانون مشخص شود؛ البته من جزئیات قضیه را فراموش کرده‌ام، اما برادر روحانی دیگری که نماینده‌ی مجلس شد، به نام آقای احمد سالک فرمانده بسیج شد.

او جزو شورای فرماندهی بود و ما قبل از این‌که قانون سرنوشت بسیج را مشخص کند، بسیج را داخل سپاه آوردیم و فرمانده بسیج را از اعضای شورای سپاه قرار دادیم.»

وی ادامه داد :« از این به بعد بسیج به عنوان نیروی مردمی پشتیبان سپاه مطرح شد که بعد از آن هم این مساله جا افتاد و قانونی شد؛ البته در آن دوران هم در میان مسوولان در این رابطه اختلافاتی بود و عده‌ای بر این عقیده بودند که بسیج باید از سپاه مستقل باشد؛ گرچه این‌که بسیج نیروی مردمی سپاه باشد در نهایت از سوی قانون تصویب شد.»

رفیق‌دوست همچنین خاطرنشان کرد:« درآن مقطع کل برنامه‌های بسیج متعلق به سپاه بود و ما آن‌چه را که برای سپاه تدارک می‌دیدیم در سطح وسیع‌تر، در سطوحی ساده‌تر و گسترده‌تر برای بسیج در نظر می‌گرفتیم. مثلا وقتی برای سپاه، پادگان آموزشی فراهم می‌کردیم، پادگانی شبیه ارتش در نظر می‌گرفتیم؛ اما برای بسیج مکانی ساده‌تر که فقط در آن بتوانند سازماندهی شوند، مد نظر قرار می‌گرفت. از ابتدا اصرار داشتیم اصولا بسیجی بودن شغل نباشد؛ در حالی که سپاهی بودن شغل است.»

وی همچنین با اشاره به گسترش فعالیت‌های بسیج در ادارات مختلف، گفت:« همان اوایل که بسیج تشکیل شد، حضرت امام (ره) جمله‌ای در رابطه با ارتش 20 میلیونی و گسترش بسیج داشتند که این جمله مدنظر ما قرار گرفت تا بتوانیم فعالیت‌های بسیج را گسترش و به همه آموزش‌های لازم را ارایه دهیم؛ البته امروز ارتش 20 میلیونی باید گسترده‌تر باشد. بزرگ‌ترین ارتش سیاسی دنیا امروز در اختیار ایران است و این به برکت بسیج فراهم شده است و هیچ کشوری چنین امکانی ندارد که بتواند نیروهای مردمی خود را این‌گونه بسیج کند.»

رفیق‌دوست ادامه داد:« بسیج امروز از نظر نظامی در مرحله‌ی بسیار خوبی قرار دارد و در امور دیگر مثل بهداشت و امورعمرانی عملکرد چشمگیری داشته است. ما در نظر داشتیم این نیروی عظیم را که سازماندهی می‌کنیم، برای روز مبادا و روزهای دیگر نیز کارآیی داشته باشد؛ بنابراین امروز بسیج در بسیاری از امور فعالیت می‌کند و مثلا آن‌چه کشور در واکسیناسیون طی یک روز در کل کشور انجام داد و در دنیا بی‌نظیر است، توسط این نیرو انجام شد .

امروز بسیج در بحث امنیت عمومی، دفاع از مملکت و بهداشت و ... سازماندهی شده است و بهترین پشتوانه برای مملکت است.»

وی همچنین با بیان اینکه زمانی که بحث پیوستن بسیج به سپاه مطرح شد، نظرات مختلفی ارایه می‌شد، افزود:« زمانی‌که موضوع خدمت حضرت امام (ره) ارایه شد و ما دلایل خود را گفتیم، ایشان گفتند بسیج با سپاه باشد و بدنه‌ی اصلی سپاه را بسیج تشکیل بدهد. مخالفت‌ها و موافقت‌ها گسترده بود، اما درگیری وجود نداشت. آن زمان بحث ماندن یا نبودن کمیته و سپاه بود.»

وی ادامه داد:« بحث رفتن کمیته مطرح شد، اما در رابطه با سپاه، نظر همه این بود که سپاه نهادی برای حراست و حفاظت از انقلاب و دستاوردهای آن تشکیل شده است. این در قانون اساسی قبلی نبود. آن زمان عده‌ای می‌گفتند ارتش برای حفاظت از انقلاب کفایت می‌کند، اما نظر این بود که ارتش تعریفی دارد و هیچ وقت ماموریت دفاع از انقلاب را به ارتش ندادند. دفاع از مرزها و تمامیت ارضی کشور بر عهده‌ی ارتش بود اما بحث حفاظت از انقلاب و دستاوردهای آن که خود دولت جمهوری اسلامی و قانون اساسی یکی از دستاوردهای آن است از ماموریت‌های سپاه است.

وقتی که بحث جنگ ایران و عراق نیز مطرح شد آن زمان که تشخیص داده شد انقلاب مورد تهدید واقع شده است سپاه وارد شد و ماموریت پیدا کرد که به کمک ارتش برود. در حقیقت در زمان جنگ، سپاه به کمک ارتش رفت؛ چرا که ارتش لطمه خورده بود و اگر سپاه وارد نمی‌شد انقلاب از بین می‌رفت.»

وی همچنین خاطرنشان کرد:« در اهداف اولیه‌ای که برای تشکیل بسیج مطرح شده بود، تاکید داشتیم که بسیج نیرویی باشد برای سازماندهی و آموزش نیروهای داوطلب برای روز مبادا، اما باید گفت از آن جا که در این کشور انقلاب عقیدتی شده است وقتی بسیج آموزش می‌بیند تنها آموزش نظامی نیست و آموزش عقیدتی نیز مد نظر است؛ لذا اصل تشکیل آموزش عقیدتی و نظامی است که وقتی افراد قبول می‌کنند وارد آن شوند باید با آن همراه شوند. اینکه در بعضی از مواقع بسیج وارد صحنه می‌شود در واقع ماموریتی است که سپاه به آن داده است.

بسیج خودش مستقلا وارد صحنه نمی‌شود و این فرمانده است که تشخیص می‌دهد در مقابل مسائل چه تمهیداتی بیندیشد.»

وی ادامه داد:« به طور کلی نیروهای نظامی و انتظامی، ضابطان قوه‌ی قضاییه هستند و قوه‌ی قضاییه می‌تواند از آنها بخواهد که ماموریتی برایش انجام دهند. در تاریخی اعلام کردند بسیج نیز به عنوان ضابط قوه‌ی قضاییه فعالیت کند؛ مثلا وقتی بحث اراذل و اوباش مطرح می‌شود قانونا نیروی انتظامی حق دارد از بسیج کمک بخواهد.»

رفیق‌دوست تصریح کرد: « در قانونی که برای بسیج تهیه و در مجلس نیز تصویب شد، نیروها می‌توانند از بسیج به عنوان نیروی کمکی در چارچوب قانون استفاده کنند.»
وی تاکید کرد:« شهید بهشتی همیشه می‌فرمود که همه‌ی نهادها ممکن است مشکلاتی داشته باشند.

بسیج در مواردی بسیار موفق بوده است، اما معتقدم بسیجی که می‌خواهد ماموریت پیدا کند در جامعه با پدیده‌ای برخورد کند خودش باید آن پدیده را به خوبی بشناسد و در مقابل آن واکسینه شده و به چارچوب قضیه کاملا مسلط باشد. بسیج کارنامه‌ی خوبی دارد. حضور موفق بسیج را در بسیج مردم در امر واکسیناسیون می‌دانم که به حق همه اذعان داشتند که این بی‌سابقه بوده است. امروز بسیاری از قدرت‌های جهان به توان نظامی ایران اقرار می‌کنند و باید بسیج همچنان تکیه‌گاه محکمی برای نظام و انقلاب باشد.»

برچسب ها : ,
موضوع : | بازدید : 160
+ نوشته شده در   ساعت 18:48  توسط جوادرئیسی 

فلسفه تشکیل بسیج

تاریخچه تشكیل بسیج

بسیج یك حركت اجتماعی است كه در هر جامعه ای با توجه به فرهنگ آن جامعه و به اشكال مختلفی در اثر شرایط خاص بوجود می آید . حتی در دوران صدر اسلام نیز به هنگام حمله كفار و منافقین علیه مسلمانان زمانی كه فرمان تشكیل نیروی مبارز علیه آنها داده می شود مسلمانان داوطلبانه در مساجد گردهم می آمدند تا توان خود را از نظر نیروی انسانی و تجهیزات نظامی برای مقابله با دشمنان اسلام بسیج كنند .
امام خمینی (ره) در این رابطه چنین می فرمایند :
« قضیه بسیج ، همان مساله ای است كه در صدر اسلام بوده است این مساله جدید نیست ، در اسلام سابقه داشته است و چون مقصد ما اسلام است ، باید هر جوانی یك نیرو باشد برای دفاع از اسلام و همه مردم و هر كسی در هر شغلی كه هست مهیا باشد برای جلوگیری از كفر و هجوم بیگانگان » .
( پرتو خورشید ، مركز مطالعات )
در طول تاریخ اسلام و ایران همواره دشمنان سعی كرده اند به اشكال مختلف از پیشرفت و ترقی مسلمانان جلوگیری كنند .
انقلاب اسلامی ایران كه الهام گرفته از اسلام ناب محمدی (ص) بوده از نخستین روزهای پیروزی با توطئه های گسترده و سازمان یافته دشمنان اسلام روبرو گردید . عظمت اهداف انقلاب و گستردگی توطئه های دشمنان ، ایجاب می كرد كه برای حفظ و سیانت از انقلاب اسلامی و ارزشها و اهداف آن در برابر شبیخون ابرقدرتها دفاع كند بنابراین بعد از پیروزی انقلاب اسلامی را درون اقشار میلیونی به طور خودجوش ، حركتی در جهت حفظ و حراست دست آوردهای انقلاب و پیروزی بزرگی كه نصیب امت اسلامی شده بود ، بوجود آمد . و بنابراین بسیج در دو مرحله شكل گرفت .

تشكیل بسیج پس از پیروزی انقلاب اسلامی

در این رابطه پیدایش بسیج در دو مرحله قابل توجه است :
1- بعد از پیروزی انقلاب اسلامی شاهد حركتی فرهنگی بودیم كه به واقع درجهت حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی مان به شمار می آید و در این مسیر شاهد تشكیل ارگانها و هسته های انقلابی نظیر سپاه ، كمیته های انقلاب و غیره بودیم كه نقش مردم در این حركت و تلاش چشمگیر و موثر بود به نظر می رسد بعد از رشد این نهادها مردم به این فكر می افتند
كه بایستی جهت كسب آمادگی در مقابله با دشمنان انقلاب آموزشهای رزم نظامی را ببینند و طبیعتا حركتی به نام بسیج در پایگاه ها و مساجد بوجود می آید كه آموزشهایی هم داده می شود..
2- مرحله دوم مصادف است با تصرف جاسوسخانه آمریكا كه با اشغال این لانه فساد توسط دانشجویان مسلمان پیرو خط امام شیطان بزرگ برای نجات خود از وضعیت موجود به توطئه هایی علیه جمهوری اسلامی دست زد‌ ، از جمله حمله نظامی به طبس ، غافل از اینكه شن ها مامور الهی شده و این توطئه را خنثی كردند یا مثلا حصر اقتصادی كه این توطئه هم خود عاملی شد برای حركت هرچه بیشتر مردم در جهت خودكفایی جمهوری اسلامی ایران ، ترور شخصیت های اسلامی ، كودتا و حركتهای مذبوحانه گروهكهای چپ و راست ، « الحمد الله الذی حعل اعداءنا من الحمقا » ؛ خدا را شكر كه دشمنان ما را از احمق ها قرار داد و از حماقت آنها همین بس كه سنت « لا یتغیر الهی اینست كه صالحان و شایستگان وارثین اصلی زمین هستند ولی آنها غافلانه هر لحظه در پی تدارك حیله جدیدی بوده و هستند و امام همیشه در جهادمان با دید وسیع و پیامبرگونه شان بخوبی دریافته بودند كه شیطان بزرگ بیكار نمی نشیند لذا در 5 آذرماه 1358 تشكیل ارتش 20 میلیونی را صادر فرمودند . در این فرمان حركتهایی را كه به نام بسیج در جامعه مطرح بود تسریع نموده و انسجام بخشیدند و از آن تاریخ بود كه مسوولین به این فكر افتادند كه سازمانی به نیروهای موجود در جامعه بدهند و در پی فرمان امام امت ، زن و مرد ، پیر و جوان از نوجوان 12 ساله تا پیر 70 ساله عاشقانه فرمان رهبرشان را لبیك گفتند

تعریف بسیج

بسیج به لحاظ لغوی به معنای سامان و اسباب ساز و سازمان جنگ : عزم و اراده ، آماده سفر شدن و آماده ساختن نیروهای نظامی یك كشور برای جنگ می باشد . ( دهخدا ، 1372 )
به نظر ما بسیج یك حركت منظم و سارمان یافته اجتماعی است كه با توجه به فرهنگ هر جامعه و به اشكال مختلفی در اثر شرایط خاصی مانند جنگ ، حوادث غیر مترقبه و حتی در زمان صلح و آرامش به صورت آماده باش بوجود می آید .
در جامعه ما نیز بسیج یك نهاد اجتماعی است . همانند خانواده كه به صورت عضوی از ساخت و نظام اجتماعی جامعه است به شمار می آید ، نهادی كه با هدف پاسداری از ارزشها و آرمانهای انقلاب اسلامی بوجود آمده است و انحلال آن جز در صورت انحلال جامعه اسلامی قابل تصور نیست .
در اساسنامه بسیج مستضعفین ، بسیج را به این صورت تعریف كرده اند :
« بسیج نهادی است تحت فرماندهی مقام معظم رهبری كه هدف آن نگهبانی از انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن و جهاد در راه خدا و گسترش حاكمیت قانون خدا در جهان طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران و تقویت كامل بنیه دفاعی از طریق همكاری با سایر نیروهای مسلح و همچنین كمك به مردم هنگام بروز بلا و حوادث غیر مترقبه می باشد . » ( سپاه از دید قانون 1362 )

هدف از تشكیل بسیج

آرمان والا و ایده بلند و هدف عالی انقلاب اسلامی ما را چنین می سزد كه از چار چوب مرزهای ایران بگذرد و دروازه های ملل محروم و توده های مظلوم و مستضعف جهان را بگشاید و پیام آرامش بخش و رسالت انسانی و رهائی بخش خویش را بگوش جان آنها برساند و زمینه های حكومت عدل الهی و جهانی امام عصر (عجل الله فرجه) را آماده سازد . و از این روی ، بسیج تمامی نیروهای فعال و آمادگی جهت تحقق این آرمان ارزنده انسانی ، امری ضروری و طبیعی به نظر می آید .
و از اینجا بود كه امام خمینی (ره) این قلب تپنده انقلاب و پیام آور آزادی و كرامت و هویت اسلامی و انسانی این قرن جهت مبارزه همه جانبه با آمریكای جهانخوار كه هر روز برای گسترش تجاوزات و سبعیت خویش ، چنگ و دندان نشان می دهد و در رویارویی با همه ابرقدرتهای تجاوزگر و تیز ، رشد انقلابی نهضت اسلامیمان روز 5/8/58 را بسیج عمومی اعلام فرمودند و هدف از تشكیل بسیج را گفتند كه « مملكت اسلامی باید همه اش نظامی باشد و تعلیمات نظامی داشته باشد » و در حالت كلی می توان گفت كه هدف از تشكیل بسیج را قرآن بیان نموده و در سوره توبه آیه 40
می فرماید: « ‌انفروا خفاقا و ثقالا و جاهدوا باموالكم و انفسكم فی سبیل الله ذلكم خیر لكم ان كنتم تعلمون » ؛ با كیفیت مختلف حركت كنید و كوچ كنید در حالیكه با بار سبك هستید . مجهز باشید و جهاد كنید با مال و جانتان در راه خدا ، و یكی دیگر از هدف تشكیل بسیج را بازوی ولایت فقیه دانسته و تك تك اعضای بسیج را سلول های بافت ولایت فقیه می دانیم . بهر حال هدف از تشكیل بسیج را جذب آموزش ، سازماندهی نیروهای مردمی دانسته و اصلی ترین مساله بسیج ، بكارگیری نیروهای مردمی در ماموریتهای محوله با توجه شرایط سنی بسیجیان اعم از دانش آموزی ، دانشجویی ، كارگری ، كارمندی ، عشایر و غیره می باشد تشكیلات بسیج به علت ساخت مردمی از یك طرف و گستردگی آن از طرف دیگر باید طوری تنظیم شود كه هم در زمان صلح و هم در زمان جنگ بتواند كارآیی لازم را داشته باشد .

اهمیت و ضرورت تشكیل بسیج

دفاع از مقدسات و ایدئولوژی اسلام ایجاب می كند كه در مقابل خطراتی كه آن را تهدید می كند به گونه ای منطقی و شیوه ای صحیح با آن خطر برخورد كرد . امام خمینی (ره) در مورد اهمیت و ضرورت تشكیل بسیج فرمودند : « دفاع از اسلام و كشورهای اسلامی امری است كه در مواقع خطر ، تكلیف شرعی و الهی و ملی است و برتمام قشرها و گروهها واجب است » .
همچنین اصل پیشگیری ایجاب می كند كه امت اسلامی برای مقابله با هر گونه خطر احتمالی از سوی دشمنان اسلام در آماده باش كامل بسر برده و آمادگی دفاعی برای هرگونه خطری كه اسلام را به مخاطره افكند را داشته باشند . فرمان صریح قرآن كریم در آیه شریفه « واعدوا لهم ما استطعتم من قوه » كه برای ترسانیدن دشمنان خدا و اسلام و امت اسلامی آمده است دال بر صحت این ادعا می باشد . از اینروست كه می بینیم در سفارشات اولیای اسلام نیز بر آماده بودن برای خطرات احتمالی بسیار تاكید شده است و از مسلمانان خواسته اند كه درهنگام خواب وصیت نامه و شمشیر را در زیر سر قرار بدهند و این نیست جز فرمان آماده باش برای لقاء الله و همچنین برای دفاع از دین خدا ، لذا سلاله نبوت ، رهبر راحل انقلاب اسلامی در این مورد خطاب به امت اسلامی فرموده اند : « مملكت اسلامی باید همه اش نظامی باشد و تعلیمات نظامی داشته باشد یكی از ابواب فقه باب رمی است . باب تیراندازی است ، آنوقت تیراندازی بوده حالا هم تیراندازی هست به یك طور دیگری » در اسلام با اینكه رهان ، یعنی یك چیزی را بگذارند برای چیزی كه نظیر قمار بازی می شود حرام است برای تیراندازی حرام نیست ، برای اسب دوانی حرام نیست .
سبق و رمایه یكی از مسائل فقه است برای اینكه همه افراد مستحب است كه سواری یاد بگیرند . حالا اتومبیل سواری و رانندگی را یاد بگیرند . و برای همه است كه تیراندازی را یاد بگیرند ، فنون جنگی را یاد بگیرند . باید ملت ما جوانهایشان مجهز باشند به همین جهاز و علاوه بر جهاز دینی و ایمانی كه دارند مجهز به جهازهای مادی و اسلامی هم باشند و یاد گرفته باشند . اینطور نباشد كه یك تفنگی كه دستشان آمد ندانند كه با آن چه كنند . باید یاد بگیرند و یاد بدهند . جوانها را یادشان بدهید همه جا . حضرت امام اضافه می كنند كه باید اینطور شود كه یك مملكتی بعد از چند سالی كه 20 میلیون جوان دارد 20میلیون تفنگدار داشته باشد و 20میلیون ارتشی داشته باشد » .( پیام انقلاب شماره 72 )

اهمیت و ضرورت تشكیل بسیج در جمهوری اسلامی ایران

بعد از تسخیر انقلابی لانه جاسوسی آمریكا انتظار آن می رفت كه از سوی دشمن شماره یك یعنی آمریكای جهانخوار توطئه ها و تحریكها بر ضد این كشور انقلابی شدت یافته و با گسترش آنها زمینه را برای دخالت نظامی آماده نماید ، تا با حمله مسلحانه به ایران و انقلاب اسلامی ، رژیم مردمی جمهوری اسلامی را از پای در آورد ، و حاكمیت طاغوت را دوباره برقرار سازد . بنابراین مشخص بود كه در این جنگ جدید امت اسلام نمی تواند فقط و فقط از مشت خویش استفاده كرده و به دفاع برخیزد بلكه ضرورت مسلح شدن و آموزش نظامی دیدن برای همه مشخص بود و احساس می شد كه اگر همه مردم وارد صحنه نشوند و با كیفیت و طرز كار سلاحها آشنایی نداشته باشند نمی توانند این سلاح ها را علیه شیطان بزرگ بكار گیرند . از اینرو تشكیل بسیج در تمام قشرها ( دانش اموزی ، دانشجویی ، كامند، كارگری ، عشایری و ... ) به شكل وسیعی صورت گرفت و امام امت فرمان تاریخی تشكیل بسیج عمومی را صادر و در رابطه با ضرورت آن چنین فرمودند : « الان در راس همه مسائل اسلامی ما قضیه مواجهه با آمریكاست . باید تمام تجهیزات ما بطرف این دشمن باشد. مبادا یك وقتی یك تبلیغات سویی بشود و نظرهای ما تشتت پیدا بكند و افكارمان افكار مختلف بشود ... باید الان همه افكار ها یك چیز باشد . چطور در ان وقتی كه ما مواجه با این قدرت شیطانی داخلی بودیم هیچ دیگر تشتتی در كار نبود . همه با هم یك فكر داشتید و الله اكبر می گفتید و مقابله با یك چنین قدرتی می كردید شما الان می دانید كه مقابله ما با یك قدرتی است كه قدرتش صدها برابر زیادتر از آن قدرت قبلی است . شما امروز یك چنین حالی دارید و مملكتمان یك چنین حالی دارد . مملكت شما الان یك حالی دارد كه اگر دیر بجنبیم برای همیشه تا آخر از بین رفته ایم . همه باید یكصدا باشند .سرو صدای امروز حفظ مقابله با آمریكاست ... باید همه قوایمان را مجتمع كنیم برای نجات دادن این كشور باید اگر مسائلی برایمان پیش بیاید هرچه هم سخت باشد تحمل كنیم . باز هم من تكرار می كنم كه بدانید شما با یك قدرتی مواجه هستید كه اگر غفلت بشود مملكتتان از بین می رود ، غفلت نباید بكیند غفلت نكردن به این است كه همه قوا را و هرچه فریاد دارید بر سر آمریكا بكشید ، هرچه تظاهرات بر ضد آمریكا بكنید قوای خودتان را مجهز بكیند و تعلیمات پیدا كنید و به دوستانتان تعلیم بدهید » ، كه امام (ره) دقیقا با فرمایشات پیامبرگونه خود ضرورت تشكیل بسیج را ترسیم نمودند.

برچسب ها : ,
موضوع : | بازدید : 62
+ نوشته شده در  چهارشنبه 18 آبان 1390ساعت 18:43  توسط جوادرئیسی 

ارتقای ارتش 20 میلیونی به بسیج دهها میلیونی

آفتاب:رئیس ستاد کل نیروهای مسلح از آغاز فرآِیند اجرای فرمایشات فرماندهی معظم کل قوا مبنی بر ارتقای ارتش 20 میلیونی به بسیج دهها میلیونی خبر داد.


سردار سرلشکر پاسدار سیدحسن فیروز آبادی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در حاشیه مراسم صبحگاه مشترک این ستاد، در جمع خبرنگاران با بیان این مطلب اظهار داشت: به دنبال رهنمودهای رهبر معظم انقلاب در رزمایش 8 میلیونی بسیجیان مبنی بر تولید علم و شکستن مرزهای دانش امروز در شاهد تحولی بزرگ در کشور هستیم. تحولی که در آن ارتش 20 میلیونی که برکاتی همچون فرهنگ اسلامی و جوانان برومند است، به ارتش دهها میلیونی تبدیل خواهد شد که این فرمان از امروز در سراسر کشور به اجرا در خواهد آمد.

وی افزود: رهبر معظم انقلاب در 5 آذر امسال درمراسم رژه 8 میلیونی بسیجیان اعلام فرمودند که ما بسیج را از ارتش 20 میلیونی به بسیج دهها میلیونی ارتقاء می‌دهیم که بنده نیز همین‌جا اعلام می‌کنم که مسئله تنها کمی نیست بلکه کیفی نیز هست.

سرلشکر فیروزآبادی یادآور شد: در گذشته برای اینکه اشخاص به عضویت بسیج درآیند باید در پایگاه‌های بسیج ثبت نام به عمل می آوردند اما امروز با فرمان فرماندهی کل قوا از این پس سازماندهی بسیج دهها میلیونی بر عهده ملت ایران است و نخبگان ملت که قصد و انگیزه خدمت به کشور و توسعه نظام و دفاع آن را دارند، هر یک در تخصص‌های خود اقدام به سازماندهی خواهند کرد و بسیج را در آنجا شکل خواهند داد.

این عضو شورایعالی امنیت ملی کشور خاطر نشان کرد: بر اساس اجرای این فرمان از این پس اقشار و گروه‌های مختلف در هر منطقه و جغرافیا که این بسیج را تشکیل می‌دهند، اداره آن نیز توسط خود اعضاست و فقط نیروی مقاومت نقطه اتکاء محسوب می‌شود.

وی گفت: در حال حاضر تلاش‌های بسیاری در سطح بالا آغاز شده که نخبگانی را تعیین کرده‌ایم که به این کار بپردازند و اقشار مختلف را هدایت کنند تا این اقشار بتوانند تشکیلات بسیج دهها میلیونی را ایجاد کنند.

سرلشکر فیروزآبادی با بیان اینکه «فعالیت های این بسیج را خود اقشار تعیین می‌کنند»، گفت: بر اساس دستورالعملی که به زودی ابلاغ خواهد شد اقشار مختلف نوع فعالیت شان را مشخص می کنند مثلا در دانشگاه، حوزه علمیه و مسائل فرهنگی خود اعضا هستند که فعالیت‌هایشان را بر اساس کارکردهایشان مشخص می کنند و بر اساس رهنمودهای رهبری آن را اداره می کنند.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ضمن تبریک این فرمان به نیروی مقاومت بسیج، گفت: بنده امیدوارم با اجرای این فرمان همه ملت ایران به طور یکپارچه در این بسیج حضور به هم رسانند و اگر مانعی بر سر راه روحیه بسیجی‌شان بود، اکنون برطرف شده باشد و همه بسیجی شوند و روحیه خود را به ملت ایران و دشمنان نشان دهند.

برچسب ها : ,
موضوع : | بازدید : 274
+ نوشته شده در  چهارشنبه 18 آبان 1390ساعت 18:39  توسط جوادرئیسی 

سازمان و ساختار بسیج

سازمان و ساختار بسیج

اهداف ارتش بیست میلیونی

اهداف كلی در طرح تحقق ارتش بیست میلیونی این چنین ذكر شده است:

 • ایجاد آمادگی دفاعی در مردم و تقویت بازدارنده

 • حفظ و گسترش مشاركت مردمی در امنیت و دفاع

 • تقویت وحدت و همبستگی ملی و تحكیم پیوند ناگسستنی بین سرنوشت مردم با انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی ایران

 • گسترش و تعمیق فرهنگ بسیجی در راستای اسلام ناب محمدی (ص) در ارتش 20 میلیونی

 • حمایت و پشتیبانی نیروهای پنجگانه سپاه و نیروی انتظامی در جهت نجام مأموریتهای محوله.

 • كمك به دفاع غیرنظامی و كمك به مقابله با حوادث و بلایای طبیعی و غیرطبیعی

 • آماده سازی آحاد مردم بر ای مشاركت و كمك به بخشهای مختلف اجرایی كشور

اصول حاكم بر ارتش بیست میلیونی

 • ستاد تحقق ارتش 20 میلیونی، نیروی مقاومت بسیج می باشد كه در تشكیل، تقویت و توسعه رده های مقاومت و پشتیبانی از بیسجیان مسؤولیت خواهند داشت.

 • ارتش بیست میلیونی، فراگیرترین تشكل حزب اللهی است

 • ارتش بیست میلیونی مظهر عزم ملی، مشاركت مردمی و اقتدار جمهوری اسلامی ایران است

 • اطاعت از رهبری، شهادت طلبی، ایثار و فداكاری از اصول خدشه ناپذیر ارتش بیست میلیونی است

 • در برخورد با توطئه های داخلی و خارجی دشمن، ارتش بیست میلیونی با تأكید بر حفظ ارزشهای انقلاب اسلامی محوریت دارد

 • اصل عضویت در بسیج، حضور داوطلبانه و با انگیزه های دینی و ملی ا ستوار است

 • شرط عضویت در ارتش بیست میلیونی ، اعتقاد به قانون اساسی و نظام جمهوری اسلامی است

 • سمبل و نماد بسیج، برخورداری از فرهنگ و تفكر بسیجی است

 • همه اعضای ارتش بیست میلیونی لزوماً بر اساس نیاز و مأموریت سازماندهی می شوند

 • رده های مقاومت بسیج محور ارتش بیست میلیونی خواهد بود و حتی المقدور سازماندهی بسیجیان با محوریت رده های مقاومت انجام گیرد

 • اعضای ارتش بیست میلیونی بر آموزشهای نظامی ، فرهنگی ، سیاسی، غیرنظامی و تخصصی استوار بوده و مشاركت دستگاههای اجرایی و دولتی در انجام آن مورد توجه قرار خواهد گرفت

 • تركیب، توزیع و تناسب جمعیتی ارتش ارتش بیست میلیونی بر مبنای جغرافیا، فرهنگ، تحصیلات، سن و غیره صورت می گیرد.

برچسب ها : ,
موضوع : | بازدید : 127
+ نوشته شده در  چهارشنبه 18 آبان 1390ساعت 18:37  توسط جوادرئیسی 

بمب‌گذاری در چابهار (۱۳۸۹)

بمب‌گذاری در چابهار (۱۳۸۹)

عملیات های تروریستی در

چابهار برای تفرقه انداختن بین

اهل سنت واهل تشیع و وایجاد ترس ووحشت میان مردم

است

مختصات: ‏۲۵″ ۳۷′ ۶۰°شرقی ‏۰۱″ ۱۷′ ۲۵°شمالی (نقشه)

بمب‌گذاری در چابهار (۱۳۸۹)
موقعیت چابهار، سیستان و بلوچستان، ایران
تاریخ ۲۴ آذر ۱۳۸۹
۱۰:۰۰ (UTC+۳:۳۰)
نوع حمله حمله انتحاری
تلفات ۳۹
زخمی‌ها +۸۳
مرتکب(ها) جندالله
تعداد مشارکت‌کنندگان ۲ نفر

انفجارهای انتحاری در چابهار در روز ۲۴ آذر ۱۳۸۹ مصادف با تاسوعا انجام شد. حملات انتحاری در میان گروهی از عزادارن شیعه و نزدیک مسجد امام حسین چابهار توسط دو بمب‌گذار انتحاری انجام شد خبرگزاری‌های رسمی از کشته‌شدن حداقل ۳۹ نفر خبر داده‌اند. رسانه‌های دولتی ایران، همچنین از کشته‌شدن، یک سرباز وظیفه و سه درجه‌دار نیروی انتظامی خبر داده‌اند. در میان کشته‌شدگان و مجروحان این حمله انتحاری، شماری زن و کودک نیز جای دارند

وزارت اطلاعات ایران اعلام کرد توانسته ۸ تن از افراد مرتبط با این حملات را در شهرهای مختلف استان سیستان و بلوچستان دستگیر کند. سایت جندالله اظهارات وزیر اطلاعات ایران در مورد دستگیری یکی از عوامل انتحاری را رد کرد.

EXLoxBlog.comEX

مسئولیت انفجار

به نقل از شبکه العربیه، گروه جندالله مسئولیت این انفجار را برعهده گرفته‌است.[۹]

جندالله در بیانیه‌ای، اعلام کرده که این عملیات را به انتقام اعدام عبدالمالک ریگی و دیگر اعضای اعدام‌شده این گروه شبه‌نظامی انجام داده‌است. همچنین در این بیانیه ادعا شده که ده‌ها تن از اعضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و «مزدوران رژیم ایران» در این عملیات کشته شدند.[۱۰] این گروه مشخصات و تصاویر دو نفر به نام‌های سیف‌الرحمان چابهاری و حسان خاشی را به عنوان بمب‌گذران انتحاری این حادثه منتشر کرده‌است.[۱۱][۱۲]

تعداد انفجارها

معاون امنيتی وزير كشور ایران اعلام کرد که دو انفجار رخ داده ولی فرماندار چابهار موضوع دوانفجار را خبر غیر صحیح خواند.[۱۳] فرماندار چابهار درخبری دیگر اعلام کرد که دو عملبات انتحاری رخ داده است.[۱۴]

تعداد عاملان انفجار

فرماندار چابهار درمصاحبه با خبرگزاری ایرنا تعداد عاملان این انفجار را دونفر ودر مصاحبه باخبرگزاری فارس سه نفر اعلام کرد.[۱۵]

تناقض در آمار کشته شدگان

محمود مظفر، رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر، علت تناقض در آمار کشته شدگان را احیای مجروحینی عنوان کرد که پیشتر شهید محسوب شده بودند او آمار کشته شدگان را سی ویک نفر اعلام کرد.[۱۶] درحالیکه پیشتر مدیر کل پزشکی قانونی سیستان و بلوچستان اعلام کرده بود که جنازه ۳۸ را نفر را تحویل گرفته است.[۱۷]

برخورد

در تاریخ ۲۹ آذر ۱۳۸۹، یازده هوادار گروه جندالله در زندان زاهدان اعدام شدند.[۱۸] عبدالرئوف ریگی سخنگوی جندالله در مصاحبه ای با روزنامه الشرق الاوسط اعلام کرد که افراد اعدام شده ارتباطی با جندالله نداشتند و تنها نسبتهای قبیله ای و قومی با اعضای گروه داشتند.او از تصمیم جندالله برای اعدام یک گروگان خود به تلافی این اعدام ها خبر داد[۱۹]

واکنش‌ها

 • Flag of the United Nations.svgسازمان ملل متحد - بان کی‌مون، دبیر کل سازمان ملل متحد حملات تروریستی به عزاداران چابهاری را به‌شدت محکوم کرد.[۲۰]
 • Flag of the United States.svgایالات متحده آمریکا - باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا، بمب‌گذاری‌های انتحاری در چابهار را به‌شدت محکوم کرد و از آن به عنوان «حملاتی تروریستی که مایه انزجار است» یاد کرد. رئیس‌جمهور آمریکا افزود «قتل غیرنظامیان بی‌گناه در عبادت‌گاهشان در جریان مراسم مذهبی، یک عمل زشت است و کسانی که دست به آن زده‌اند، باید پاسخ‌گو شناخته شوند. این عملی شرم‌آور و بزدلانه است».[۲۱]
 • Flag of the United States.svgایالات متحده آمریکا - هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، انفجارها در شهر چابهار را محکوم کرد. هیلاری کلینتون با انتشار بیانیه‌ای متذکر شد که وی «به نمایندگی از مردم آمریکا، مراتب تسلیت خود را به خانواده قربانیان این حادثه ابراز می‌دارم».[۲۲]
 • Flag of Germany.svgآلمان - گیدو وستروله، وزیر امور خارجه آلمان، در بیانیه‌ای گفت «من این سوءقصد مزورانه به مومنان بی‌گناه را شدیداً محکوم می‌کنم. من با خانواده‌های قربانیان هم‌دردی و برای زخمیان پرشمار این حادثه، بهبودی هرچه زودتر آرزو می‌کنم. اقداماتی از این دست نشان می‌دهد که خشونت تروریستی تهدیدی جهانی است که ما برای مبارزه با آن باید در سطح بین‌المللی همکاری کنیم».[۲۳]
 • Flag of the United Kingdom.svgبریتانیا - آلیستر برت، معاون وزیر امور خارجه بریتانیا در امور خاورمیانه و آفریقا در بیانیه‌ای گفت «دولت بریتانیا، این عملیات خشونت‌آمیز را به‌شدت محکوم می‌کند. ما از تروریسم در هر شکل ممکن ابراز انزجار می‌کنیم».[۲۴]
 • Flag of France.svgفرانسه - برنار والرو، سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه، مراتب هم‌دردی کشورش را پس از این «عمل تروریستی زننده که یک عبادت‌گاه را در جریان مراسم مذهبی هدف گرفته و ایران را در غم فرو برده» ابراز داشت.[۲۵]
 • Flag of Jordan.svgاردن - ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن در پیامی به محمو احمدی‌نژاد این انفجارها را محکوم کرد.[۲۶]

سردسته تروریسم ها آمریکاست وچندین بار از این تروریسم ها حمایت کردن اما این بار واقعا که!

برچسب ها : ,
موضوع : | بازدید : 121
+ نوشته شده در   ساعت 10:43  توسط جوادرئیسی 

تروریسم

تروریسم

قربانیان عملیات تروریستی بزلان روسیه در سال ۲۰۰۴.
نقشه جهانی پراکندگی عملیات تروریستی، سال ۲۰۰۸

تِروریسم که در فارسی از آن با عنوان دهشت‌افکنی یا هراس‌افگنی نام برده شده‌است، به هرگونه عملکرد یا تهدید برای ترساندن و یا آسیب رساندن به شهروندان، حکومت و یا گروه‌ها و شخصیت‌های سیاسی گفته می‌شود

معنی کلمه

ترور در زبان فرانسه، به معنای دهشت و دهشت افکنی است. در لغتنامه دهخدا آمده‌است:«ترور مأخوذ از Terreur و به معنای قتل سیاسی به وسیله اسلحه در فارسی متداول شده‌است و تازیان معاصر إهراق را به جای ترور به کار می‌برند و این کلمه در فرانسه به معنای وحشت و خوف آمده و حکومت ترور هم اصول حکومت انقلابی است که پس از سقوط ژیروندن‌ها (از ۳۱ مه ۱۹۷۳ تا ۱۹۷۴م) در فرانسه مستقر گردید و اعدام‌های سیاسی فراوانی را متضمّن بود.»

ترور سیاسی

در سیاست به کارهای خشونت آمیز و غیر قانونی حکومت‌ها برای سرکوبی مخالفان خود و ترساندن آنها ترور دولتی می‌گویند و نیز کردار گروه‌های مبارزی که برای رسیدن به هدف‌های سیاسی خود دست به کارهای خشونت آمیز و هراس انگیز می‌زنند، تروریزم نامیده می‌شود. حملاتی مانند اقدام تروریست‌ها در منهدم کردن برج‌های دوقلوی سازمان تجارت جهانی در ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ عملیاتی تروریستی به شمار می‌رود.

ترورگری روش حکومت‌هایی است که با بازداشت و شکنجه و اعدام و انواع آزارهای غیرقانونی، از راه پلیس سیاسی مخفی، مخالفان را سرکوب می‌کنند و می‌هراسانند، و یا روش دسته‌های راست یا چپی است که برای افکندن یا هراساندن دولت به آدمکشی و آدم دزدی و خرابکاری دست می‌زنند. از برخی جهات ترور به معنای کشتار سیاسی نیز به کار می‌رود و کسانی را که به کشتار سیاسی دست بزنند ترورگر (تروریست) می‌خوانند. در دنیای پیشرفته قرن بیست و یکم به دلیل تأثیراتی که نا آرامی بر روی اقتصاد جهانی دارد، برخی از ترور جهت ایجاد نا هنجاری در کشوری خاص و در نتیجه آن رکود اقتصادی در یک یا چند کشور استفاده می‌نمایند.

تروریسم دولتی

واژه تروریسم دولتی واژه‌ای جنجال بر انگیز است. تروریسم دولتی اصطلاحی است که برای دخالت دولت یا دولتهایی در امور داخلی یا خارجی دولتی دیگر که به وسیله اجرا یا مشارکت در عملیات تروریستی یا حمایت از عملیات نظامی برای زوال، تضعیف و براندازی دولت مذکور یا کل دستگاه حاکمه آن کشور انجام می‌شود.

کمکهای مادی و معنوی (مثل حمایت سیاسی) به گروههای مخالف و مشارکت در عملیاتی چون بمبگذاری، مین گذاری بنادر و سواحل، آدم ربایی، هواپیمادزدی و ترور مقامهای عالی مملکتی، نمونه‌هایی از تروریسم دولتی است.

برایان جنکینس که از خبرنگاران مشهور در معضل تروریسم است از تروریسم دولتی به عنوان «جنگ از طریق قائم مقام» یاد می‌کند. وی می‌گوید: «این کشورها (پیروان تروریسم دولتی) بر محدودیتهای جنگهای متعارف واقفاند. بنابراین ترجیح می‌دهند از امکانات سازمانهای تروریستی، که خود راساً آنها را ایجاد کردهاند یا تغذیه مالی آنها را بر عهده دارند، برای تهدید دشمن یا اخلال در ثبات سیاسی و اقتصادی آن کشور یا ایجاد بی ثباتی سیاسی و اقتصادی در آن مملکت بهره گیرند». جنکینس معتقد است که این شکل از تروریسم به سرمایه گذاری بسیار کمتری نسبت به یک جنگ متعارف نیاز دارد، دشمن را از پای می‌اندازد و می‌توان ارتباط با تروریستها را به طور کلی منکر شد.

تفاوت عمده تروریسم دولتی و تروریسم غیردولتی در مجری آن است؛ بدین معنی که مجری و طراح اعمال تروریستی غیردولتی افراد، گروهها و احزاب اند، و مجری و طراحی اعمال تروریستی دولتی، یک دولت یا چند دولت خاص هستند. علاوه بر این دخالت دولت یا دولتها در اعمال تروریستی دو گونه‌است:

 1. به صورت مستقیم؛ یعنی خود دولت اعمال تروریستی را علیه دولت دیگر انجام می‌دهد.

در حال حاضر دولت ایالات متحده امریکا یکی از بزرگترین تروریست دولتی است که به چندین کشور لشگرکشی نظامی نموده ( مانند عراق، افغانستان و ...) و باعث کشته شدن هزارن مرد و زن بیگناه گردیده است.

 1. به صورت غیرمستقیم؛ یعنی به وسیله فرستادن کمکهای مادی مانند این که اسلحه، مهمات و وسایل پیشرفته نظامی در اختیار گروههای مخالف دولت مذکور قرار داده شود یا گستردن چتر حمایت معنوی از گروههای مزبور مانند حمایت سیاسی یا اقتصادی یا تبلیغاتی.

به اعتقاد مولفان کتاب فرهنگ اصطلاحات سیاسی و استراتژیک، سه مقوله را باید از تروریسم دولتی استثنا نمود و غیر دولتی تلقی کرد

 1. گروههای آزادی بخش ملی
 2. گروههای انقلابی
 3. گروههای قومی یا مذهبی

برچسب ها : ,
موضوع : | بازدید : 134
+ نوشته شده در  سه شنبه 17 آبان 1390ساعت 10:39  توسط جوادرئیسی 

امام خمینی (ره) رابشناسیم سید روح‌الله خمینی


سید روح‌الله خمینی

.

سید روح‌اللّه خمینی

شناسنامه

نام کامل

سید روح‌اللّه مصطفوی موسوی خمینی

لقب

آیت‌اللّه خمینی، امام خمینی

نسب

سید احمد موسوی

زادروز

۱ مهر ۱۲۸۱ خورشیدی
۲۰ جمادی‌الثانی ۱۳۲۰ قمری
۲۴ سپتامبر ۱۹۰۲ میلادی

زادگاه

خمین، ایران

تاریخ درگذشت

۱۳ خرداد ۱۳۶۸ خورشیدی
۳ ژوئن ۱۹۸۹ میلادی

آرامگاه

بهشت زهرا تهران

نام همسر

خدیجه ثقفی

فرزندان

پسران: مصطفی و احمد
دختران: زهرا، صدیقه و فریده

اطلاعات سیاسی

مناصب

رهبر و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران

پس از

محمدرضا پهلوی

پیش از

سید علی خامنه ای

اطلاعات علمی و مذهبی

اساتید

عبدالکریم حائری
بروجردی
شاه‌آبادی

شاگردان

مرتضی مطهری
حسینعلی منتظری
محمد حسینی بهشتی
محمد صادقی تهرانی
سید علی خامنه‌ای
اکبر هاشمی رفسنجانی
یوسف صانعی

تالیفات

تالیفات سید روح‌الله خمینی

وبگاه رسمی

www.imam-khomeini.com

EXLoxBlog.comEX

سیّد روح‌الله مصطفوی موسوی خمینی مشهور به امام خمینی (۱ مهر ۱۲۸۱۱۳ خرداد ۱۳۶۸) فقیه و مرجع تقلید شیعه و اولین رهبر ایران در نظام جمهوری اسلامی بود که انقلاب ۱۳۵۷ ایران را رهبری کرد و در پی به نتیجه رسیدن آن، نظام جمهوری اسلامی ایران را بنیان گذارد و تا پایان عمرش رهبر ایران ماند. وی یکی از نظریهپردازان ولایت فقیه به شمار می‌رود. از او بیش از چهل كتاب در زمینه‌های اخلاق، فقه، عرفان، فلسفه، حدیث، شعر و تفسیر به جای مانده که غالب آنها را پیش از انقلاب ایران نگاشته است.[۱] در زمان حکومت محمدرضا پهلوی، یک بار به دلیل سخنرانی‌ خطاب به شاه در عاشورای سال ۱۳۴۲، ۱۰ ماه زندانی[۲] و بار دیگر به دلیل سخنرانی‌ علیه قانون کاپیتولاسیون در سال ۱۳۴۳، ۱۵ سال تبعید گردید[۳]. نزدیک به یکسال در ترکیه، سپس عراق و در پایان برای چند ماه در فرانسه به تبعید گذراند. وی در دوران تبعید پیگیر اوضاع سیاسی بود و با راهنمایی مبارزان و ارسال پیامه و اعلامیه از دور نهضت را رهبری می‌کر

برچسب ها : ,
موضوع : | بازدید : 130
+ نوشته شده در  دوشنبه 16 آبان 1390ساعت 17:49  توسط جوادرئیسی 

هک جدید گوشی های سیمبین به روش آسان و سریع New Hacking Symbian

هک جدید گوشی های سیمبین به روش آسان و سریع New Hacking Symbian

بالاخره بعد از مدتها انتظار روشی جدید و بسیار آسان و سریع برای قرار داده ایم و پس از هک گوشی بدون هیچ مشکلی میتوانید تمامی تم ها ، بازی ها و نرم افزار های ساین نشده را بدون هیچ ارروری نصب کنید ، همچنین یکی دیگر از قابلیت های این روش هک دسترسی شما به فایل های سیستمی گوشی می باشد ،

http://www.mojazdl.com/Picture/mobile/Software/New-Hacking-Symbian.jpg


لازم به ذکر است : مراحل نصب را با دقت و به درستی انجام دهید تا بتوانید به طور کامل گوشی خود را هک کنید

آموزش و روش هک New Hacking Symbian :

1 - اتصال گوشی به کامپیوتر در حالت mass storage و یا اتصال مموری کارت از روش کارت ریدر و یا از روش متصل کردن کارت حافظه به دستگاه غیر از نوکیا ( برای دسترسی به پوشه های مخفی و خصوصی private )

لازم به ذکر است : برای اتصال گوشی در حالت mass storage طبق مسیر زیر در گوشی پیش بروید :

menu --> Settings --> Connectivity --> USB --> Mass Storage

2 - استفاده از حافظه E و یا F :

2-1 - اگر شما از حافظه E ( کارت حافظه داخلی دستگاه ) استفاده میکنید محتویات پوشه private در پوشه ی QuarantineDriversLDD (موجود در داخل بسته دانلود ) را در پوشه private مموری کارت خود کپی کنید.
2-2 - اگر شما از حافظه F ( کارت حافظه خارجی دستگاه ) استفاده میکنید محتویات پوشه private در پوشه ی QuarantineF (موجود در داخل بسته دانلود ) را در پوشه private کارت حافظه خارجی خود کپی کنید.

3 - نرم افزار DrWeb6 موجود در بسته دانلود را نصب کنید

3-1 - نرم افزار DrWeb6 را در همان مسیری که فایلهای موجود در Quarantine را کپی کردید ( E و یا F ) نصب کنید

4 - نرم افزار DrWeb را که در مرحله قبل نصب کرده بودید باز کنید

5 - مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید :

5-1 - به مسیر Options - Quarantine بروید

5-2 - به مسیر Options - Select all بروید

5-3 - به مسیر Options - Restore برید

6 - نرم افزار RomPacther+ 3.1 Lite موجود در بسته دانلود را نصب کنید

7 - نرم افزار RomPacther را که در مرحله قبل نصب کرده بودید باز کنید و سپس پچ های Open4all و Install Server را فعال کنید

7-1 - حالا شما به تمام پوشه های سیستمی دسترسی دارید ( گوشی شما هک شد )

8 - دوستانی که تا مرحله قبل هنوز اررور مجوز دریافت میکنند : در مرحله آخر برای نصب برنامه ها و بازی های ساین نشده فایل installserver.exe را در مسیر زیر کپی کنید : ( برای کپی این فایل به مسیر مورد زیر از نرم افزار Y-Browser و یا X-plore که لینک دانلود آن در زیر قرار داده شده استفاده کنید )

C:/SYS/BIN

( فایل installserver.exe کمک میکند تا بدون نیاز به مجوز ، برنامه ها و بازی های ساین نشده را نصب کنید )

گوشی شما هک شده و دیگر نیازی به ساین برنامه ها یا بازی ها ندارید و همچنین پیغام و اررور مجوز دریافت نمیکنید

تمام.

نکته : اگر در هنگام نصب برنامه ها ارورو file corrupted دریافت میکنید فایل inestall server را پاک کنید و به جای آن در RomPacther پچ inestall server را فعال کنید


EXLoxBlog.comEX


لینک دانلود - دانلود ابزار هک گوشی های سیمبین New Hacking Symbian با حجم 990 کیلوبایت

لینک دانلود - دانلود نرم افزار X-plore با حجم 510 کیلوبایت


لینک دانلود - دانلود نرم افزار Y-Browser بدون نیاز به ساین با حجم 683 کیلوبایت

پسورد: www.mojazdl.com

برچسب ها : ,
موضوع : | بازدید : 147
+ نوشته شده در   15 آبان 1390ساعت 21:16  توسط جوادرئیسی 

هک سیمبن یک کم راحت تر

آموزش هک سریع و آسان گوشی توسط آنتی ویروس Norton Symbian

این بار آموزش هک گوشی از طریق نصب برنامه Norton antivirus symbian برای گوشی های سیمبین s60v3 و s60v5 و S^3 سازگار با ورژن های آنا (Anna) و بلله (Belle) و همچنین گوشی های سیمبین S^4 را قرار دادم ، قبلا در سایت روش های دیگری از هک گوشی قرار داده بودم و این بار روشی جدید برای هک آسان و بدون دردسر تمامی گوشی های سیمبین بدون نیاز به فایل های Cer و Key ارائه شده است ، شما با انجام این مراحل و آموزش گام به گام میتوانید به راحتی گوشی خود را هک کنید و دیگر اررور مجوز Certificate Error برای نصب برنامه ها و بازی ها را دریافت نکنید و براحتی همه آنها را بر روی گوشی خود نصب کنید ،

http://www.mojazdl.com/Picture/mobile/Software/Norton-antivirus-symbian.jpg


آموزش هک گوشی از طریق نصب آنتی ویروس Norton Symbian برای سیمبین :

1 - آنتی ویروس Norton Symbian (موجود در داخل بسته دانلود ) را نصب کنید

2 - آنتی ویروس را باز کنید

3 - به مسیر Options- Anti-Virus - Quarantine list بروید

4 - به مسیر Options - Restore بروید و در پیغام Yes بزنید

5 - از برنامه خارج بشوید و برنامه Symantec Symbian Hack را حذف کنید ، همچنین پوشه c:shared را توسط نرم افزار Y-Browser و یا X-plore پاک کنید (موجود در داخل بسته دانلود )

6 - نرم افزار RomPatcherPlus_3.1.sisx (موجود در داخل بسته دانلود ) را نصب و اجرا کنید

7 - نرم افزار RomPacther را که در مرحله قبل نصب کرده بودید باز کنید و سپس پچ های Open4all و Install Server را فعال کنید
7-1 - حالا شما به تمام پوشه های سیستمی دسترسی دارید ( گوشی شما هک شد )
8 - دوستانی که تا مرحله قبل هنوز اررور مجوز دریافت میکنند : در مرحله آخر برای نصب برنامه ها و بازی های ساین نشده فایل installserver.exe را در مسیر زیر کپی کنید : ( برای کپی این فایل به مسیر مورد زیر از نرم افزار Y-Browser و یا X-plore که لینک دانلود آن در زیر قرار داده شده استفاده کنید )
C:/SYS/BIN

( فایل installserver.exe کمک میکند تا بدون نیاز به مجوز ، برنامه ها و بازی های ساین نشده را نصب کنید )

گوشی شما هک شده و دیگر نیازی به ساین برنامه ها یا بازی ها ندارید و همچنین پیغام و اررور مجوز دریافت نمیکنید

تمام شد

چه جالب؟EXLoxBlog.comEX

لینک دانلود - دانلود هک گوشی آنتی ویروس قدرتمند Norton Symbian برای سیمبین با حجم 887 کیلوبایت

لینک دانلود - دانلود نرم افزار X-plore با حجم 510 کیلوبایت

لینک دانلود - دانلود نرم افزار Y-Browser بدون نیاز به ساین با حجم 683 کیلوبایت

پسورد: www.mojazdl.com

برچسب ها : ,
موضوع : | بازدید : 202
+ نوشته شده در   15 آبان 1390ساعت 21:05  توسط جوادرئیسی 

هک سیمبین 60ورژن3و5وسونی

بالاخره بعد از مدتها روشی جدید ، سریع و 100% عملی برای هک گوشی های سیمبین نوکیا مخصوصا گوشی سونی اریکسون ویواز Vivaz قرار دادم و پس از هک گوشی بدون هیچ مشکلی میتوانید تمامی تم ها ، بازی ها و نرم افزار های ساین نشده را بدون دریافت اررور Certificate نصب کنید ، همچنین یکی دیگر از قابلیت های این روش هک دسترسی شما به فایل های سیستمی و مخفی گوشی می باشد ، این روش بر روی گوشی های S60v3 و S60v5 و همچنین S^3 ورژن های آنا (Anna) و بلله (Belle) عملی می باشد ،

http://www.mojazdl.com/Picture/mobile/Software/UMU-Mobile-Security-Quarantine-Exploit-to-Hack.jpg


لازم به ذکر است : مراحل نصب را با دقت و به درستی انجام دهید تا بتوانید به طور کامل گوشی خود را هک کنید

آموزش و روش هک گوشی های نوکیا و سونی اریکسون (ویواز) Hacked Symbian :

1 - اگر گوشی شما نوکیا می باشد فایل UMUNokiaHack.sisx و اگر سونی اریکسون ویواز است فایل UMUSonyEricssonHack.sisx (موجود در داخل بسته دانلود ) را بر روی درایو C گوشی نصب کنید
2 - در مرحله نصب نرم افزار نیاز به اتصال اینترنتی دارد ( میتوانید از GPRS / EDGE / 3G یا WiFi استفاده کنید )
3 - کلید trial key را بپذیرید
4 - لیسانس ( license ) برنامه را بپذیرید
5 - روی Yes کلیک کنید
6 - انتخاب No ، و سپس OK را انتخاب کنید
7 - حالا OK را انتخاب کنید -- 123 را وارد کنید -- سپس تکرار 123
8 - بر روی گزینه Option کلیک کنید و سپس Antivirus را انتخاب کنید
9 - به مسیر Quarantine بروید
10 - به مسیر Options - Restore بروید و بر روی Yes کلیک کنید
11 - از نرم افزار Antivirus خارج شوید و به صفحه اصلی بروید و سپس برنامه مورد نظر را حذف کنید
12 - رمز 123 را برای حذف وارد کنید
13 - نرم افزار RomPatcherPlus_3.1.sisx را نصب کنید و سپس برنامه را باز کنید و سپس پچ های Open4all و Install Server را فعال کنید
14 - حالا شما به تمام پوشه های سیستمی دسترسی دارید ( گوشی شما هک شد )

15 - دوستانی که تا مرحله قبل هنوز اررور مجوز دریافت میکنند : در مرحله آخر برای نصب برنامه ها و بازی های ساین نشده فایل installserver.exe را در مسیر زیر کپی کنید : ( برای کپی این فایل به مسیر مورد زیر از نرم افزار Y-Browser و یا X-plore که لینک دانلود آن در زیر قرار داده شده استفاده کنید )

C:/SYS/BIN


( installserver.exe کمک میکند تا بدون نیاز به مجوز ، برنامه ها و بازی های ساین نشده را نصب کنید )

گوشی شما هک شده و دیگر نیازی به ساین برنامه ها یا بازی ها ندارید و همچنین پیغام و اررور مجوز دریافت نمیکنید

تمام شود

ادامه بروید


EXLoxBlog.comEX

لینک دانلود - دانلود فابل های مورد نیاز برای هک جدید گوشی های S60v3 و S60v5 و S^3 با حجم 1.56 مگابایت

لینک دانلود - دانلود نرم افزار X-plore با حجم 510 کیلوبایت

لینک دانلود - دانلود نرم افزار Y-Browser بدون نیاز به ساین با حجم 683 کیلوبایت

پسورد: www.mojazdl.com

برچسب ها : ,
موضوع : | بازدید : 128
+ نوشته شده در   15 آبان 1390ساعت 20:59  توسط جوادرئیسی 

باز سری60ورژن5

بازی استراتژیک و اکشن Mega Tower Assault S60v5 EN by dedomil


این بازی که توسط شرکت Game loft عرضه شده دارای گرافیک و گیم پلی عالی هست و کاملا بر پایه تاچ مخصوص گوشی های سری60 ویرایش پنجم طراحی شده. امیدوارم لذت ببرید.

بازی استراتژیک و اکشن

ادامه بازی استراتژیک و اکشن Mega Tower Assault S60v5 EN by dedomil

entryبازی استراتژیک جنگی Command & Conquer 4 Tiberian Twilight

بازی استراتژیک بسیار معروف و زیبا که حتما با نسخه های کامپیوتر این بازی آشنایی دارید . بازی با وجود جاوا بودن دارای گرافیک بالا و گیم پلی روان و جذابی هست. این بازی توسط آریا موبایل به شما کاربران گرامی تقدیم میشود.

بازی استراتژیک جنگی

ادامه بازی استراتژیک جنگی Command & Conquer 4 Tiberian Twilight

برچسب ها : ,
موضوع : | بازدید : 136
+ نوشته شده در  شنبه 14 آبان 1390ساعت 18:09  توسط جوادرئیسی 

واقعیت‌ هایی شگفت‌ انگیز درمورد انسان

واقعیت‌ هایی شگفت‌ انگیز درمورد انسان

• انسان می‌تواند حدود 40 روز بدون غذا زندگی کند اما فقط 7 روز بدون آب، 8-6 دقیقه بدون هوا و لحظه‌ای بدون نیروی حیات طاقت می‌آورد.
• سلول‌های پوشش معده مخاط، پپسین، HCl با pH 0/2 تولید می‌کند (100،000 برابر اسیدیته جریان‌خون).
• بیش از نیمی از استخوان‌های بدن انسان در دست‌ها و پاها هستند.
• بالاترین سرعت ثبت‌شده عطسه 165 کیلومتر در ساعت است.
• قلب 3 میلیارد مرتبه در عمر متوسط انسان می‌تپد.
• نوزاد تازه متولدشده 350 استخوان دارد اما این تعداد برای یک بزرگسال 206 عدد است.
• خون یک عضو مایع بدن انسان است.
• همه انسان‌ها در زمان تولد کوررنگی دارند.
• ریه‌های ما بیش از دو میلیون لیتر هوا را هر روز بدون فکر کردن تنفس می‌کند. سطح ریه‌ها تقریباً هم‌اندازه یک زمین تنیس است.
• غذا حتی اگر روی سرتان ایستاده باشید به معده شما خواهد رسید.
• پوست بزرگ‌ترین عضو بدن است.
• بدن یک انسان بزرگسال از 100 تریلیون سلول تشکیل شده است.
• تعداد باکتری‌های موجود در بدن انسان بیشتر از تعداد سلول‌های بدن است. در بدن انسان حدود 75 تا 100 تریلیون سلول وجود دارد.
• مغز انسان از قوی‌ترین کامپیوتر پیچیده‌تر است و بیش از 100 میلیارد سلول عصبی دارد.
• مویرگ‌ها آنقدر کوچک هستند که گلوبول‌های قرمز خون فقط به صورت تکی می‌توانند از آنها عبور کنند.
• قرنیه چشم، بیرونی‌ترین لایه چشم، تنها بافت زنده بدن انسان بدون رگ خونی است که موادمغذی را از اشک و زلالیه می‌گیرد.
• هر سلول در بدن انسان 6 تا 8 فوت DNA دارد.
• تحقیقات و مطالعات نشان داده است که گناه و جرم سیستم ایمنی بدن را با پایین آوردن سطح ایمونوگلوبولین تخریب می‌کند.
• طول کلی دستگاه گردش‌خون تا 60،000 مایل کشیده می‌شود. این یعنی دوبرابر مسافت دور زمین.
• در یک اینج مربع از پوست، 4 یارد فیبر عصبی، 600 حسگر درد، 1300 سلول عصبی، 9000 پایانه عصبی، 36 حسگر گرما، 75 حسگر فشار، 100 غدد عرق، 3 میلیون سلول و 3 یارد رگ خونی وجود دارد.
• به استثنای سلول‌های مغزی بدن، 50،000،000 از سلول‌های بدن شما حین خواندن همین جمله مرده و با سلول‌های دیگر جایگزین می‌شوند.
• قلب شما حدود 100،000 مرتبه در روز و حدود 40،000،000 مرتبه در سال
می‌تپد. در یک ساعت قلب آنقدر قوی کار می‌کند که انرژی لازم برای بالا بردن حدود یک تن وزن به طول یک یارد از زمین را تامین کند.
• کبد معمولاً کارخانه شیمیایی بدن نامیده می‌شود. دانشمندان حدود 500 عملکرد کبد را کشف کرده‌اند.
• دستگاه عصبی مرکزی یا 43 جفت عصب به همه قسمت‌های بدن متصل است. 12 جفت به مغز متصل هستند، 31 جفت به نخاع. حدود 45 مایل عصب در کل بدن در حرکت است.
• پیام‌ها به شکل تکانه‌های الکتریکی در عصب‌ها حرکت می‌کنند. آنها با سرعت 248 مایل در ساعت در حرکت هستند.
• دستگاه عصبی مرکزی، دستگاه اصلی همه عملکردهای بدن است و رابطه متقابل نوروفیزیولوژیک با طب‌فشاری مریدین و چاکرا (مراکز انرژی احساسی) سیستم‌های عملکرد فعال در بدن دارد. نیمدررفتگی نخاع، جمجمه و اندام‌ها، در جریان اطلاعات انرژی تکانه عصبی و طب فشاری مریدین تداخل ایجاد می‌کند.
• آئورت، بزرگترین سرخرگ بدن، تقریباً به قطر شلنگ باغ است. از طرف دیگر، مویرگ‌ها آنقدر کوچک هستند که 10 مویرگ در کنار هم به اندازه قطر یک مو می‌باشد.
• بدن انسان حدود 6/5 لیتر خون دارد. این 6/5 لیتر خون هر سه دقیقه یکبار سه مرتبه در کل بدن گردش می‌کند. در یک روز، خون بدن حدود 19،000 کیلومتر حرکت می‌کند.
• شنوایی ما آنقدر حساس است که می‌تواند صدها هزار صدای مختلف را شناسایی کند.
• حس لامسه بدن از هر ابزار پیچیده ساخت دست انسان ظریف‌تر و دقیق‌تر است.
• 100 میلیارد گلوبول‌ قرمز در هر روز و حدود دو میلیون گلوبول قرمز در هر ثانیه در بدن تولید می‌شود.
• وقتی چیزی را لمس می‌کنیم، پیامی با سرعت 124 مایل در ساعت به مغز فرستاده می‌شود.
• بدن انسان بیش از 600 عضله دارد.
• وقتی لبخند می‌زنیم، حداقل 30 عضله در بدن تکان می‌خورد.
• 70 درصد از بدن ما را آب تشکیل داده است.
• بدن ما در روز یک لیتر بزاق تولید می‌کند.
• بینی دستگاه تهویه شخصی ماست: هوای سرد را گرم کرده و هوای گرم را خنک می‌کند و آلودگی‌ها را تصفیه می‌کند.
• در بدن ما مس، روی، کبالت، کلسیم، منگنز، فسفات، نیکل و سیلیکون وجود دارد.
• اگر 8 سال، 7 ماه و 6 روز فریاد بکشید، انرژی لازم برای گرم کردن یک فنجان قهوه تولید می‌کنید.
• طی ماه اول زندگی، تعداد ارتباطات و سیناپس‌ها از 50 تریلیون به یک کادریلیون افزایش می‌یابد. اگر بدن یک نوزاد با سرعت بالا رشد کند، وزن او از 5/8 پوند در زمان تولد به 170 پوند در یک ماهگی افزایش می‌یابد.
• عمر متوسط یک جوانه چشایی 10 روز است.
• بدن ما آب کافی برای پر کردن یک تانکر 10 گالنی را دارد.
• بدن ما برای ساختن 900 مداد، کربن کافی دارد.
• ناخن انسان یکی از محکم‌ترین مواد است. حاوی کراتین است که در شاخ کرگدن نیز یافت می‌شود و بعد از مرگ نابود نمی‌شود.
• جنین در رحم مادر کاملاً لخت نیست. درواقع، تا آخر پنج ماهگی کل بدن آنها در پوششی نازک از موی تیره پوشیده می‌شود که موقع تولد ناپدید می‌شود.
• انسان هر چهار ثانیه یکبار یک پلک می‌زند. دلیل آن این است که مژه‌ها مثل برف‌پاک‌کن‌هایی هستند که از وارد شدن غبار و دوده‌ها به چشم جلوگیری می‌کند.
• جنین طی 8-6 هفته اول بارداری فاقد جنسیت است. وقتی بدن تصمیم می‌گیرد جنین دختر یا پسر شود است که جنسیت آن مشخص می‌شود.
• انگشت شست یکی از مهمترین عناصر بدن است زیرا اسکلت بدن را متعادل کرده و به دارنده آن این امکان را می‌دهد که به جلو حرکت کند و اگر نبود موقع راه رفتن زمین می‌خوردیم.
• اگر دو سوم کبد انسان با جراحی برداشته شود، در چهار هفته اول دوباره به سایز اولیه خود شکل می‌گیرد.
• به طور متوسط در روز 23،000 بار نفس می‌کشیم. که این مقدار تا پایان عمر 600 میلیون بار خواهد بود.
• ریختن 100 تار مو در روز از سر طبیعی است.
• مقدار باکتری موجود در دهان بیشتر از مجموع جمعیت امریکا و کانادا است.
• در یک فنجان قهوه بیشتر از 1000 ماده شیمیایی وجود دارد. از این مواد فقط 26 مورد آزمایش شده‌اند و و نیمی از آنها در موش‌ها ایجاد سرطان کرده‌اند.
• بدن انسان به طور متوسط مقدار کافی: سولفور برای کشتن کک‌های روی بدن سگ، کربن برای ساختن 900 مداد، پتاسیم برای آتش زدن یک توپ اسباب‌بازی، چربی برای درست کردن 7 قالب صابون، فسفر برای ساختن 2200 سر کبریت، و آب برای پر کردن یک تانکر 10 گالنی دارد.
• اگر بتوانید همه دفعاتی که در طول عمر پلک می‌زنید را نگه دارید و آن را یکباره استفاده کنید، برای 1.2 سال فقط سیاهی خواهید دید.

برچسب ها : ,
موضوع : | بازدید : 175
+ نوشته شده در  شنبه 14 آبان 1390ساعت 17:53  توسط جوادرئیسی 

آندروید

آندروید (به انگلیسی: Android) نام سیستم‌عاملی است که گوگل برای تلفن همراه و لوح‌رایانه عرضه نموده و با همکاری ده‌ها شرکت بر روی گوشی‌های تلفن همراه قرار می‌دهد.[۱] اندروید بر پایهٔ هسته لینوکس ساخته شده‌است. شرکت توسعه دهندهٔ این سیستم‌عامل توسط شرکت گوگل خریداری شده و سپس به صورت منبع باز ارائه گردیده است (تا نگارش ۲). این سیستم‌عامل به توسعه دهندگان اجازه می دهد که کدهای مدیریت شده ای به زبان Java برای کنترل ابزارهای شرکت گوگل فراهم آورند. توسعه دهندگان می توانند برای کنترل ابزارهای ارائه شده توسط شرکت گوگل از کتابخانه مبتنی بر جاوای ارائه شده به همراه این سیستم‌عامل استفاده نمایند. اولین گوشی همراه ارائه شده با این سیستم‌عامل HTC Dream نام دارد که در سال ۲۰۰۸ میلادی ارائه گردید.[۲] گوگل سیستم‌عامل خود که ویژه دستگاه‌های قابل حمل مثل تلفن همراه و لوح‌رایانه است را با هدف رقابت با سیستم‌عامل‌هایی چون iOS، ویندوز موبایل و سیمبیان عرضه کرده‌استآندروید آندروید نسخه ۴.۰ (ساندویچ بستنی) شرکت سازنده گوگل Open Handset Alliance نوع هسته یکپارچه (هسته لینوکس تغییریافته) نوع منبع نرم‌افزار آزاد و متن‌باز پلاتفرم ARM, MIPS, Power Architecture, x86 تاریخ اولین انتشار ۲۱ اکتبر ۲۰۰۸؛ ۱٬۱۰۰ روز پیش آخرین نسخه پایدار ۴.۰ (ساندویچ بستنی) (۱۸ اکتبر ۲۰۱۱؛ ۸ روز پیش) برنامه مدیریت بسته‌ها APK واسط کاربری واسط گرافیکی کاربر اجازه‌نامه آپاچی ۲.۰ و جی‌پی‌ال نسخه ۲ وضعیت فعال وب‌گاه android.com

]]>
برچسب ها : ,
موضوع : | بازدید : 80
+ نوشته شده در  جمعه 13 آبان 1390ساعت 20:02  توسط جوادرئیسی 

عثمان

عثمان
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نام مُذهَّب عثمان در مسجد ایا صوفیا

عثمان معروف به عثمان بن عفان((۴۳-)- ۳۵ ه.ق./ ۵۷۹ - ۶۵۵ م.) یکی از صحابه پیامبر بود که در تاریخ ابتدای اسلام نقش بسیار گسترده‌ای داشت. او از اولین اسلام آورندگان و خلیفه سوم پس از عمر بود و در مدینه با دو تن از دختران محمد ازدواج کرد و بدین سبب به لقب ذوالنورین مشهور شد. در زمان خلافت او قلمر اسلامی به بلخ و قبرس رسید. عثمان در زمان حکومتش توسط مخالفانش به خویشاوند سالاری و فساد متهم شد. سرانجام در سال سی و پنج هجری توسط شورشیانی از مصر، کوفه و بصره کشته شد. کشته شدن او پایانی بر یکپارچگی مسلمانان بود. کشته شدن او باعث اختلاف شدید بین جامعه اسلامی و جنگ های داخلی شد.

محتویات

[نهفتن]

زندگینامه عثمان

عثمان از اولین اسلام آورندگان بود.[۱] وی از بنی‌امیه و یکی از اشراف و ثروتمندان مکه بود وی در میان خاندانی که قریب به اتفاقشان مخالف اسلام بودند، به اسلام گروید. او در شمار مهاجران به حبشه بود، اما به زودی به مکه بازگشت و به مدینه مهاجرت کرد.[۲] وی در مدینه به ترتیب با دو دختر محمد، ام کلثوم و رقیه ازدواج کرد[۱] و لذا به ذوالنورین مشهور شد.

عثمان در لغت به معنی بچه مار است.[۲]

در زمان ابوبکر از افراد نزدیک به وی بوده و کاتب وی به شمار می‌آمد. در دوره عمر نیز از نفوذ قابل توجهی برخوردار بود و در آن شرایط نماینده بنی امیه به شمار می‌آمد.

به خلافت رسیدن عثمان

عمر در اخرین روزهای عُمر خود، شش تن از صحابیان را مامور نمود در مدت سه روز خلیفه مسلمانان را تعیین کنند...! این شش نفر عبارت بودن از:

بنوشته تاریخ یعقوبی عمر ابو طلحة بن زید بن سهل انصاری را بر این کار گماشت و گفت: اگر چهار نفر نظری دادند و دو نفر مخالف شدند، آن دو نفر را گردن بزن و اگر سه نفر توافق کردند و سه نفر مخالفت نمودند، سه نفری که عبد الرحمان در میان ایشان نیست، گردن بزن، و اگر سه روز گذشت و بر کسی توافق حاصل نکردند، همه ایشان را گردن بزن».[۳] البته این قول کمی دور از واقعیت و بعید مینماید

بنوشته یعقوبی در این سه روز مذاکرات زیادی انجام شد و نتیجه بین علی وعثمان مردّد شد. عبدالرحمن از علی پرسید: اگر با تو بیعت کنیم آیا حاضر می شوی به کتاب خدا و سنت رسول الله و به شیوة دو خلیفة پیشین رفتار کنی؟ جواب علی به عبدالرحمن این جمله بود که:‌به کتاب خدا و سنت رسول الله عمل خواهم کرد. عبدالرحمن همین سوال را از عثمان کرد و عثمان جواب مثبت داد و همه شرایط را پذیرفت و لذا او به خلافت رسید[۴]

دوران خلافت

از کارهای عثمان جمع آوری قران و بوجود آوردن نسخه واحد برای قران بود. در دوران خلافت او قلمرو تصرف شده توسط مسلمانان به اوج خود در دوران خلافت رسید، این بزرگ شدن قلمرو اسلامی باعث بوجود آمدن مسایل تازهای در نحوه تعامل جامعه اولیه اسلامی و قلمروهای تازه بدست آمده اسلامی شد که عثمان که در آن زمان به پیری رسید بود نتوانست به خوبی از عهده این امر بربیاید.[۱] در زمان او دامنه قلمرو اسلامی به بلخ و قبرس رسید. او برای کنترل بیشتر اعضای خاندان خود را به امیری فرستاد.[۵]

این روش حکومت مخالفتهای زیادی را برانگیخت. مخالفان او، عثمان را به خویشاوندسالاری و فساد متهم می کردند. سر دسته مخالفان او عایشه، همسر پیامبر بود و دختر ابوبکر، و علی داماد محمد بود.[۱] علی حداقل به لحاظ معنوی سردسته مخالفان عثمان بود. در دوران خلافت عثمان، علی به همراه صحابه دیگری از محمد از جمله طلحه و زبیر از منتقدان عثمان بودند. او عنوان می‌داشت که عثمان از سنت محمد دچار انحراف شده‌است. مهمترین موارد اختلاف با عثمان بر سر اجرای حدود اسلامی بود. علی اصرار داشت که "حدود الهی" باید اجرا شود. از جمله در قضیه شرب خمر ولید، حاکم کوفه، که گفته می‌شود حد به دست خود علی اجرا شد. او در امور سیاسی حداقل به لحاظ معنوی نیز سرکرده(از سرکردگان) مخالف عثمان شناخته می‌شد. در قضیه تبعید ابوذر با وجود ممنوعیت تعیین شده توسط عثمان او با فرزندانش ابوذر را بدرقه کرد.[۶]

قتل عثمان و عواقب آن

سر انجام عثمان در سال ۳۵ هجری توسط شورشیانی از کوفه، مصر و بصره کشته شد. کشته شدن او باعث انشقاق شدید جامعه مسلمانان بعد از او شد. کشته شدن او نقطه عطفی در جامعه مسلمانان بود و عملا پایان یکپارچگی مسمانان و شروع جنگ های داخلی بین مسلمانان بود. مهمترین نقطه اختلاف این بود که آیا قتل عثمان عادلانه بود؟ آیا او از دستورهای اسلام منحرف شده بود؟ اگر چنین بود آیا شایسته قتل بود؟[۱] پس از عثمان، علی به خلافت رسید که دوران خلافت او مصادف با جنگ های داخلی زیادی بین مسلمانان بود.[۶]

محل دفن عثمان

عثمان در باغی بنام "حش کوکب" در شمال شرقی بقیع دفن شده است، و پیامبر این باغ را "روحاء" نامیده بود، و بنی امیة این باغ را بعدا شامل قبرستان بقیع کردند، و بقیع قبری است که در سمت جنوبی شرقی مسجد نبوی قرار گرفته است، و قبر عثمان در این قبرستان (بقیع) در فاصله ۱.۳۵ متری قبر "شهداء الحرة" قرار گرفته است، با این وصف قبر عثمان در قبرستان بقیع است. نقل است عثمان این باغ را از فرد یهودی خریداری کرده بودند و او پس از قتل در ملک خویش یعنی همان باغ دفن شد و بنا به نقل دیگر بعلت ممانعت شورشیان نسبت به دفن وی در قبرستان مسلمین او را شبانه در این باغ که مقابر یهود در آن بود، دفن کردند.

]]>
برچسب ها : ,
موضوع : | بازدید : 155
+ نوشته شده در  جمعه 13 آبان 1390ساعت 20:02  توسط جوادرئیسی 

شیمی

شیمی
کلاس درس
کلاس‌ درس برخطی مربوط به موضوع این مقاله در کلاس‌های درس اینترنتی در بخش شیمی موجود است.
شیمی مطالعهٔ ساختار، خواص، ترکیبات، و تغییر شکل مواد است.

شیمی (به پارسی سره: کیمیا)[نیازمند منبع]و(به انگلیسی: Chemistry) مطالعهٔ ساختار، خواص، ترکیبات، و تغییر شکل مواد است. این علم مربوط می‌شود به عناصر شیمیایی و ترکیبات شیمیایی که شامل اتم‌ها، مولکولها، و برهم‌کنش میان آنهاست.


تاریخچه

در اوایل، تلاش برای بیان طبیعت مواد و چگونگی دگرگونی آن‌ها ناموفق بود. دانش پیشرفته‌تر کیمیا نیز در این مورد ناتوان بود. به هرحال دانش کیمیا به کمک انجام تحقیقات اولیه و ثبت نتیجه‌ها، پایه‌گذار شیمی مدرن بود. تغییر نگرش در شناخت مواد زمانی شروع شد که رابرت بویل در سال ۱۶۶۱ در کتاب شیمی‌دان شکاک میان شیمی و کیمیا تفاوت قائل شد.[۱][۲] پس از آن شیمی با تلاش‌های آنتوان لاووازیه و ارائه قانون پایستگی جرم، به یک دانش تکامل‌یافته تبدیل شد. دغدغهٔ هر دو دانش کیمیا و شیمی شناخت طبیعت مواد و چگونگی دگرگونی آن‌ها بود، اما تنها شیمی از شیوه‌های علمی قوی بهره‌مند شد.[۲] با کوشش‌های ویژهٔ جوسایا ویلارد گیبز تاریخ شیمی با ترمودیناک رابطهٔ عمیقی پیدا کرد.[۳]

نگاه گذرا

نظریه اتمی پایه و اساس علم شیمی است. این تئوری بیان می‌دارد که تمام مواد از واحدهای بسیار کوچکی به نام اتم تشکیل شده‌اند. یکی از اصول و قوانینی که در مطرح شدن شیمی به عنوان یک علم تأثیر به‌سزایی داشته، اصل بقای جرم است. این قانون بیان می‌کند که در طول انجام یک واکنش شیمیایی معمولی، مقدار ماده تغییر نمی‌کند. (امروزه فیزیک مدرن ثابت کرده که در واقع این انرژی است که بدون تغییر می‌ماند و همچنین انرژی و جرم با یکدیگر رابطه دارند.)

این مطلب به طور ساده به این معنی است که اگر ده‌هزار اتم داشته باشیم و مقدار زیادی واکنش شیمیایی انجام پذیرد، در پایان ما همچنان بطور دقیق ده‌هزار اتم خواهیم داشت. اگر انرژی از دست رفته یا به‌دست‌آمده را مد نظر قرار دهیم، مقدار جرم نیز تغییر نمی‌کند. شیمی کنش و واکنش میان اتم‌ها را به تنهایی یا در بیشتر موارد به‌همراه دیگر اتم‌ها و به‌صورت یون یا مولکول (ترکیب) بررسی می‌کند.

این اتم‌ها اغلب با اتم‌های دیگر واکنش‌هایی را انجام می‌دهند. (برای نمونه زمانی‌که آتش چوب را می‌سوزاند واکنشی است بین اتم‌های اکسیژن موجود در هوا و مواد آلی چوب. که نور بر روی مواد شیمیایی فیلم عکاسی ایجاد می‌کند شکل می‌گیرد.)

یکی از یافته‌های بنیادین و جالب دانش شیمی این بوده‌است که اتم‌ها روی‌هم‌رفته همیشه به نسبت برابر با یکدیگر ترکیب می‌شوند. سیلیس دارای ساختمانی است که نسبت اتم‌های سیلیسیوم به اکسیژن در آن یک به دو است. امروزه ثابت شده‌است که استثناهایی در زمینهٔ قانون نسبت‌های معین وجود دارد(مواد غیر استوکیومتری).

یکی دیگر از یافته‌های کلیدی شیمی این بود که زمانی که یک واکنش شیمیایی مشخص رخ می‌دهد، مقدار انرژی که بدست می‌آید یا از دست می‌رود همواره یکسان است. این امر ما را به مفاهیم مهمی مانند تعادل، ترمودینامیک می‌رساند.

شیمی فیزیک بر پایهٔ فیزیک پیشرفته (مدرن) بنا شده‌است. اصولاً می‌توان تمام سیستم‌های شیمیایی را با استفاده از تئوری مکانیک کوانتوم شرح داد. این تئوری از لحاظ ریاضی پیچیده بوده و عمیقاً شهودی است. به هر حال در عمل و بطور واقعی تنها بررسی سیستم‌های سادهٔ شیمیایی قابل بررسی با مفاهیم مکانیکی کوانتوم امکان‌پذیر است و در اکثر مواقع باید از تقریب استفاده کرد(مانند تئوری کاری دانسیته). بنابراین درک کامل مکانیک کوانتوم برای تمامی مباحث شیمی کاربرد ندارد؛ زیرا نتایج مهم این تئوری (بخصوص اربیتال اتمی) با استفاده از مفاهیم ساده‌تری قابل درک و به‌کارگیری هستند.

با اینکه در بسیاری موارد ممکن است مکانیک کوانتوم نادیده گرفته شود، اما از مفهوم اساسی آن، یعنی کوانتومی کردن انرژی، نمی‌توان صرف نظر کرد. شیمی‌دان‌ها برای بکارگیری کلیه روش‌های طیف نمایی به آثار و نتایج کوانتوم وابسته‌اند. علم فیزیک هم ممکن است مورد بی توجهی واقع شود، اما به هر حال برآیند نهایی آن (مانند رزونانس مغناطیسی هسته‌ای) پژوهیده و مطالعه می‌شود.

یکی دیگر از تئوری‌های اصلی فیزیک مدرن که نباید نادیده گرفته شود نظریه نسبیت است. این نظریه که از دیدگاه ریاضی پیچیده‌است، شرح کامل فیزیکی علم شیمی است. مفاهیم نسبیتی تنها در برخی از محاسبات خیلی دقیق ساختمان هسته، به‌ویژه در عناصر سنگین‌تر، کاربرد دارند و در عمل تقریباً با شیمی پیوند ندارند.

بخش‌های اصلی دانش شیمی عبارت‌اند از:

 • شیمی تجزیه، که به تعیین ترکیبات مواد و اجزای تشکیل دهنده آن‌ها می‌پردازد.
 • شیمی آلی، که به مطالعهٔ ترکیبات کربن‌دار، غیر از ترکیباتی چون دو اکسید کربن (دی اکسید کربن) می‌پردازد.
 • شیمی معدنی، که به اکثریت عناصری که در شیمی آلی روی آنها تاکید نشده و برخی خواص مولکولها می‌پردازد.
 • شیمی فیزیک، که پایه و اساس کلیهٔ شاخه‌های دیگر را تشکیل می‌دهد، و شامل ویژگی‌های فیزیکی مواد و ابزار تئوری بررسی آنهاست.

دیگر رشته‌های مطالعاتی و شاخه‌های تخصصی که با شیمی پیوند دارند عبارت‌اند از: علم مواد، مهندسی شیمی، شیمی بسپار، شیمی محیط زیست و داروسازی.

فهرست ترکیبات

]]>
برچسب ها : ,
موضوع : | بازدید : 143
+ نوشته شده در  جمعه 13 آبان 1390ساعت 20:02  توسط جوادرئیسی 

اسلام

اسلام
(تغییرمسیر از دین اسلام)
پرش به: ناوبری, جستجو

اسلام، دینی یکتاپرستانه[۱][۲][وپ:اولیه] و از دین‌های ابراهیمی است.[۳] [۴] به پیروان اسلام «مسلمان» می‌گویند.[۵] هم‌اکنون اسلام از دید شمار رسمی پیروان، در جایگاه دوم در جهان، جای دارد.[۶]

مسلمانان براین باورند که خداوند، قرآن را به محمد از طریق فرشته‌ای به نام جبرئیل فروفرستاده‌است. به باور مسلمانان خدا بر بسیاری از پیامبران، وحی فرستاده و محمد آخرین آنان است. مسلمانان محمد را اعاده‌کننده ایمان توحیدی خالص ابراهیم، موسی، عیسی و دیگر پیامبران می‌دانند و معتقدند که اسلام کامل‌ترین و آخرین آیین الهی[۷][۸] است.

اسلام در زبان عربی از ریشه‌ی (س-ل-م)است . معنی لغوی این ریشه سالم شدن و از آفات رهایی یافتن است [۹][۱۰] «سلام»، مشتق شده از همین ریشه است.[۱۱][۱۲]. با توجه به معنی اسلام، «مسلم» (در فارسی: مسلمان) یعنی کسی که خدا را خالصانه و بی ریا می‌پرستد و اختیار خود را تسلیم امر و نهی او می‌کند.[۱۳]

باورها

معارف اسلامی به سه بخش کلی تقسیم می‌شوند:

 • اصول عقاید: باورهای بنیادین فکری (اصول دین یا عقاید) که توحید، اساسی ترین آنها است.
 • اخلاق: توصیه‌های اخلاقی که برخی از آنها، عبارتند از: عدالت، شجاعت و عفت.
 • احکام فقهی: فرامین عملی و عبادی که اساسی ترین آنها (فروع دین یا فقه اصغر) هستند. فرامین عملی آداب، مناسک و عبادات را دربرمی‌گیرد.

عقاید را در علم کلام، احکام را در علم فقه و اخلاق را در علم اخلاق شرح و بسط می‌دهند.[۱۴]

خاتمیت اسلام از دیدگاه قرآن و سنت

از دیدگاه مسلمانان، اسلام خاتم ادیان الهی است . خاتمیت به این معناست که اسلام در بر دارنده تمام آن مطالبی است که باید از طریق وحی برای انسان بیان شود.[۱۵] {قرآن دین اسلام را به عنوان خاتم ادیان الهی معرفی می‌کند:

 • إِنَّ هذَا الْقُرْآنَ یهْدِی لِلَّتِی هِی أَقْوَمُ. [۱۶]

یعنی اگر شریعت اسلام را در یکسو و سایر شرایع آسمانی را که برای سراسر حیات بشر در دورانهای گذشته مقدّر شده‌است در طرف دیگری بگذاریم، شریعت اسلام از همه آنها استوارتر است که این خود معنی خاتمیت و شریعت آخرین است.[۱۷]

 • قُلْ إِنَّنِی هَدانِی رَبِّی إِلی‏ صِراطٍ مُسْتَقِیمٍ دِیناً قِیماً مِلَّةَ إِبْراهِیمَ حَنِیفاً وَ ما کانَ مِنَ الْمُشْرِکِین‏. [۱۸]

به جهانیان بگو: پروردگار مرا به راهی راست رهبری فرموده و آن دینی است قیم و زوال‏ناپذیر که بنیادش از همان سنت و رویه ابراهیم است.[۱۹] در سوره بینه پس از آنکه می‏فرماید "مشرکین دست از عقیده باطل خود برنمی‌دارند جز آنکه فرستاده خدا با آیات و بینات فرا رسد و آیات کتاب قیم را برایشان بخواند. اینان دستوری ندارند جز آنکه خدای را با نیت پاک پرستش کنند، نماز بخوانند و ...، می‌فرماید: ذلِکَ دِینُ الْقَیمَة. [۲۰] این آیین –اسلام- دینی است قیم و زوال‏ناپذیر.[۲۱]

 • در سوره آل عمران:

وَ مَنْ یبْتَغِ غَیرَ الْإِسْلامِ دِیناً فَلَنْ یقْبَلَ مِنْهُ وَ هُوَ فِی الْآخِرَةِ مِنَ الْخاسِرِین‏. [۲۲] هر که جز آیین اسلام در جستجوی آیین دگر آید، تا اید و انقراض جهان از او پذیرفته نیست و بروز رستاخیز از زیان‏کاران است.[۲۳]

 • در سوره مائده:

الْیوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دِینَکُمْ وَ أَتْمَمْتُ عَلَیکُمْ نِعْمَتِی وَ رَضِیتُ لَکُمُ الْإِسْلامَ دِیناً. [۲۴] امروز که پیامبر اسلام عهده‏دار هدایت بشر است، دین را برای شما تکمیل و نعمت را برای شما تمام کردم، و خشنودم که برای همیشه بر دین اسلام باقی باشید.[۲۵] روشن است که آیات فوق آیین اسلام را پابرجاترین راه هدایت و دین قیم و زوال‏ناپذیر و گرویدن به غیر آن را تا انقراض جهان غیرقابل‌قبول دانسته و او را کمال و بلوغ دیانت و تمام نعمت معرفی کرده‌است.

 • در روایاتی از ائمه اسلام : نیز به ابدیت آیین مبین اسلام تصریح شده‌است از جمله علی بن ابیطالب فرماید:

إِنَّ هَذَا الْإِسْلَامَ دِینُ اللَّهِ الَّذِی اصْطَفَاهُ لِنَفْسِهِ ... ثُمَّ جَعَلَهُ لَا انْفِصَامَ لِعُرْوَتِهِ وَ لَا فَکَّ لِحَلْقَتِهِ وَ لَا انْهِدَامَ لِأَسَاسِهِ وَ لَا زَوَالَ لِدَعَائِمِهِ وَ لَا انْقِلَاعَ لِشَجَرَتِهِ وَ لَا انْقِطَاعَ لِمُدَّتِهِ[۲۶]}[۲۷] اسلام همان آیینی است که پروردگار بزرگ آن را در میان ادیان برگزیده و قوانین آن را به اندازه‏ای استوار فرموده که دستاویز آن پایان ناپذیر و حلقه‏اش گسستنی نیست. اساس و بنیادش انهدام نمی‏پذیرد و ارکانش زایل و نابود نمی‏گردد. درختش هرگز از ریشه بیرون نیاید [این چنین] مدنش نیز هیچ وقت پایان نمی‌پذیرید.[۲۸]

اصول دین

نوشتار اصلی: اصول دین


از بنیادی‌ترین باورهای مسلمانان تحت عنوان اصول دین یاد می‌شود. اصول دین نزد مسلمانان سه عدد هستند[۲۹] اعتقاد به هر کدام از این اصول، باورهایی را به عنوان زیر شاخه موجب می‌شود:

 1. توحید: یعنی اعتقاد به یگانگی خداوند و اعتقاد به صفات او.
 2. نبوت : یعنی اعتقاد به ضرورت فرستادن پیامبران از سوی خداوند برای راهنمایی بشر .( و اعتقاد به پیامبری محمد).
 3. معاد : یعنی اعتقاد به وجود جهانی که بعد از فروپاشی این جهان کنونی، نمایان می‌شود و در آن جهان نیکان و بد کرداران به سزای کردار خویش می‌رسند.

در میان این اصول آنچه ریشه بقیه‌است، توحید می‌باشد، به طوری که دین شناسان مسلمان می‌کوشند تا با اثبات آن بقیه اصول و فروع را ثابت کنند[۳۰] شیعیان علاوه بر این سه اصل، به عدل و امامت نیز به عنوان اصلهای چهارم و پنجم معتقدند.

خدا

نوشتار اصلی: الله


الله نام ویژهٔ خدای یکتا در قرآن و نوشتارهای اسلامی است. با این حال فارسی‌زبانان معمولاً از واژهٔ خدا استفاده می‌کنند. به باور مسلمانان خداوند در اسلام به زبان اصلی که همان زبان عربی فصیح (زبان قرآن) است ۱۰۰۱ نام دارد که یک نام خداوند، اسم اعظم است . بیشتر اسامی خدا، در اسلام، نشان‌دهندهٔ برتری مطلق است.[۳۱].

شناخت خداوند اصلی ترین باور مسلمانان است و همین موضوع است که این دین را در میان سایر ادیان ابراهیمی متمایز ساخته . خلاصه باور مسلمانان به خدا را می‌توان در جمله‌ای از قرآن دید [۳۲] که در آن گفته می‌شود :

ِ لَیْسَ کَمِثْلِهِ شَیْ‏ءٌ وَ هُوَ السَّمیعُ الْبَصیر (ترجمه: هیچ چیز همانند او نیست و او شنوا و بیناست)[42–11]

که در تفسیر آن از علی بن ابی طالب نقل شده که آن را توصیف قابل قبول خدا دانسته‌است [۳۳] و مفسرین هم به تبعیت از وی گفته‌اند : «این جمله در حقیقت پایه اصلی شناخت تمام صفات خدا است که بدون توجه به آن به هیچیک از اوصاف پروردگار نمی‌توان پی برد» [۳۴]

شهادتین

نوشتار اصلی: شهادتین


پذیرش اسلام از سه روش امکان دارد: گفتن شهادتین، با انجام دادن کارهای ویژه مسلمانان، اسلام با پیروی از اعمال مسلمانان. [۳۵] شهادتین: «اشهد ان لا اله الا الله» و«اشهد ان محمدرسول الله»

قرآن

بخش نخست سوره نور از کتاب قرآن
نوشتار اصلی: قرآن


قرآن، کتاب مقدس مسلمان است و به زبان عربی نوشته شده‌است، که طبق مندرجات آن و باور مسلمانان توسط وحی الهی به محمد فروفرستاده شد.

به اعتقاد مسمانان «قرآن وحی نامه اعجازآمیز الهی است، که به زبان عربی واژه به واژه توسط فرشته وحی، جبرئیل امین، از جانب خداوند و از لوح محفوظ بر قلب و زبان پیامبر اسلام هم اجمالا یکباره، و هم کم‌کم در طول ۲۳ سال نازل شده‌است.»[۳۶]

این کتاب معتبرترین متن دینی نزد مسلمانان است و مسلمانان آن را «معجزه» و «سند اثبات پیامبری» محمد می‌دانند.[۳۷]

اغلب مذاهب اسلامی بر درستی متن آن اتفاق نظر دارند و اختلافات در نحوه خواندن متن، تفسیر و گاهی، ترتیب آن است. میزان این اتفاق نظر به اندازه‌ایست که شیعیان دوازده‌امامی ایران و وهابیان عربستان رسم‌الخط واحدی از قرآن را به‌کار می‌برند.[۳۸] مسلمانان روی بی‌خطابودن قرآن تاکید دارند.[۳۹] مفسرین اهل سنت بصورت تاریخی همواره معتقد بودند که آیات قرآنی که در امروزه در دست ما است دقیقاً همان چیزی است که محمد بیان کرده‌است و هیچگونه تغییری اعم از حذف یا اضافه در آن صورت نگرفته‌است.مسلمانان قرآن را کتاب مقدس دین خود می‌دانند و از آن با القابی چون «کریم» و «مجید» یاد می‌کنند. قرآن، خود را به عنوان «لوح حفاظت‌شده» («اللَوح المحفوظ»[۴۰]) می‌خواند.

تقویم و اوقات شرعی

گردش ماه، اساس تقویم اسلامی

اوقات شرعی، به زمان‌های مشخص و دقیقی از شبانه روز، گفته می‌شود که شخص دین‌دار، در آن زمان‌ها، رفتار دینی زماندار خود را انجام می‌دهد. محاسبه دقیق زمان‌های شرعی، از دیرباز، نزد منجمان، رایج بوده‌است. تقویم اسلامی، بر پایه روش عرب جاهلی پیش از اسلام استوار است.

اذان

نوشتار اصلی: اذان
محمد پس از فتح مکه بلال حبشی، یک برده سیاه آزاد شده، را مأمور کرد که بر بام کعبه اذان بگوید. بلال اولین موذن اسلام است.
Adhan wiki ogg.ogg
اذان به شیوه کنونی اهل تسنن

اهل سنت، عقیده دارند که نخستین بار، اذان در مدینه خوانده شد و حمزه این پیشنهاد را به محمّد داد. در حالی که برخی دیگر، طبل، بوق یا زنگ را برای دعوت مردم به نماز، پیشنهاد کرده بودند.[نیازمند منبع] اهل سنت، همچنین بر این باور هستند که بعضی عبارات اذان، مانند «الصلوة خیر من النوم» را عمر بن خطاب افزوده‌است.[۴۱] این در حالی است که شیعیان اذان را عبادتی می‌دانند که از جانب خدا تعیین گردیده و تغییر در جملات اذان را بدعت می‌دانند[۴۲]. همچنین عقیده شیعه این است که محمّد پیش از هجرت، برای تمام نمازهای واجب خود، اذان می‌گفته‌است [۴۳].در ایران، اغلب اذان را در آواز بیات ترک در گوشه روح‌الارواح می‌خوانده‌اند. در مراسم تعزیه، اگر اذان گفته شود، به آواز کردی است.[۴۴]

تاریخ اسلام

Countries w]]></div>

<div class = برچسب ها : ,
موضوع : | بازدید : 201
+ نوشته شده در  جمعه 13 آبان 1390ساعت 20:02  توسط جوادرئیسی 

بدر (ماه)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از ماه کامل)
پرش به: ناوبری, جستجو
Full moon.jpeg

بَدر یا ماه پُر حالتی از کره ماه است که زمین میان ماه و خورشید قرار می‌گیرد به طوری که تمام ماه در نظر ما روشن است.

هنگامی که ماه به نقطه مقابل زمین نسبت به خورشید می‌رسد و یا به عبارت دیگر فاصله زاویه‌ای ماه و خورشید ۱۸۰ درجه می‌شود، تمام قرص ماه روشن به نظر می‌رسد که بدر (Full Moon) نامیده می‌شود و ماه در این موقعیت در حالت مقابله (Aspect of Opposittion) است. این مرحله ماه درحدود نیمه ماه بعد از حدوث ماه نو حاصل می‌شود، البته در این موقع، ماه که درست در مقابل خورشید نسبت به زمین قرار می‌گیرد، اگر بر روی دایرة البروج هم قرار داشته باشد، ماه گرفتگی اتفاق می‌افتد. بعد از این مرحله قسمت شرقی قرص ماه (بجای سمت غربی آن) توسط اشعه نور خورشید روشن می‌شود و فازهای ماه با ترتیب برعکس از تثلیث تا تربیع آخر و سپس تا هلال و بالاخره تا ماه نو تکرار می‌شود. در شرایط مناسب اتمسفری، قسمت تاریک قرص ماه، بصورت خیلی ضعیف قابل رؤیت است. قابل رؤیت بودن قسمت تاریک ماه، به سبب بازتاب نور خورشید از سطح کره زمین به سطح ماه است.[۱]

Badr-full moon.jpg

]]>
برچسب ها : ,
موضوع : | بازدید : 122
+ نوشته شده در  جمعه 13 آبان 1390ساعت 20:02  توسط جوادرئیسی 

زمین

زمین
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری, جستجو
زمین
The Earth seen from Apollo 17.jpg
تصویر گرفته شده توسط آپولو ۱۷
ترتيب سومین سیاره سامانه خورشیدی
قطر ۱۲۷۵۶ کیلومتر
پختگی قطبین ۰.۰۰۳۴ کیلومتر
فاصله از خورشید ۱۴۹۵۰۰۰۰۰ کیلومتر
روز ۲۳/۹۳ ساعت
سال ۳۶۵/۲۶ روز
اتمسفر رقیق
حالت (غالب) جامد
قمر یا حلقه ۱ (ماه)
میانگین دما ۱۵ درجه سانتیگراد
سرعت گریز ۱۱.۱۸ کیلومتر بر ثانیه
تمایل محور چرخش ۲۳.۴۴ درجه
ثقل سطحی ۹.۷۸ متر بر مجذور ثانیه

زَمین سومین سیاره در منظومهٔ خورشیدی است که در فاصلهٔ حدود ۱۵۰ میلیون کیلومتری از ستارهٔ خورشید قرار دارد. فاصلهٔ زمین تا خورشید به گونه‌ای است که شرایط محیطی آن قابلیت زیستن را به موجودات زندهٔ کربنی می‌دهد. تاکنون زمین تنها سیاره‌ای بوده‌است که وجود زیست در آن ثابت شده‌است. زمین سیاره‌ای است سنگی با مقدار قابل توجه‌ای آب سطحی. جو زمین ترکیبی است از نیتروژن (حدود هشتاد درصد)، اکسیژن (حدود بیست درصد) و چندین گاز دیگر.

در منظومهٔ خورشیدی، فاصلهٔ زمین تا خورشید بین فاصلهٔ زهره (یا ناهید) تا خورشید و فاصلهٔ مریخ (یا بهرام) تا خورشید است. زمین جزو سیارات داخلی منظومهٔ خورشیدی به‌شمار می‌آید.

بلندترین نقطه بر روی خشکی‌های زمین کوه اورست نام دارد که نزدیک به ۹ کیلومتر از سطح دریا بالاتر است. ژرف‌ترین قسمت دریاها نیز در نزدیکی جزایر فیلیپین در اقیانوس آرام قرار دارد. عمق این ناحیه حدود ۱۱ کیلومتر پایین‌تر از سطح دریا است و به آن درازگودال ماریانا گفته می‌شود.

عمر زمین ۰٫۰۰۰۶ ± ۴٫۵۶۷۲ میلیارد سال است.[۱]

محدودهٔ دمای هوا بر روی کره زمین میان ۸۹٫۲ (قطب جنوب) درجه زیر صفر تا ۷۰٫۷ (کویر لوت، ایران)[۱][۲]درجه بالای صفر قرار دارد. محیط استوای زمین ۴۰٬۰۷۵۱۶ کیلومتر و وزن زمین ۱۰۲۴×۵۹۷۳۵ کیلوگرم (هشتاد برابر وزن ماه) است. فاصله کره زمین تا کره ماه ۳۴۰ هزار کیلومتر می‌باشد.[۲]

حرکات چندگانه زمین

حرکت انتقالی زمین به دور خورشید

سرعت این حرکت زمین در مدار خود به دور خورشید یکسان نیست و در نزدیکی خورشید بیشتر می‌شود. از اثرات این حرکت ایجاد یک سال شمسی شکل گرفتن فصول مختلف و تغییر ظاهری چهرهٔ آسمان شب در طول سال است مدت این چرخش ۳۶۵٫۲۵ روز است و سرعت زمین در این مدار ۳۰ کیلومتر بر ثانیه‌است.

حرکت وضعی

حرکت زمین به دور محور شمالی و جنوبی آن مدت این چرخش ۲۳ ساعت و ۵۶ دقیقه‌است.

حرکت رقص محور

این حرکت بسیار کمتر است بنابراین تنها یک لرزش سینوسی در مدار زمین ایجاد می‌کند. که دلیل امر جاذبه و چرخش ماه به دور زمین است.

سرعت حرکت محوری زمین به دور خود

سطح زمین با سرعت ۴۰۰۰۰ کیلو متر در شبانه روز حرکت می‌کند. این سرعت برابر با ۱۰۴۰ مایل بر ساعت یا ۱۶۷۰ کیلو متر بر ساعت است. (تقریباً ۵ کیلومتر بر ثانیه) اندازه این سرعت از تقسیم محیط زمین در خط استوا بدست می‌آید. (حدود ۲۴۹۰۰ مایل یا ۴۰۰۷۰ کیلو متر) بر تعداد ساعات شبانه روز (۲۴) به دست می‌اید. با توجه به این که محیط زمین در قطبین به صفر نزدیک می‌شود، هنگامی که به سمت یکی از دو قطب حرکت می‌کنید. این سرعت تقریباً به صفر کاهش می‌یابد.

حرکت تقدیمی

حرکت تقدیمی حرکتی است که به موجب خم بودن محور زمین نسبت به مدار خود ایجاد می‌شود و باعث می‌شود که قطب شمال سماوی جابه‌جا شود (در دوره‌های ۲۵۸۰۰ هزار ساله). برای مثال ستاره کرکس نشسته (نسر واقع) زمانی ستاره قطبی بوده‌است و ۱۲۰۰۰ سال دیگر نیز ستاره قطبی خواهد شد.

حرکت تقویمی

حرکت و جاذبه زمین از دیدگاه قرآن

در قرآن به حرکت و جاذبه زمین تصریح شده: «أَلَمْ نَجْعَلِ الْأَرْضَ كِفَاتًا» [۳] «أَحْيَآءً وَ أَمْوَ تًا» [۴] مگر زمين را پرنده‏اى تند پرواز و نگهبان ننهاديم؟ [۵] (: نگهبانِ سرنشينانش)، چه زندگان و چه مردگان (: جاذبه ى عمومى) [۶]

كفات بر خلاف آنچه گفته شده و در روايت آمده بمعناى كفاف نيست، كه: ساختمانها براى زندگان و گورستانها براى مردگان باشد، زيرا نخست ساختمانها و گورستانها- كه خود ساخته دست انسانهاست - مورد منّت مستقيم ربانى قرار نمى‏گيرد، بلكه آنچه خارج از توان و امكان انسان است مانند نگهبانى زمين و سرنشنان زمين مورد امتنان مى‏باشد.[۷] و چنانكه تمكين نطفه و جنين در عين حركات گوناگون مادر همچنان برقرار است، و در عين حال حركت آنها را احساس نمى‏كند، بلكه همچون گهواره برايش آرامش بخش است. از اين منظره آرامش بخش درونى به آرامش برونى مى‏رسيم كه اين خود (كفاتِ) زمين است.[۸]

(كفات) در لغت به معناى سرعت پرواز پرنده است بگونه‏اى كه در آخرين مرحله سرعتش بالهايش را جمع مى‏كند كه اگر جيزى هم به زير بالهايش داشته باشد همچنان نگهبان است. نعمت كفات در زمين نسبت به سرنشينان زنده و مرده‏اش داراى دو بُعد لازم و متعدى است، لازمش سرعت پرواز زمين است در جوّ وسيع كيهان، و متعدى‏اش نسبت به" أحياءً و امواتاً" است كه در اين سرعت فضائى محيّر العقول- بر خلاف قانون فيزيكى گريز از مركز- سرنشينان زنده و مرده خود را همچنان زير بالهاى نامرئى جاذبه‏اش، نگهبان است، و اين آيه به تنهايى هم بيانگر سرعت پرواز بسيار سريع زمين است، و هم اشاره‏اى به نيرو يا نيروهاى نگهبانى‏اش كه زندگان و مردگان را همچنان در اين سرعت زياد نگهبان است.[۹]

درآياتى از قرآن کریم كه زمين را همچون حيوانى متحرك خوانده[۱۰]، ودر عين حال، قرارگاه آدمیان ناميده[۱۱]، و زمين را در ضمن آسمانها بدون پایه و استوانه‏اى مرئى، مقرر داشته[۱۲]، و نيز آيات مهد [۱۳]، مهاد [۱۴]، يسبحون [۱۵] و الراجفة [۱۶]، در مجموع، زمين را در عين حركاتى گوناگون و پياپى گهواره‏اى آرام بخش براى سرنشينانش معرفى كرده كه پيرامون هر يك از اين آيات بحثهايى بوده و هست.[۱۷] همين آيه كفات در كل قرآن به تنهايى از براى وحيانى بودن قطعى آن كافى است، كه در زمانهاى جهل مطلق كه هرگز حركت يا حركات زمين حتى مورد احتمال دانشمندان هم نبوده- بلكه كسانى هم كه پس از آن از حركات زمين دم مى‏زده‏اند اعدام شدند- قرآن شريف اينگونه براى اولين بار- البته پس از اشاراتى اندك در تورات به اين حركات آرام بخش و ...- تصريح كرده است.[۱۸]

آرى، «كفات» و نگهبانى مستمر زمين از سرنشينان زنده و مرده‏اش، در عين حركات سريع فضائى، خود نقطه‏اى است علمى از نقاط درخشان قرآنى، كه افزون بر اشارات و تصريحات علمى، تذكراتى است از رحمتهاى والاى ربانى كه انسان برگرده اين كيهان پيماى سريع السير همچنان گهواره وار با آرامش زندگى مى‏كند، بگونه‏اى كه حركاتش را از نظر حس در يافت نمى‏كند، و سپس پيشرفت روز افزون علم پرده‏هايى از رخ اين حقايق بر مى‏دارد.

منطقه‌ها
]]>
برچسب ها : ,
موضوع : | بازدید : 95
+ نوشته شده در  جمعه 13 آبان 1390ساعت 20:02  توسط جوادرئیسی 

مریخ

مریخ


پرش به: ناوبری, جستجو
سیاره بهرام یا مریخ

بَهرام یا مریخ چهارمین سیاره در سامانه خورشیدی است که در مداری طویل‌تر از زمین و با سرعتی کمتر از زمین حرکت می‌کند. هر یک باری که به بدور خورشید میچرخد معادل ۶۸۷ روز (روز زمین) طول می‌کشد و شب و روز کمی طولانی‌تر از کره زمین است.

بزرگی بهرام حدوداً نصف زمین است و قطر آن ۶۷۹۰ کیلومتر می‌باشد (مقایسه کنید با قطر زمین: ۱۲۷۵۶ کیلومتر).[۱]

جو بهرام سرخ‌فام است و در آسمان شب از زمین نیز سرخی آن دیده می‌شود. کره بهرام دو ماه کوچک به نام‌های فوبوس و دِیموس دارد که شکلی نامنظم دارند. این دو ماه احتمالاً شهاب‌سنگ‌هایی هستند که در مدار بهرام به دام افتاده‌اند.اگر شخصی در کرهٔ مریخ باشد مشاهده خواهد کرد که فوبوس سه بار در یک روز طلوع و غروب می‌کند. دیموس نصف فوبوس بوده و چنانچه از مریخ به آن نگاه کنیم این ماه بیشتر شبیه به یک ستاره خواهد بود تا یک قمر.

بهرام، سیاره سرخ‌فام منظومه خورشیدی، نصف زمین قطر دارد و مساحت سطح آن برابر با مساحت خشکی‌های روی زمین است. همانند زمین، یخ‌های قطبی، دره‌های عمیق، کوه، غبار، طوفان و فصل دارد. در دشت‌های آن مانند ماه، گودال‌هایی حاصل از برخورد سنگ‌های آسمانی دیده می‌شود. با وجود اندازه کوچکش، بلندترین قلهٔ سامانهٔ خورشیدی یعنی کوه المپوس و بزرگ‌ترین دره سامانهٔ خورشیدی در این سیاره پیدا شده‌است.

فرسوده بودن بیشتر دهانه‌های برخوردی سیاره بهرام نشان‌دهندهٔ فعالیت زیاد زمین‌شناختی در این سیاره است.[۲]

روزهای بهرام ۲۴ ساعت و ۳۷ دقیقه طول می‌کشد. از آن‌جا که محور سیارهٔ بهرام همانند زمین ۲۴ درجه کج است در این سیاره نیز فصل‌های سال وجود دارند. اما هر سال بهرامی تقریباًدو برابر سال زمینی یعنی ۶۷۸ روز به‌درازا می‌کشد.[۳]

غروب خورشید در مریخ

ویژگی‌های فیزیکی

بهرام شعاعی در حدود نصف شعاع زمین دارد. همچنین بهرام از زمین کم چگال تر است، طوری که حجمی برابر ۱۵٪ و جرمی برابر ۱۱٪ زمین دارد. مساحت سطح آن تنها اندکی کم تر از مجموع سطوح خشکی‌های زمین است. بهرام نسبت به عطارد بزرگتر و دارای جرم بیشتر و در نتیجه چگال تر است. این موضوع سبب شده‌است نیروی گرانش بیشتری در سطح تیر وجود داشته باشد.

بهرام از نظر اندازه، جرم و جاذبه سطح، حالتی بین زمین و ماه (ماه زمین) دارد؛ ماه قطری برابر نصف قطر بهرام دارد، در حالیکه قطر زمین دو برابر قطر بهرام است، زمین دارای جرمی در حدود ده برابر جرم بهرام است، در حالیکه جرم ماه ده برابر کم تر از مریخ است. ظاهر سرخ-نارنجی رنگ بهرام در اثر وجود آهن(III) اکسید، که بیشتر به هماتیت یا زنگ آهن مشهور است، به وجود آمده‌است.

EXLoxBlog.comEX

خاک

در ژوئن ۲۰۰۸، اطلاعات به دست آمده توسطکاوشگر فینیکسثابت کرد که خاک مریخ دارای اندکی خاصیت بازی (قلیایی) و همچنین حاوی موادی مانندمنیزیم،سدیم،پتاسیموکلر، که وجود همه آنها برای حیات و رشد موجودات زنده ضروری است، می‌باشد. محققان خاک به دست آمده از منطقه‌ای نزدیک قطب شمال مریخ را با مقداری خاک باغچه زمینی مقایسه کردند و به این نتیجه رسیدند که خاک مریخ برای رشد گیاهانی چونمارچوبه(آسپاراگوس) مناسب است.

در آگوست ۲۰۰۸، کاوشگر فینیکس با انجام آزمایش‌ها ساده شیمیایی، مثل مخلوط کردن آب زمین با خاک مریخ، با هدف تعیینpHخاک مریخ، نشانه‌هایی ازنمک پرکلراتپیدا کرد، که این موضوع نئوری دانشمندان بسیاری را که ادعا کرده بودند خاک مریخ به طور قابل ملاحظه‌ای دارای خاصیت بازی است، تایید می‌کرد. pH خاک مریخ ۸٫۳ اندازه گیری شد.

وجود پرکلرات بر سطح مریخ، البته در صورتی که قطعی شود، خاک مریخ را بیش از آن چیزی که تاکنون از آن شناخته شده‌است عجیب و متفاوت می‌کند. البته آزمایشها و بررسی‌های بیشتری در این مورد لازم است، چرا که این احتمال وجود دارد که پرکلرات یافت شده بر سطح مریخ ناشی از منبعی زمینی، مثلا خود کاوشگر(چه در نمونه‌ها و چه در تجهیزاتش)، بوده باشد.

جو

تصویری از سطح مریخ

جوّ زمین شامل ۷۷ درصدنیتروژنو ۲۱ درصداکسیژناست. درحالی که در جو مریخ ۹۵ درصد دی اکسید کربن، ۳٪ نیتروژن، ۱٫۶٪ آرگون و فقط مقدار ناچیز اکسیژن و آب وجود دارد. جو سیاره سرخ بسیار رقیق است، به طوری که فشار جوی سطح آن، معادل یک صدم فشار جو زمین در سطح دریاست. علاوه بر این جو مریخ محافظ خوبی در برابر تابش‌های مرگبار فضایی نیست.

بیشتر مناطق بهرام بسیار سرد است. دمای هوا در قطب‌های آن می‌تواند تا ۱۳۰ درجه زیر صفر پایین برود.[۴]

مقایسه مریخ با از سمت چپ به راست به ترتیبعطارد٬ونوس٬زمینو مریخ

به دلیل رقیق بودن «هوای» بهرام، دمای هوا به سرعت تغییر می‌کند. مثلاً فقط لحظاتی پس از طلوع خورشید دما در سطح بیش از ۲۰ افزایش می‌یابد. در هر لحظه دمایی که پای شما احساس می‌کند (هوای نزدیک سطح) با دمای هوای اطراف سر شما ممکن است تا ۲۰ درجه اختلاف داشته باشد. به این ترتیب اگر روی استوای بهرام باشید، دمای سطح ۲۰ درجه سلیسیوس و دمای اطراف سر شما صفر درجه‌است.

در بهرام بادهایی با سرعت زیاد (متجاوز از ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت) می‌وزد که سبب می‌شود غبارها در ارتفاع ۴۰ کیلومتری معلق بمانند علت ایجاد این بادها غالباْ اختلاف دما توام با اختلاف فشار است[۵]

افسانه

مریخ. نام ستارهٔ فلک پنجم از ستاره‌های خنس و آن را بهرام نیز گویند، منحوس و دال بر جنگ و خصومت و خونریزی و ظلم است. (منتهی الارب). کوکبی است از جملهٔ سبعهٔ سیاره و در آسمان پنجم است. (برهان). ستاره‌ای است از خنس، گویند سبب تسمیهٔ آن سرعت سیرش است و برخی گویند بسبب رنگ زرد و سرخ آن است که شبیه مرداسنج (مردار سنگ) باشد. (از اقرب الموارد). چهارم کوکب سیار در عالم شمسی که بهرام نیز گویند و به اعتقاد بطلمیوس کوکب سیاری که در آسمان پنجم واقع شده‌است. (ناظم الاطباء). از کواکب سبعهٔ سیاره‌است و مأخوذ از مرخ و آن درختی است که از چوب آن آتش‌زنه سازند و سبب تسمیهٔ آن تشبیه به آتش است از نظر سرخی، و گویند مریخ در لغت عبارت از تیر بدون پر است که در حرکت خود پیچ و تاب می‌خورد و ستارهٔ مذکور نیز بسبب به چپ و راست رفتن در حرکت بدین نام خوانده شده مریخ در فلک پنجم است و فاصلهٔ آن از زمین سه هزار هزار و نهصد هزار و دوازده هزار و هشتصد و شصت و شش میل است. (از صبح الاعشی ج ۲). از کلدانی مَرداخ، و شاید اصل مرداخ نیز فارسی باشد، یا فارسی و کلدانی از مرد (رجل) و آک به‌معنی اسب به فارسی یا به کلدانی. یکی از پیکرهایی که یونانیان باستان برای مریخ می‌پنداشتند اسب بود، و واژه مارس از همین مریخ آمده‌است یعنی مرداخ و مرداس نامی است که به پدر ضحاک می‌داده‌اند و این نام در میان عرب بسیار است.

نام فارسی این سیاره بهرام و نام عربی آن مریخ است. در کتاب‌های قدیمی فارسی آن را فلک شحنهٔ پنجم و سایس رواق پنجم نیز نامیده‌اند.

خروج از مرکز

خروج از مرکز بهرام متغیر است و از ۰٫۰۰۹ درجه تا ۰٫۱۰۴ درجه تغییر می‌کند اکنون خروج از مرکز ۰٫۰۹۳ درجه‌است مدت زمان این تغییر صدها سال تا هزاران سال تغییر می‌کند[۶]

مقابله مریخ و زمین

توجه به مدت زمانسالمریخی (۶۸۹ روز) و سال زمینی (۳۶۵ روز) نشان می‌دهد که فاصله زمانی هر دومقابلهحدود دو سال و دو ماه است. اما با عنایت بهبیضیبودن مدار هر دوسیارهمی‌توان انتظار داشت که فاصله بینزمینو مریخ در هر مقابله متفاوت باشد. کمترین فاصله، زمانی رخ می‌دهد که زمین دراوجو مریخ درحضیضمدار خود باشد. در این حالت زمین و مریخ تا ۵۶ میلیون کیلومتر به هم نزدیک خواهند شد. دورترین فاصله بین دو سیاره در مقابله می‌تواند تا ۱۰۰ میلیون کیلومتر افزایش یابد.

کمترین فاصله بین زمین و مریخ در مقابله‌هایی رخ می‌دهد که در دوره‌های ۱۵ تا ۱۷ ساله تکرار می‌شوند. اما آنچه حائز اهمیت است توجه به این نکته می‌باشد که فاصله دو سیاره در مقابله‌های نزدیک الزاما یکی نیست و به همین دلیل است که نزدیک‌ترین مقابله‌ها (مانند آنچه در ۲۷ آگوست سال ۲۰۰۳ رخ داد) در فواصل زمانی بسیار طولانی رخ می‌دهند.

جهت‌گیریمدارمریخ درفضابه هنگام مقابله نزدیک به گونه‌ای است که مریخ در جهتصورت فلکیدلوو یا در نزدیکی صورت فلکیجدیقرار می‌گیرد. از طرفی کره زمین نیز در امرداد هر سال از این مکان می‌گذرد. بنابراین مقابله نزدیک دو سیاره همیشه درامردادیاشهریورهر ۱۵ تا ۱۷ سال رخ می‌دهد. در این هنگام مریخ در جنوباستوای سماویقرار دارد و بنابراین این نوع مقابله‌ها ازعرض‌های جغرافیاییجنوبی زمین بهتر مشاهده می‌شوند. عکس این مطلب در مقابله‌های دور صادق است چرا که این نوع مقابله‌ها در صورت فلکیاسدو در ماهبهمنواسفندرخ می‌دهند، در نتیجه ازنیم‌کره شمالیزمین بهتر دیده می‌شوند.[۷]

برنامه‌های اکتشاف

جدول مشخصات بهرام(مريخ)

مشخصات مداری (ژانویه ۲۰۰۰)
نیم‌قطر بزرگ ۲۲۷، ۹۳۶، ۶۳۷ کیلومتر
۱۴۱، ۶۳۲، ۹۷۶ مایل
۱٫۵۲۳، ۶۶۲، ۳۱ واحد نجومی
پیرامون مدار ۱، ۴۲۹، ۰۰۰، ۰۰۰ کیلومتر
۸۸۷، ۹۰۰، ۰۰۰ مایل
۹٫۵۵۳ واحد نجومی
خروج از مرکز ۰٫۰۹۳، ۴۱۲، ۳۳
حضیض ۲۰۶، ۶۴۴، ۵۴۵ کیلومتر
۱۲۸، ۴۰۲، ۹۶۷ مایل
۱٫۳۸۱، ۳۳۳، ۴۶ واحد نجومی
اوج ۲۴۹، ۲۲۸، ۷۳۰ کیلومتر
۱۵۴، ۸۶۳، ۵۵۳ مایل
۱٫۶۶۵، ۹۹۱، ۱۶
تناوب مداری ۶۸۶٫۹۶۰۰ روز
۱٫۸۸۰۸ سال
تناوب هلالی ۷۷۹٫۶۹ روز
۲٫۱۳۵ سال
سرعت مداری:
~میانگین
~بیشینه
~کمینه

۲۴٫۰۷۷ کیلومتر در ثانیه (۵۳٫۸۵۹ مایل در ساعت)
۲۶٫۴۹ کیلومتر در ثانیه (۵۹٫۲۷۷ مایل در ساعت)
۲۱٫۹۷۲ کیلومتر در ثانیه (۴۹٫۱۵۰ مایل در ساعت)
تمایل نسبت به:
~صفحه مداری زمین
~صفحه استوایی خورشید

۱٫۸۵۰، ۶۱ درجه
۵٫۶۵ درجه
طول دایره البروجی اعتدال بهاری ۴۹٫۵۷۸، ۵۴ درجه
شناسه حضیض ۲۸۶٫۴۶۲، ۳۰ درجه
تعداد ندیم‌های طبیعی ۲
مشخصات فیزیکی (ژانویه ۲۰۰۰)
قطر استوایی ۶٬۸۰۴٫۹ کیلومتر
۴، ۲۲۸٫۴ مایل
۰٫۵۳۳ برابر قطر زمین
قطر قطبی ۰٫۵۳۳ برابر قطر زمین
۴، ۱۹۷٫۲ مایل
۰٫۵۳۱ برابر زمین
پخی ۰٫۰۰۷، ۳۶
مساحت سطح ۱۴۴، ۷۹۸، ۴۶۵ کیلومتر مربع
۵۵٬۹۰۶٬۷۷۱ مایل مربع
۰٫۲۸۴ برابر زمین
حجم ۱٫۶۳۱، ۸‎×۱۰۱۱کیلومتر مکعب
۰٫۱۵۱ برابر زمین
جرم ۶٫۴۱۸، ۵‎×۱۰۲۳کیلوگرم
۰٫۱۰۷ برابر زمین
چگالی متوسط ۳٫۹۳۴ گرم در سانتیمتر مکعب
گرانش استوایی ۳٫۶۹ متر در مجذور ثانیه
۰٫۳۷۶ برابر زمین
سرعت فرار ۵٫۰۲۷ کیلومتر در ثانیه
۱۱٫۲۴۵ مایل در ساعت
تناوب گردش ۱٫۰۲۵، ۹۵۷ روز
۲۴٫۶۲۲، ۹۶۲ ساعت
تمایل محور ۲۵٫۱۹ درجه
بعد سرسو در قطب شمال ۳۱۷٫۶۸۱، ۴۳ درجه
۲۱:۱۰:۴۴
بازتاب ۰٫۱۵
دمای سطحی:
~کمینه
~متوسط
~بیشینه

۱۴۰- درجه سانتی‌گراد (۱۳۳ درجه کلوین)
۶۳- درجه سانتی‌گراد (۲۱۰ درجه کلوین)
۲۰ درجه سانتی‌گراد (۲۳۹ درجه کلوین)
مشخصات جوی
فشار جوی ۰٫۷ تا ۰٫۹ کیلو پاسکال
دی اکسید کربن ۹۵٫۷۲ درصد
نیتروژن ۲٫۷ درصد
آرگون ۱٫۶ درصد
اکسیژن ۰٫۱۳ درصد
مونو اکسید کربن ۰٫۰۷ درصد
بخار آب ۰٫۰۳ درصد
اکسید نیتریک ۰٫۰۱ درصد
نئون ۰٫۰۰۰۲۵ درصد (۲٫۵ ذره در هر میلیون)
کریپتون ۰٫۰۰۰۰۳ درصد (۳۰۰ ذره در هر میلیارد)
زنون ۰٫۰۰۰۰۰۸ درصد (۸۰ ذره در هر میلیارد)
ازن ۰٫۰۰۰۰۰۳ درصد (۳۰ ذره در هر میلیارد)

]]>

برچسب ها : ,
موضوع : | بازدید : 112
+ نوشته شده در   ساعت 20:02  توسط جوادرئیسی 

کتاب جاوا

عناوین کتابچه ساحر بوک (نسخه شهریور ماه) که توسط سازندگان برای سایت ارسال شده و شما می توانید نسخه آبان ماه 90 را از سایت آریاموبایل دانلود کنید.

1-sms
پیام های فلسفی-عید قربان-عید غدیر-بی وفایی-عاشقانه-روز نوجوان-سالگرد ازدواج-اذری-پ ن پ- لطیفه-نصفه شبی-فراموشی-جدایی-نامردی-و ....

2-وقت اضافه

3-دانستنیها
روانشناسی رنگ چشمها-میوه چه درختی هستید-تفاوت بین اسان و مشکل-هنر رفتار-دوست مرد بهتر است یا دوست زن-ایا می دانید-چگونه فکر دیگران را بخوانیم-زشت ترین افراد-سنت عجیب غریب افریقایی ها-اسم شما چه رنگی است- 10 روش مبارزه با کچل شدن- راههای دوست دختر آزاری- نظريه ی جديد درباره خواب - و...

4-آشپزی
استامبولی پلو-پلو مخلوط-ماکارونی گوشت گوساله

5-بیوگرافی
فروغ-مازیار فلاحی-آندرتایکر-پوریا پور سرخ-حامد بهداد- وزندگی‌نامه حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای

6-پزشکی
ستون فقرات-فقط خانوم ها بخواانند-فقط اقایون ها بخوانند-7اشتباهی که شماباهوشید-30 راه حل برای کم کردن وزرن- 5 خوردنی جالب- 5عامل پیری پوست- 5 ماده غذایی برای افزایش قدرت عضلاتی- اب بنوشید -اندونتیکس-اشعه ایکس-پاروکستین-بوسپیرون- مواظب رگ‌های خود باشید- چه بیماری هایی کاربران رایانه را تهدید می کند- درمان سردرد بدون استفاده از دارو- انار و 50 خاصیتش- و.....

7- شعر
انتظار-دلتنگی-خلسه ای-خنده و گریه-و4تا هم شعر آذری- جهاد اقتصادی- جبهه- و ........

8-تاریخ
کشور آلمان-استان خوزستان-زندگینامه حضرت فاطمه(ص)

9-احکام
احکام-14 خطبه از حضرت زهرا(س)

10-داستان
2روی سکه-بخت بیدار-نجار پیر-سهم ما-پنجره امید-حقیقت- باده ي كهنه ي كهنه - ازمحبت خارها- قصه زندگی آدم ها - رسم عاشقی- بهای حقیقی - دردمشترک- سه پرسش حياتي- آنچه جان کندتنم عمرحسایش کردم- و....

11-داستانهای قرانی
رعایت عدالت-خلقت انسان-گفتگو باخدا-

12-علمی
دنیای جاوا-نوکیا اورا- نرم‌افزاری که پيامک‌های فارسي را براي رانندگان مي‌خواند- شبكه اپراتور سوم تهران و كرج تا چند هفته ديگر!- آیفون 4S موفق ترین آیفون شرکت اپل از ابتدا تاکنون در میزان پیش فروش!- خیلی مهم ( لطفا اطلاع رسانی کنید) بسیار فوری- و.......

13-داستانهای زندگی
شیک بپوشید-20 نکته-اسب شناسی-چند درس-7چيز انسان را از پاي در مي آورد و هلاك ميسازد - و.....

14-آیین همسر داری
چرا زوج موفق نیستم-مادر شوهر-صداقت احساسی-و.......


نکته: این کتابچه بصورت جاوا است و تست شده بر تمام گوشیهای سیستم عامل که سیستم جاوا را ساپورت می کند.

ادامه کتابچه الکترونيکي ساحر بوک نسخه آبان ماه 90 - جاوا

کتاب شگفت انگيز EBooKMagic نسخه مهرماه 90 جاوا

نسخه جديد و جالب مهر ماه کتاب شگفت انگيز همراه با عكس (مصور)
قبل از اينکه فکرت کار دستت بده ، تو يه کاري دستش بده !
موضوعات کتاب شگفت انگيز:

رويدادهاي اين ماه :
- شهادت امام جعفر صادق (ع)
- ولادت حضرت فاطمه معصومه (س) و روز دختر
- روز جهاني سالمندان
- روز جهاني كودك
- ولادت امام رضا (ع)
- روز بزرگداشت حافظ
- روز جهاني استاندارد

شما بنويسيد!
(دريا و صاحب پمپ بنزين يا گدا! و ...)

اشعار:
(20 شعر فوق العاده براي اين ماه)

پيشواز:
(بخش جديد مربوط به كدهاي پيشواز همراه اول و ايرانسل)

بخش جالبه اگه بخونيد!
(آيت الكرسي و پــــ نــــ پـــــ (طنز) و كاريكلماتور و مادر و 10 نابغه برتر دنيا و...)

پيامک ها:
- پيامک هاي ارسالي شما
- عاشقانه
- فلسفي و عرفاني
- طنز و سرکاري
- انگليسي همراه با ترجمه(ارزش)
- متفرقه

دانستني ها:
اين ماه به صورت سوال و جواب مي باشد (بسيار جالب)
بخش جالب به سوي شاد زيستن:
پزشک همراه (آيا کمر درد داريد؟ و نکاتي درباره عطر و ادکلن و نکاتي براي آنکه جوانتر نشان دهيد و...)

داستان و رمان:
- داستان هاي ارسالي شما (4 داستان زيبا)
- داستان هاي کوتاه و پندآموز(10 داستان)
- داستان سريالي (تاج سروري)
- داستان هاي كودكانه( 2 داستان)

نگاه امروز به يادگاري هاي ديروز
(خانه آبشار)

سخنان بزرگان و ضرب المثل ها و معرفي بزرگان:
کسي كه حفظ جان را مقدم بر آزادي بداند، لياقت آزادي را ندارد (بنجامين فرانكلين)
اين کتاب به صورت جاوا ارائه شده است و قابل نصب روي گوشي هاي نوکيا ، سوني اريکسون ، سامسونگ و تمام گوشيهايي که ازسيستم عامل جاوا برخوردار مي باشنداين کتاب در نسخه جاوا ارائه شده است و قابل نصب روي گوشي هاي نوکيا ، سوني اريکسون ، سامسونگ و تمام گوشيهايي که ازسيستم عامل جاوا برخوردار مي باشند.

ادامه کتاب شگفت انگيز EBooKMagic نسخه مهرماه 90 جاواعناوین کتابچه ساحر بوک نسخه 7 به شرح زیر است :

1- رمان و داستان کوتاه

کاهن پیر و دختر یاغی- داستان ابله و فرزانه- سه پرسش حیاتی-مرد و ارایشگر-تقدیم به او-دعای باران-یادم باشد-اهنگر-ای جوانی کجایی-دو فرشته-بهشت و بها-دوباره امید-زندگی زیباست-سقراط حکیم - دانیالنبى - داستان بخت بیدار -- داستان کوتاه 1-- داستان کوتاه 2- روزی تصمیم گرفتم.... - فاصله دختر تا پیر مرد -و....

2-دانستنیها
-10جمله بسیار خنده دار و پر کاربرد در بین ایرانی ها- چرا پسرها، دختران بزرگتر از خود را برای ازدواج انتخاب می‌کنند؟
-وصیت نامه مارکز گارسیا گابریل- وصیت نامه مارکز گارسیا گابریل- عجایب- ماهاتما گاندی میگوید- فقط دو چیز وجود داره كه نگرانش باشی-دانستنیها- راهكارهایی برای رهایی از فشارهای روزانه- زندگى كردن مثل دوچرخه سوارى است- مراحل چهارگانه تحقیق دانشجویی در ایران- دانشجو چیست؟- نظرات دانشجویان مختلف درموردسوسک-10 واقعیت درمورد اسب‌ها که تابحال نشنیده‌اید - یازده دستور ماندگار از حضرت آیت الله بهجت-اقایون مواظب باشن از این سوتیا ندن-لعنت به مستراحی که......- زن جن گیر در دام پلیس- نظریه ی جدید درباره خواب- دانشجو را تعریف کنید ؟

3-پزشکی و روانشناسی
تست مربوط به دندانهای ماست میتواند بیانگر چگونگی شخصیت ماباشد- با کمترین تلاش بیشترین زیبایی را به دست آورید- ضربان قلب ، حاصل گفتگوی مغز با قلب- عادات بد غذایی را از عوامل اصلی ابتلا به یبوست- در ساندویچ به جای کاهو از اسفناج استفاده کنید- ده فایده شگفت انگیز سیب- تره‌ فرنگی- داروی جدید برای کنترل سرطان تخمدان- مصرف کورتون در درازمدت باعث بروز آب سیاه می‌شود-10نشانه هشداردهنده در بروز آلزایمر- ۱۵ نشانه سرطان را بشناسید-و........
و بقیه موارد در ادامه مطلب...


نکته: این کتابچه بصورت جاوا است و تست شده بر تمام گوشیهای سیستم عامل که سیستم جاوا را ساپورت می کند.

ادامه کتابچه الکترونیکی ساحر بوک نسخه مهر ماه 90 - جاوا


عناوین کتابچه ساحر بوک (نسخه شهریور ماه)
1- اس ام اس:
(بوسه-مخصوص شب بخیر-تبریک روز پزشک-خنده دار-غمگین-رفاقتی-جدایی)

2- شعر:
(وقتی تو یادم میاد-شهر رویاها-مناجات خواجه انصاری-غریبه عاشقانه-من تنها نیستم-خداحافظ)

3- داستان:
(مصاحبه شغلی -شیواناو زن- داستانهای کوتاه-زرتشتیان-سرنوشت-بیل گیتس-دختر و درخت-تانک کوچک و.....)

4- بخش شهدا
(وصیت نامه شهید باکری-مناجات نامه و خطره شهید چیت- شعر شهریار-نوشته های کنکور سال 1364- زندگی نامه شهید جنتی-و...........)

5-بخش دانستنیها:
( چگونه از شرهمکاران خاله زنگ رها شوید-نیمه گمشده خودراپیدا کنید-سخنانی از حضرت علی-حساب بانکی-بدانیم- آرام و قوی باش و....)

6- بخش تکنولرژی :
(بررسی سامسونگ گالکسی اس-بی ام و ام6 2012 - جدیدترین اطلاعات درباره تلفن همراه- -جدید شرکت گوگل- شارژ ابتدایی 12 ساعته باطری غلط است-روشن کردن گوشی های سونی اریکسون با باتری خالی -ترفند در دسترس نبودن - مشترک مورد نظر در دسترس نمیباشد )

7- بخش پزشکی و روانشناسی:
(مشکلات دندان عقل- تست روانشناسی بسیار جالب - هفت گام تا آرامش روح- راهکارهای تصمیم‌گیری درست و منطقی- غذاهای مفید برای حافظه کودکان-چطور مچ دروغگوها را 5خاصیت فوق‌العاده اسفناج- 5 راهکار برای کاهش استرس مالی)

8- بخش تاریخی:
(آثار باستانی آذربایجان شرقی)


نکته: این کتابچه بصورت جاوا است و تست شده بر تمام گوشیهای سیستم عامل که سیستم جاوا را ساپورت می کند.

ادامه کتابچه الکترونیکی ساحر بوک نسخه شهریور ماه 90 - جاوا


کتاب الکترونیکی دانشنامه نسخه مرداد 90 را در دو ورژن جاوا و آندروید به صورت رایگان برای دارندگان گوشی های این پلتفرم ها منتشر شده است.


موضوعات کتاب دانشنامه:
ركوردهای گینس:
- گران ترین شماره تلفن همراه جهان
- آبشار ؟؟؟ بلندترین آبشار جهان
- بزرگترین پل آبی جهان
- بلندترین سگ جهان
- و ...

بخش پیامک با موضوعات :
- كردی و تركی و لری و انگلیسی و... با ترجمه
- هر آن چه كه از اس ام اس نیاز داشته باشید
- سركاری دوستی رفاقت عاشقانه
- جملات زیبا معنی دار پر مفهوم
- تیكه دار خنده دار جدایی
- سلام كردن شب بخیر
- فلسفی عرفانی
- و...

- گنجینه نام های اصیل ایرانی همراه با معانی :
- دختر
- پسر

طالع بینی :
- خصوصیات متولدین ماههای مختلف سال
- فال انگشت و انواع فال و طالع بینی ها
- فال برای ماه های سال
- طالع بینی نوین
- فال چای و...

ادامه کتاب الکترونیکی دانشنامه نسخه مرداد 90 در دو نسخه جاوا و آندروید


نسخه جدید و جالب تیر ماه کتاب شگفت انگیز همراه با عكس (مصور)در دو نسخه جاوا و اندروید بوده و شامل موضوعات زیر می باشد :

خداوندا مرا یارى ده تا قبل از اینکه در مورد راه رفتن کسى قضاوت کنم،قدرى باکفشهاى او راه بروم
بخش ویژه ماه رمضان:
- رمضان
- اشعار ماه رمضان
- ادعیه
- تغذیه در ماه رمضان
- شب قدر
- اعمال شب قد
ررویدادهای این ماه :
- روز جهانی اهدا خون
- روز شیر مادر
- روز خبرنگار
- ولادت امام حسن (ع)
- شهادت حضرت علی (ع)
شما بنویسید!
(بخش جدید)
اشعار:
(20 شعر فوق العاده و 10 شعر طنز برای این ماه)
بخش بیوگرافی:
(مسعود كیمیایی وبابك جهانبخش و ...)
بخش جالبه اگه بخونید!
(خدایا! و پــــ نــــ پـــــ (طنز) و من كبوتر حرمم...)
پیامک ها:
بخش جدید پیامک های ارسالی شما
- عاشقانه
- فلسفی و عرفانی
- طنز و سرکاری
- انگلیسی همراه با ترجمه(گفتگو با خدا)
دانستنی ها:
این ماه و شیطان پرستی
(عقاید شیطان پرستان : نباید زحمتهایی را که متحمل شده ای به دیگران بگویی، مگر اینکه بخواهند بشنوند)
بخش جالب به سوی شاد زیستن:
شهر ویتامین ها
پزشک همراه (چه مادرانی فرزندان باهوش به دنیا می آورند؟ و با دندان اضافی خود چه کار کنیم؟ و...)
تناسب اندام (مخصوص خانم ها)
داستان و رمان:
- داستان های ارسالی شما (7 داستان زیبا)
- داستان های کوتاه و پندآموز(10 داستان)
- داستان های کهن ایران باستان (1 داستان برای این ماه)
- داستان های كودكانه( بخش جدید)
- داستان های سریالی (داستان ستاره دنباله دار و نوزاد بدون دنباله)
- رمان (آفتاب در حجاب)
نگاه امروز به یادگاری های دیروز
(مسجد جامع کوردوبا در اسپانیا)
سخنان بزرگان و ضرب المثل ها و معرفی بزرگان:
انسانها در كل، چیزی جز كودكان بزرگ نیستند (ناپلئون بناپارت)این کتاب در دو نسخه جاوا و آندروید ارائه شده است و قابل نصب روی گوشی های نوکیا ، سونی اریکسون ، سامسونگ و تمام گوشیهایی که ازسیستم عامل جاوا برخوردار می باشند.
و همچنین قابل نصب روی گوشی هایی كه از سیستم عامل آندروید استفاده می كنند مانند:

Dell: Streak, Streak 7
HTC: Desire, Desire S, Droid Incredible, EVO 4G, EVO Shift 4G, Nexus One, Thunderbolt 4G, Dream ,Magic,Hero ,Incredible,Google Nexus One,Legend ,Tattoo ,
LG: Optimuz Z,GW620 ,KH5200 Andro-1 ,GT540
Sony Ericsson: Xpreia X10, Xpreia X10 Mini, Xpreia X10 Mini Pro
Motorola: Atrix 4G, Bravo, Defy, Droid 2, Droid 2 Global, Droid Pro, Droid X, Xoom,Milestone,Backflip, XT720 MotoroI , Quench , DEXT MB220 , MT710 ZHILING , XT701, XT800 ZHISHANG , Shadow
Samsung: Continuum (i400), Galaxy S (i9000, Captivate, Fascinate, Vibrant, Epic 4G), Galaxy Tab,i7500 Galaxy, i5700 Galaxy Spica,i8520 Beam,I9000 Galaxy S,T939 Behold 2,6500U Galaxy,
Acer: Liquid, Liquid E, BeTouch E400,BeTouch E110,e110

ادامه کتاب شگفت انگیز EBooKMagic نسخه مرداد 90 در دو نسخه جاوا و آندروید


نرم افزار جامع سهراب سپهري ويرايش دوم براي گوشي هاي جاوا ساخته شده که شامل زندگي نامه ي کامل سهراب بانضمام گوشه هايي از زندگي شخصي و همچنين زندگي نامه ي سهراب به قلم خودش مي باشد.

آثار سهراب سپهري شامل :
مجموعه ي کامل هشت کتاب
متن کامل اطاق آبي و معلم نقاشي ما
اشعار ترجمه شده توسط سهراب
اشعار ترجمه شده ي سهراب به انگليسي
مجموعه ي کامل خاطرات و نامه هاي سهراب
اشعاري در سوگ سهراب
گفتگو هاي مرتبط با سهراب شامل:
گفتگو با هنرمندادن کشور
گفتگو با دوستان و خانواده
و متن کامل مستند فوق العاده ي
هيچستان و ناگفته هايي از سهراب
معرفي کتاب هاي مرتبط با سهراب
چندين مقاله درباره ي سهراب و تحليل اشعار ويادامه نرم افزار جامع سهراب سپهري ويرايش دوم براي گوشي هاي جاوا


نسخه جديد و جالب تير ماه کتاب شگفت انگيز همراه با عكس (مصور)در دو نسخه جاوا و اندرويد بوده و شامل موضوعات زير مي باشد :

رويدادهاي اين ماه :
- روز جهاني مبارزه با مواد مخدر
- شهادت حضرت امام موسي كاظم (ع)
- مبعث رسول اكرم (ص)
- ولادت امام حسين(ع)
- ولادت حضرت ابوالفضل (ع)
- ولادت حضرت علي اکبر(ع)
- ولادت حضرت مهدي (عج)
اشعار:
(20 شعر فوق العاده و 10 شعر طنز براي اين ماه)
بخش بيوگرافي:
(خسرو شکيبايي و امين حيايي و ...)
بخش جالبه اگه بخونيد!
(بدون شرح! و قرآن ! من شرمنده توام اگر... و گذرگاه عشق و توپولوف و ...)
پيامک ها:
بخش جديد پيامک هاي ارسالي شما
- عاشقانه
- فلسفي و عرفاني
- طنز و سرکاري
- انگليسي همراه با ترجمه
دانستني ها:
(آيا ميدانستيد: سريع ترين جت دنيا داراي سرعت 3600 کيلو متر است)
بخش جالب به سوي شاد زيستن:
شهر ويتامين ها
پزشک همراه (آب فراوان بنوشيد اما نه آب يخ! و سيب، پني‌سيلين طبيعي و...)
تناسب اندام (مخصوص خانم ها)
داستان و رمان:
- داستان هاي ارسالي شما (14 داستان زيبا)
- داستان هاي کوتاه و پندآموز(7 داستان)
- داستان هاي کهن ايران باستان (1 داستان براي اين ماه)
- داستان هاي سريالي (داستان ستاره دنباله دار و نوزاد بدون دنباله)
- رمان (شازده كوچولو براي اين ماه) همراه با عكس
سخنان بزرگان و ضرب المثل ها و معرفي بزرگان:
اگر نمي تواني دوست پيدا كني، براي خود دشمن نتراش(مثل يوناني)اين کتاب در دو نسخه جاوا و آندرويد ارائه شده است و قابل نصب روي گوشي هاي نوکيا ، سوني اريکسون ، سامسونگ و تمام گوشيهايي که ازسيستم عامل جاوا برخوردار مي باشند.

ادامه کتاب شگفت انگيز EBooKMagic نسخه تير ماه 90 در دو نسخه جاوا و آندرويد


برچسب ها : ,
موضوع : | بازدید : 173
+ نوشته شده در  جمعه 13 آبان 1390ساعت 16:02  توسط جوادرئیسی 

پرسپولیس

باشگاه فوتبال پرسپولیس تهران


پرسپولیس
Persepolis Teheran Logo.svg
نام کامل باشگاه فوتبال پرسپولیس تهران
لقب(ها) ارتش سرخ[۱]
سرخپوشان[۲]
سرخپوشان پايتخت[۳]
بنیانگذاری دی ۱۳۴۲[۴]
ورزشگاه ورزشگاه آزادی
تهران
گنجایش ۹۰٬۰۰۰ نفر[۵]
مالک سازمان تربیت بدنی
مدیرعامل پرچم ایران محمد رویانیان
سرمربی پرچم ایران حمید استیلی[۶]
لیگ لیگ برتر ایران
فصل قبل لیگ برتر ایران، ۴ام
Kit left arm cska home 1011.png
Team colours
Kit body persp home 2010.png
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
لباس اول
Kit left arm cska home 1011.png
Team colours
Kit body persp home 2010.png
Team colours
Team colours
Kit shorts cska away 1011.png
Team colours
Team colours
لباس دوم
Kit left arm cska away 1011.png
Team colours
Kit body pers white 2010.png
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
لباس سوم
Soccerball current event.svg فصل جاری

باشگاه فوتبال پرسپولیس تهران یک باشگاه فوتبال ایرانی است که در سال ۱۳۴۲ در شهر تهران، پایتخت ایران بنیانگذاری شده‌است. این تیم که پیروزی نیز نامیده می‎شود،[۷] زیرمجموعه باشگاه فرهنگی ورزشی پرسپولیس تهران است.

پرسپولیس در جام خلیج فارس بازی می‌کند و پس از سال ۱۳۴۷، در تمامی ادوار برگزارشده بالاترین سطح لیگ فوتبال ایران حضور داشته‌است.[۸] این باشگاه پرافتخارترین[۹][۱۰] و پرهوادارترین[۱۱] باشگاه‌ فوتبال در ایران است و شهرآورد اين تيم با استقلال، مهمترین بازی باشگاهی در ایران است. همچنین بر پایه گزارش کنفدراسیون فوتبال آسیا، پرسپولیس به عنوان پرهوادارترین تیم فوتبال آسیا برگزیده شده است و پس از آن دالیان چین و الهلال عربستان در رتبه‌های بعدی قرار دارند.[۱۲][۱۳]

پرسپولیس از آغاز تاریخ خود، ۹ بار در بالاترین دسته لیگ فوتبال ایران به قهرمانی رسیده (یک جام منطقه‌ای، ۲ جام تخت جمشید، ۴ جام آزادگان و ۲ جام خلیج فارس) و از این جهت رکورددار است. ۵ بار قهرمانی در جام حذفی ایران و یک قهرمانی در جام برندگان جام آسیا از دیگر قهرمانی‌های مهم پرسپولیس‌اند.

فدراسیون بین‌المللی تاریخ و آمار فوتبال این باشگاه را پس از الهلال عربستان، یوکوهاما مارینوس ژاپن و استقلال در رده ۴ام برترین باشگاه‌های فوتبال آسیا در قرن بیستم اعلام کرده‌است.[۱۴]

تاریخچه

پیش از انقلاب

دهه ۱۳۴۰

بازیکنان آغازگر نخستین بازی رسمی باشگاه پرسپولیس (پس از پیوستن شاهینی‌ها) برابر تاج در روز ۱۶ فروردین ۱۳۴۷ در ورزشگاه امجدیه.[۱۵] مربی پرسپولیس پرویز دهداری بود.[۱۶]
پیوستن بازیکنان تیم فوتبال منحل شده شاهین تهران به پرسپولیس، باعث محبوبیت این تیم شد.[۱۷]

باشگاه ورزشی پرسپولیس متعلق به «شرکت سی.آر.سی» در دی ماه سال ۱۳۴۲ به دست علی عبدُه در اوین و جاده قدیم شمیرانات بنیانگذاری شد. باشگاه اصلاً در بولینگ و چند ورزش دیگر فعال بود (بولینگ عبده) و یک تیم فوتبال در دسته دوم تهران داشت.[۱۸][۱۲][۱۹][۲۰] در آن سو، و در تاریخ ۱۸ تیر ۱۳۴۶؛ باشگاه شاهین که در دهه ۱۳۴۰ بازیکنان زیادی در تیم ملی ایران داشت و در میان مردم محبوب بود، به دستور سازمان ورزش و تفریحات ایران رسماً منحل شد.[۲۱][۲۲] با رایزنی‌های عبده با پرویز دهداری (مربی شاهین) و مسعود برومند (سرپرست شاهین)، بیشتر بازیکنان باشگاه شاهین به پرسپولیس پیوستند و باعث شهرت و محبوبیت آن شدند.[۱۲][۱۹][۲۲][۲۳] دهداری مربی و برومند سرپرست پرسپولیس شدند و باشگاه توانست در مسابقات رده‌بندی دسته‌های کشور در گروه خود اول شود و به بالاترین دسته لیگ فوتبال ایران راه یابد.[۱۲] آن‌ها در مسابقات قهرمانی آسیا (مسابقاتی که میان تیم‌های ایرانی برای شرکت در جام باشگاه‌های آسیا برگزار شد) نیز قهرمان شدند و به عنوان نخستین نماینده ایران به جام باشگاه‌های آسیا رفتند.[۱۲][۲۴][۲۵]

در سال ۱۳۴۸، محمود خیامی، مدیر کارخانه ایران ناسیونال که از هواداران شاهین بود تصمیم گرفت برای تبلیغ خودروی تازه‌تولید پیکان از بازیکنان پرسپولیس استفاده کند[۱۲] و پس از امضای پروتکل همکاری با عبده[۲۳] بازیکنان پرسپولیس به شکل دسته‌جمعی به باشگاه پیکان کوچیدند[۱۹] و با این تیم موفق به کسب مقام قهرمانی در جام جام باشگاه‌های تهران ۱۳۴۸ شدند، در حالی که پرسپولیس در جایگاه یازدهم قرار گرفت.[۲۶] یک سال بعد بازیکنان به پرسپولیس بازگشتند و تحت رهبری حسین فکری،[۲۳] پس از تاج در جای دوم جام باشگاه‌های تهران ۱۳۴۹ قرار گرفتند.[۲۷] در همین سال دست پرسپولیس از جام منطقه‌ای هم کوتاه ماند.[۲۸]

دهه ۱۳۵۰ تا انقلاب

بازیکنان پرسپولیس در سال ۱۳۵۰. پرسپولیس در این سال با ۱۳ پیروزی و ۱ شکست از ۱۴ بازی جام منطقه‌ای ایران ۱۳۵۰ به نخستین قهرمانی تاریخ خود رسید.[۲۹]

EXLoxBlog.comEX

در سال ۱۳۵۰، پرسپولیس تحت مربیگری آلن راجرز[۲۳] در دومین دوره جام منطقه‌ای به قهرمانی رسید.[۳۰] یک سال بعد، عبده اعلام کرد باشگاه پرسپولیس حرفه‎ای است[۲۳][۱۹] و بازیکنانش فقط در بازی‎های حرفه‌ای شرکت خواهند کرد. بنابراین بازیکنان به دو دسته تقسیم شدند و عده‎ای در تیم حرفه‎ای و عده‌ای در تیم آماتور عضویت یافتند.[۳۱] در آن سال مسابقات فوتبال کشوری در ایران برگزار نگردید، و پرسپولیس که در جام باشگاه‌های تهران ۱۳۵۱ با تیم آماتورهایش شرکت کرده‌بود، در میان ۱۶ تیم در جای یازدهم قرار گرفت.[۳۲] در آن دوره پرسپولیس در ورزشگاه اختصاصی خود موسوم به ورزشگاه آپادانا[۳۳] تمرین می‎کرد و عبده برای فعال نگه‎داشتن تیم اصلی، باشگاه‎های صاحب‌نامی همچون سائوپائولو و چلسی را برای بازی دوستانه به تهران آورد.[۳۱] اما در سال ۱۳۵۲ به دلیل عدم وجود زیرساخت‎های فوتبال حرفه‎ای در ایران[۱۲] و اعتراض خسروانی به آتابای، رئیس وقت فدراسیون فوتبال ایران[۳۱] عبده پس از فروش ورزشگاه باشگاه فعالیت حرفه‎ای پرسپولیس را منحل کرد.[۲۳][۱۹][۳۳]

پرسپولیس در این سال‎ها، کم‎کم از مکتب شاهین فاصله گرفت.[۱۲]

جام تخت جمشید در سال ۱۳۵۲ بازگشایی شد. در ۵ دوره‌ای که از این جام برگزار شد، پرسپولیس همواره از بهترین تیم‌ها بود و به ۲ قهرمانی (۱۳۵۲ و ۱۳۵۴) و ۳ نایب‌قهرمانی (۱۳۵۳، ۱۳۵۵ و ۱۳۵۶) رسید.[۱۲][۳۴][۲۳] جام تخت جمشید ۱۳۵۷ نیز در حال انجام بود که با روی‌دادن انقلاب نیمه‌کاره ماند. پرسپولیس در این جام با یک امتیاز کمتر از شهباز دوم بود.[۳۵]

پرسپولیس تا پایان جام تخت جمشید پرافتخارترین باشگاه فوتبال ایران بود.[۱۲]

پس از انقلاب

انقلاب و دهه ۱۳۶۰

علی پروین ملقب به «سلطان» که از بهترین بازیکنان تاریخ فوتبال ایران است، در دهه ۶۰ مربی–بازیکن پرسپولیس بود.[۷]

پس از انقلاب، باشگاه تحت تاثیر آن قرار گرفت و لیگ کشوری فوتبال ایران منحل شد.[۱۷] بسیاری از بازیکنان تیم عوض شدند،[۱۲][۳۶] اما توانستند در جام شهید اسپندی (۱۳۵۸) قهرمان شوند.[۲۳] با آغاز جنگ ایران و عراق و دهه ۱۳۶۰، لیگ فوتبال سراسری ایران همچنان تعطیل بود (تا سال ۱۳۶۸ که جام قدس برگزار گردید) و پرسپولیس تنها در جام باشگاه‌های تهران شرکت می‌کرد.[۱۹] این باشگاه در ۱۰ دوره برگزاری این جام در دهه ۶۰، به ۷ قهرمانی و ۲ نایب‌قهرمانی دست یافت.[۲۳][۳۷] در سال ۱۳۶۶، پرسپولیس در کنار قهرمانی در جام حذفی تهران و جام باشگاه‌های تهران، موفق به کسب اولین قهرمانی خود در جام حذفی ایران هم شد تا در یک سال ۳ جام بگیرد.[۲۳]

دهه ۱۳۷۰

دهه ۱۳۷۰، برای باشگاه موفقیت‌آمیز بود و با یک قهرمانی در جام برندگان جام آسیا[۳۸] آغاز شد. پرسپولیس در ۱۰ دوره جام آزادگان شرکت کرد و به ۴ قهرمانی و ۳ نایب‌قهرمانی دست‌یافت.[۲۳][۳۹] این باشگاه در این سال‌ها از پایه‌های اصلی تیم ملی فوتبال ایران بود،[۴۰] تا جایی که در جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه ۹ نفر از ۲۲ بازیکن ایران در آن زمان عضو این تیم بودند.[۴۱] پرسپولیس در این دهه به ۲ قهرمانی جام حذفی و ۳ بار سومی جام باشگاه‌های آسیا نیز دست یافت.[۲۳][۲۴]

دهه ۱۳۸۰

پرسپولیس با برد در هفته پایانی ۸۷-۸۶ برابر سپاهان پس از ۶ سال نخستین قهرمانی‌اش را به دست آورد.[۴۲]

با آغاز دهه ۱۳۸۰، لیگ برتر فوتبال ایران راه‌اندازی شد و پرسپولیس در نخستین دوره آن قهرمان شد.[۴۳][۴۴] فصل بعد، پرسپولیس از نخستین دوره لیگ قهرمانان آسیا حذف شد[۴۵] و در لیگ نتایج خوبی نگرفت. این سال‌ها آغاز دورانی بود که سالنامه رسمی باشگاه آن را «دوران جدال با بحران» نامیده‌است، تا جایی که پرسپولیس حتی مقام ۹ام لیگ را هم تجربه کرد.[۲۳] دو فصل بعد، پرسپولیس پس از ۶ سال دوری از جام در جام خلیج فارس ۸۷-۱۳۸۶ به قهرمانی رسید[۴۲] و این دهه را با دو قهرمانی متوالی در جام حذفی (۸۹-۱۳۸۸ و ۹۰-۱۳۸۹) به پایان برد.[۴۶]

نام، نماد و رنگ

برچسب ها : ,
موضوع : | بازدید : 205
+ نوشته شده در   ساعت 12:02  توسط جوادرئیسی 

استقلال

باشگاه فوتبال استقلال تهران

(تغییرمسیر از استقلال تهران)
پرش به: ناوبری, جستجو
استقلال
EsteghlalFC.png
نام کامل باشگاه باشگاه فوتبال استقلال تهران
لقب (ها) پسران آبی[۱]
اس اس[۲]
تاج[۳]
آبی‌پوشان[۴]
تاریخ تأسیس ۲ مهر ۱۳۲۴[۵] با نام دوچرخه‌سواران
نام ورزشگاه

ورزشگاه آزادی

(گنجایش:۹۰،۰۰۰ نفر)[۶]
مالک سازمان تربیت بدنی
مدیرعامل پرچم ایران علی فتح‌الله‌زاده
مربی پرچم ایران پرویز مظلومی
لیگ جام خلیج فارس
آدرس اینترنتی fcesteghlal.ir
Kit left arm uhlsport mythos whitelines.png
Team colours
Kit body uhlsport mythos whitelines.png
Team colours
Kit right arm uhlsport mythos whitelines.png
Team colours
Team colours
Team colours
لباس اول
Kit left arm uhlsport mythos bluelines.png
Team colours
Kit body uhlsport mythos bluelines.png
Team colours
Kit right arm uhlsport mythos bluelines.png
Team colours
Team colours
Team colours
لباس دوم
Soccerball current event.svg فصل جاری
ناصر حجازی اسطوره فوتبال ایران

باشگاه فوتبال استقلال تهران یک باشگاه فوتبال ایرانی است که سال ۱۳۲۴ در شهر تهران بنیانگذاری شده‌است. استقلال پیش از انقلاب ایران تاج نام داشت.[۳] باشگاه فوتبال استقلال بعد از باشگاه راه‌آهن قدیمی‌ترین تیم باشگاهی در ایران به حساب می‌آید.[۷]

این باشگاه هم‌اکنون در لیگ برتر ایران بازی می‌کند. استقلال با دو قهرمانی در جام باشگاه‌های آسیا (۱۹۷۰ و ۹۱-۱۹۹۰) و دو نایب قهرمانی (۹۲-۱۹۹۱ و ۹۹-۱۹۹۸) و دو مقام سومی (۱۹۷۱ و ۲۰۰۲) پرافتخارترین باشگاه فوتبال ایران در رقابت‌های آسیایی است.[۳][۸][۹] استقلال همچنین با هفت قهرمانی در بالاترین دسته فوتبال ایران (لیگ منطقه‌ای یک بار، جام تخت جمشید یک بار، لیگ قدس یک بار، جام آزادگان ۲ بار و لیگ برتر ۲ بار) دومین تیم پرافتخار در لیگ ایران و با ۵ قهرمانی و ۳ نایب قهرمانی، پرافتخارترین تیم در جام حذفی ایران است.

رقیب سنتی این باشگاه، پرسپولیس است. این دو باشگاه پرطرفدارترین و پرافتخارترین تیم‌های فوتبال ایران و برگزارکنندهٔ شهرآورد تهران هستند.[۳] فدراسیون بین‌المللی تاریخ و آمار فوتبال این باشگاه را پس از الهلال عربستان و یوکوهاما مارینوس ژاپن، سومین باشگاه برتر فوتبال آسیا در قرن بیستم اعلام کرده‌است.[۱۰] همچنین این فدراسیون، باشگاه فوتبال استقلال را با ۵۹۳ امیتاز در رتبه ۲۸۰ مین باشگاه جهان در طی ۱۰ سال گذشته قرار داد که بر این اساس بعد از باشگاه سپاهان که در رده ۲۳۷ جهان قرار دارد، تیم استقلال تهران دومین باشگاه فوتبال برتر ایرانی در طی ۱۰ سال اخیر می‌باشد.[۱۱] همچنین این باشگاه در مجموع امتیازات تیم‌ها در تاریخ لیگ برتر، در رتبه نخست قرار دارد.[۱۲]

EXLoxBlog.comEX

تاریخچه

دوچرخه سواران

در سال ۱۳۲۳ تعدادی از دوچرخه‌سواران باسابقه و عنوان دار قهرمانی کشور با تصمیم برای ایجاد یک مرکز گردهمایی دوستانه و سازماندهی فعالیت‌های مرتبط با دوچرخه‌سواری نام «کلوپ دوچرخه سواران» را بگزیدند. [۱۳] باشگاه دوچرخه سواران در ۴ مهر ۱۳۲۳ توسط چند جوان نظامی و دانشجوی دوچرخه‌سواری در تهران تاسیس شد و در ابتدا فقط به دوچرخه‌سواری اختصاص داشت. اما بعدا رشته‌های دیگر از جمله فوتبال نیز به به فعالیت‌های باشگاه اضافه شدند و این درحالی بود که علي دانائی‌فرد باشگاه فوتبال نور را هدایت می‌کرد که بعد از شکست تیم کارگر آبادان مورد توجه دوچرخه‌سواران قرار گرفت و با مذاکرات قرار بر آن شد تا از آن پس تیم نور تحت عنوان تیم فوتبال دوچرخه سواران فعالیت کند.[۱۳] تیم فوتبال دوچرخه‌سواران از ابتدا با لباس آبی رنگ در مسابقات حاضر[۱۴] و در میان تیم‌های شاهین، سرباز و دارایی در رقابت‌های اصلی فوتبال ایران بازی می‌کرد[۱۳]. اولین بازی رسمی تیم دوچرخه سواران در ۱۵ اسفند ۱۳۲۸ و در برابر تیم شاهین و در حضور بیش از ۲۰ هزار تماشاگر در ورزشگاه امجدیه برگزار شد که در آن دیدار تیم دوچرخه سواران توانست با نتیجه ۱-۰ پیروز شود.[۱۴]

تاج

تیم قدیمی تاج، منصور پور حیدری دومین نفر نشسته از چپ

در سال ۱۳۲۸ پرویز خسروانی امتیاز باشگاه دوچرخه‌سواران را در اختیار گرفت و نام آن بعد از بحث و رای‌گیری بین اعضای هئیت مدیره به «تاج» تغییر و به ثبت رسید. مدیر باشگاه، سروان پرویز شیخوان بود. حضور افرادی نظیر اسدالله علم، نخست وزیر وقت در هئیت مدیره باعث شد تا بودجه قابل توجهی در اختیار باشگاه قرار گیرد. [۱۳]

استقلال

پس از انقلاب ۱۳۵۷ با مشورت برخی از بازیکنان قدیمی باشگاه (ازجمله کردنوری و جلالی) نام تاج به استقلال تغییر پیدا کرد.[۱۳]

نام، نماد و رنگ

باشگاه در سال ۱۳۲۴ با نام «دوچرخه‌سواران» بنیانگذاری شد.[۱۵][۱۶] پس از ثبت باشگاه به نام پرویز خسروانی و علی عبدالهی نوروزی، نام باشگاه با تصویب هیئت مدیره در تاریخ ۱ اسفند ۱۳۲۸[۱۷] به «تاج» تغییر یافت.[۱۵] پس از وقوع انقلاب، باشگاه «استقلال» نام نهاده‌شد.[۱۵][۱۶]

Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
لباس تاج در سال ۱۳۲۸[۱۵][۱۶]

رنگ لباس استقلال از آغاز، آبی بوده است[۱۵] و رنگ آبی یکی از نمادهای این باشگاه به شمار می‌رود و از این رو «آبی‌پوشان» یکی از لقب‌های باشگاه است.

هواداران و هماوردان

بازی فینال استقلال و جوبیلیو ایواتا ژاپن که در ورزشگاه آزادی برگزار می‌شد، با حضور ۱۲۰ هزار نفر پرتماشاچی‌ترین بازی تاریخ جام باشگاه‌های آسیا بوده است.[نیازمند منبع] همچنین در بازی پایانی پنجمین دوره لیگ برتر و در مقابل برق شیراز که به پیروزی ۴ بر ۱ استقلال و قهرمانی این تیم منجر شد، تعداد ۱۱۰ هزار نفر از هواداران استقلال برای دیدن قهرمانی تیم محبوبشان به ورزشگاه آمدند.[۱۸]

شهرآورد تهران

نوشتار اصلی: شهرآورد تهران
نمایی از هواداران استقلال در ورزشگاه آزادی در جریان ۶۹امین شهرآورد تهران، ۲۳ مهر ۱۳۸۹

بازی میان استقلال و پرسپولیس، دو باشگاه پرهوادار و پرافتخار ایران، مهم‌ترین مسابقهٔ باشگاهی فوتبال در ایران است.[۳] نخستین بازی دو تیم در روز ۱۶ فروردین ۱۳۴۷، نخستین بازی رسمی پرسپولیس بود که با نتیجهٔ بدون گل پایان یافت.[۱۹] فردای آن روز، روزنامه کیهان ورزشی (مهمترین روزنامه ورزشی آن زمان) روی جلد خود هیچ چیز از بازی ننوشت و تیتری از فوتبال دخترها داشت.[۲۰] بر خلاف گذشته، امروزه این بازی همواره با حساسیت بالا و تماشاگران زیاد همراه است و برگزاری آن بازتاب‌های زیادی در ایران دارد.[۳][۲۱] معمولاً این بازی را حدود ۱۰۰٬۰۰۰ نفر در ورزشگاه آزادی تهران تماشا می‌کنند.[۳] این شهرآورد گاهی به خشونت میان بازیکنان، و درگیری میان هواداران می‌انجامد و هولیگان‌ها به ناوگان حمل و نقل عمومی از جمله اتوبوس‌ها آسیب می‌زنند.[۲۱][۲۲] مجله ورلدساکر در شماره ژوئیه ۲۰۰۸ خود، فهرستی از ۵۰ شهرآورد دنیا منتشر کرد؛ و شهرآورد تهران را در رتبه ۱ام آسیا و ۲۲وم جهان قرار داد.[۲۳]

ورزشگاه و دارایی‌ها

هواداران استقلال در ورزشگاه آزادی تهران
استقلال–برق شیراز، هفته پایانی لیگ برتر پنجم

استقلال هم‌اکنون برای بازی‌های خانگی خود ورزشگاه آزادی را اجاره می‌کند.[۲۴][۲۵] این باشگاه پیش از ساخته شدن ورزشگاه آزادی تهران، در ورزشگاه امجدیه (شهید شیرودی کنونی) به میدان می‌رفت. استقلال در پی بازسازی چمن ورزشگاه آزادی، در فصل ۸۲-۸۱ بازی‌های خانگی خود را در ورزشگاه تختی برگزار کرد.[۲۶]

در روز ۱۶ تیر ۱۳۸۷، کلنگ کمپ اختصاصی باشگاه استقلال در پارک ارم تهران به زمین خورد.[۲۷] علی فتح‌الله‌زاده، مدیرعامل آن زمان استقلال اعلام کرد که ارزش این کمپ ۷۰ میلیارد تومان است.[۲۸]

باشگاه استقلال در تیر ۱۳۸۸، با پرداخت ۲ میلیارد تومان مالک ۱٪ از سهام بانک تات شد،[۲۹] این کار در آغاز با استقبال کارشناسان روبرو شد و اقدامی جهت سودآوری آینده باشگاه دانسته‌شد.[۳۰] در پایان سال ۱۳۸۸، استقلال به دلیل اختلاف‌های مدیریتی سهمش را با ۱۸٪ سود واگذار کرد.[۳۱]

آمار و رکوردها

فصل‌های اخیر

جدول زیر عملکرد کلی استقلال در ۱۰ سال اخیر را نشان می‌دهد.

فصل لیگ برتر جام حذفی جام
باشگاه‌ها
۸۱-۱۳۸۰
دوم
قهرمان
۴/۱ پایانی
۸۲-۱۳۸۱ ۹ام
۸۳-۱۳۸۲
دوم
پایانی
۸۴-۱۳۸۳
سوم
۸۵-۱۳۸۴ قهرمان
انصراف
حذف
۸۶-۱۳۸۵ ۴ام
۸۷-۱۳۸۶ ۱۳ام
قهرمان
حذف
۸۸-۱۳۸۷ قهرمان
۱۶/۱ پایانی
حذف در مرحله گروهی
۸۹-۱۳۸۸
سوم
۱۶/۱ پایانی
۱۶/۱ پایانی
۱۳۸۹-۹۰
دوم
۴/۱ پایانی
حذف در مرحله گروهی

تیم‌های دیگر

خانواده تیم‌های تاج

تاج مسجدسلیمان، سال ۱۳۵۰

در دهه ۱۳۴۰، باشگاه تاج و برچسب ها : ,
موضوع : | بازدید : 248
+ نوشته شده در   ساعت 11:52  توسط جوادرئیسی 


خواسته های کوچک ولی علمی بزرگ

خواسته های کوچک ولی علمی بزرگ برای انسان لازم است چرا؟نمی دانم!چرا نمی دانی چون علم آن را ندارم؟زیبای را درک کن فلسفه را مهم شمار توکل کن
برچسب ها : ,
موضوع : | بازدید : 101
+ نوشته شده در  جمعه 06 آبان 1390ساعت 14:16  توسط جوادرئیسی 

به مهربانی سنگ

به مهربانی سنگ باور نکن که سنک خود مخلوق است
برچسب ها : ,
موضوع : | بازدید : 102
+ نوشته شده در  جمعه 06 آبان 1390ساعت 14:04  توسط جوادرئیسی 

سونی

سونی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
سونی
ソニー株式会社
بنیانگذاری ۷ مه ۱۹۴۶ (انتخاب نام جاری در سال ۱۹۵۸)
محصولات لوازم الکترونیکی (صوتی تصویری و لوازم بازی)
تجهیزات تخصصی صوتی/تصویری
اجسام نیمه هادی
سخت‌افزار کامپیوتر
خدمات مالی
فیلم، تلویزیون، موسیقی و بازی‌های نرم‌افزاری
درآمد ۷۶٫۲۰۱ میلیارد دلار آمریکا
شمار کارکنان ۱۶۳٬۰۰۰ (از تاریخ ۳۱ مارس ۲۰۰۷)
شرکت‌های وابسته سونی الکترونیکس
سونی اریکسون (٪۵۰)
شعار like.no.other
مثل.هيچ.كدام
وب‌گاه www.sony.net
www.sony.co.ir

سونی (به ژاپنی: ソニー株式会社, Sonī Kabushiki-gaisha؛ به انگلیسی: Sony Corporation) یک شرکت چند ملیتی و چند شعبه‌ای می‌باشد که مرکز آن در توکیو ژاپنی است. این شرکت همچنین یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های رسانه‌ای جهان با درآمد ۶۸٫۳۹ میلیارد دلار (۲۰۰۶) واقع در میناتو توکیو است. سونی یکی از تولید کنندگان پیشرو در محصولات الکترونیک، محصولات صوتی تصویری، ارتباطات، بازی‌های ویدیویی، و فن آوری اطلاعات برای بازارهای عادی و حرفه‌ای است که این شرکت را تبدیل به یکی از ثروتمندترین شرکت‌های جهانی کرده است. فعالیت‌های اصلی در زمینهٔ تجارت این شرکت شامل شرکت سونی (Sony Corporation)، فیلمسازی سونی، بازی‌های کامپیوتری سونی، شرکت سونی اریکسون و شرکت بازرگانی سونی می‌باشد.


تاریخچه

در سال ۱۹۴۵ بعد از جنگ جهانی دوم ماسارو ایبوکا شروع به تعمیر رادیو در یک ساختمان بمباران شده در توکیو کرد. سال بعد، او به همکار خود آکیو موریتا پیوست و آنها شرکتی به نام توکیو تسوشین کوگیو یا کی. کی تأسیس کردند که ترجمهٔ آن به فارسی "شرکت مهندسی ارتباط دور برد توکیو" می‌شود. این شرکت اولین دستگاه ضبط نوار به نام Type-G را در ژاپن ساخت. در اوایل سال ۱۹۵۰ ایبوکا به آمریکا سفر کرد و در آنجا شنید که آزمایشگاه بل (Bell Labs) ترانزیستور اختراع کرده است. او آن‌ها را متقاعد کرد که پروانه ساخت تکنولوژی ترانزیستور را به شرکت خود در ژاپن ببرد. هنگامی که بیشتر شرکت‌های آمریکایی تحقیقات خود بر روی ترانزیستور را برای مصارف نظامی انجام می‌دادند، ایبوکا به دنبال به کارگیری آن در ارتباطات بود.

در آگوست سال ۱۹۵۵، شرکت مهندسی ارتباط دور برد توکیو یا کی.کی اولین محصول تجاری ژاپن یعنی رادیوی ترانزیستوری سونی تی آر-۵۵ را به بازار عرضه کرد. به دنبال این جریان در دسامبر همان سال سونی تی آر-۷۲ را هم عرضه کرد، محصولی که توجه همگان را در داخل ژاپن و بازارهای خارجی، که شامل کانادا، استرالیا، هلند و آلمان بود را به خود جلب کرده بود. رادیوی سونی تی آر-۷۲ با داشتن خصوصیت شش ترانزیستوره، با برونداد کشویی و کیفیت فوق العادهٔ ارتقاء یافته صدا، به فروش خوب خود ادامه داد. در می سال ۱۹۵۶ شرکت سونی تی آر-۶ را به بازار عرضه کرد که نوآوری‌های این رادیو شامل طراحی نازک و کیفیت صدای خوب آن بود که آن را قادر به رقابت با رادیوهای قابل حمل کرده بود. به خاطره تی آر -۶ بود که برای اولین بار سونی با "آچان"(Atchan) یک شخصیت کارتونی خلق شده توسط فویوهیکو اکابی، قرارداد بست که شخصیت تبلیغاتی آنها بشود. اکنون به نام "پسر سونی" شناخته می‌شود، این شخصیت برای اولین بار در یک کارتون ظاهر شد که یک تی آر-۶ دربرابر گوش خود نگه داشته بود. به دنبال آن در سال بعد، ۱۹۵۷، شرکت مهندسی ارتباط دور برد توکیو با مدل تی آر-۶۳ از راه رسید، پس از آن کوچکترین (میلیمتر ۳۲×۷۱×۱۱۲ ) رادیوی ترانزیستوری در تولیدات تجاری را ساخت. آن یک موفقیت تجاری جهانی بود.

پروفسور مایکل برایان شیفر از دانشگاه آریزونا بیان کردن، "سونی اولین نبود، اما رادیوی ترانزیستوری آن موفق‌ترین بود. تی آر-۶۳ ساله ۱۹۵۷ راهش را به سوی بازار آمریکا باز کرد و آغازگر صنعتی نوین برای مصرف کنندگان ریز الکترونیک بود." در اواسط سال ۱۹۵۰، نوجوانان آمریکایی شروع به خریدن رادیوی ترانزیستوری قابل حمل در ارقام بالا نمودند که این امر باعث گردید تا این صنعت نوپا از ۱۰۰،۰۰۰ دستگاه در سال ۱۹۵۵ به ۵،۰۰۰،۰۰۰ دستگاه تا پایان سال ۱۹۶۸ برسد. اگرچه، این رشد فوق العاده سونی در فروش رادیوهای ترانزیستوری باعث شد که آن را به محصول برتر برای مصرف کننده‌های الکترونیکی تبدیل کند، این رشد به این دلیل نبود که مصرف کننده‌هایی که محصول نسل اولیه یعنی رادیوی لامپی را خریداری کرده بودند، بلکه به سبب پدیدهٔ جدید آمریکایی‌ها در آن زمان به نام راک اند رول بود.[۱]

EXLoxBlog.comEX

تاریخچه نام

نام شرکت یعنی کلمه "سونی" یا "Sony" از ترکیب دو کلمه "sonus" و "sonny" ساخته شده است. کلمه "sonus" در لاتین شبیه کلمات "sound" به معنی صدا و "sonic" به معنی صوتی می‌باشد. کلمه دیگر یعنی "sonny" به معنای پسر بچه می‌باشد. ترکیب آن‌ها در کلمه سونی گویای گروهی کوچک از جوانان است که انرژی و علاقه بسیاری برای ارایه تولیدات نامحدود و ایده‌های جدید دارند. با توجه به گسترش چشم اندازهای جهانی در سال 1958 این کمپانی نام حقوقی " شرکت سونی" یا "Sony Corporation" برای خود انتخاب کرد. نام سونی در هر زبانی به راحتی قابل تلفظ کردن و خوانده شدن است.

محصولات، قالب‌های فناوری و فناوری‌های برجسته شرکت سونی

دستگاه MP4واکمنسونی
دستگاهوی سی آرسونی
دستگاهDVD/HDD Recorderسونی
دیسکمنسونی

شرکت سونی در ابداع فناوری‌های استاندارد خانگی در ضبط و نگهداری محصولات صوتی و تصویری بجای تقلید از فناوری‌های بوجود آمده توسط سایر کارخانه‌ها جزء یکی از شرکت‌های سرشناس بوده است. یکی از بدنام‌ترین آن هاجنگ فرمت نوارهای ویدئوییدر اواخر دهه ۱۹۸۰ بود. در آن زمان شرکت سونی با سیستمبتامکسدستگاه ضبط ویدئوبا شرکتجی وی سیکه قالبوی اچ اسرا به بیرون داده بود، رقابت می کرد. در آخر سیستم وی اچ اس گوی سبقت در بازار را ربود و استاندارد جهانی دستگاه وی سی آر گردید و شرکت سونی از این قالب فناوری تقلید کرد.

در سال ۱۹۷۵، سونی دستگاه ضبط ویدئو کاست بتامکس را روانه بازار کرد. در سال ۱۹۷۹ نیز نامواکمنبه عنوان اولین دستگاه پخش موسیقی قابل حمل در جهان به همگام معرفی شد. ۱۹۸۲ شاهد روانه شدن نوار ویدئوییبتاکمحرفه‌ای سونی به همراهلوح فشردهبود. در سال ۱۹۸۳ سونی دیسکت ریز ۹۰ میلی متری (بطور واضحترفلاپی‌دیسک۳٫۵ اینچی) را معرفی کرد، که همزمان با وجود دیسک ۴" ساخته شد و انواع مختلف دیگری که توسط شرکت‌های متفاوتی برای جایگزینی فلاپی‌دیسک ۵٫۲۵" ساخته شدند. سونی موفقیت‌های فراوانی کسب کرد و محصولات او بر دیگر فرمت‌ها چیره شدند؛ فلاپی‌دیسک ۳٫۵" به تدریج با جایگزینی فرمت‌های رسانه‌ای کهنه شد. در ۱۹۸۳ سونی سیستم کامپیوتر خانگی "MSX" را روانه ساخت، و به جهانیان (با همکار خودفیلیپس)لوح فشردهیا "CD" را شناساند. در ۱۹۸۴ سونی سریدیسکمنرا روانه بازار کرد که موفقیت‌های واکمن را به عنوان محصول قابل حمل "CD" ادامه داد.

سیلیکون ولی

برچسب ها : ,
موضوع : | بازدید : 269
+ نوشته شده در  پنجشنبه 05 آبان 1390ساعت 19:33  توسط جوادرئیسی 

نوکیا

نوکیا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نوکیا
بنیانگذاری ۱۸۶۵، فنلاند
موقعیت دفتر اصلی: Flag of Finland.svg فنلاند، کایلانییمی، اسپو
افراد مهم فردریک ایدستام، موسس در ۱۸۶۵
Kari Kairamo در دهه ۱۹۸۰
Olli-Pekka Kallasvuo رئیس و مدیر اجرایی
Jorma Ollila مدیر عامل
محصولات گوشی تلفن همراه
رایانه‌های چندرسانه‌ای
بازی‌های موبایل
شبکه‌ها
سیستم‌های بیسیم
خدمات بیسیم داده
دستگاه‌های صوتی بیسیم
سوئیچ‌های بیسیم
لوازم جانبی
درآمد زیان ۴٫۰۹۹ بیلیون یورو (۲۰۰۹) [۱]
سود خالص زیان ۸۹۱ میلیون یورو (۲۰۰۹) [۱]
شمار کارکنان ۱۲۵٫۸۵۹ (۳۱ مارچ ۲۰۱۰) [۲]
شرکت‌های وابسته شبکه‌های نوکیا زیمنس
Vertu

نوکیا یک شرکت چند ملیتی در حوزه ارتباطات می‌باشد که برروی نقاط کلیدی مخابرات سیمی و بیسیم تمرکز کرده‌است. هم اکنون نوکیا بزرگ‌ترین سازنده تلفن همراه در جهان است که در حدود ۳۸٪ از بازار موبایل را در نیمه دوم سال ۲۰۰۷ در اختیار دارد. همچنین این شرکت لوازم و تجهیزات مورد نیاز تلفن ثابت، ISDN، دسترسی به پهن‌باند، VoIP و WLAN را نیز تولید می‌کند.

ساختمان اصلی نوکیا در شهر اسپو یک شهر در نزدیکی هلسینکی، پایتخت فنلاند، قرار دارد. مراکز تحقیقات نوکیا در سراسر جهان از قبیل پکن، بوداپست، بوخوم، پالو آلتو، کالیفرنیا و کمبریج، ماساچوست قرار دارند. کارخانه‌های بزرگ نوکیا در سالو، فنلاند؛ پکن، چین؛ دونگ‌گوآن، چین؛ چنای، هند؛ کوماروم، مجارستان و منطقه روهر در آلمان قرار دارند.


تاریخچه

قبل از حوزه مخابرات

چیزی که هم اکنون ما به عنوان نوکیا می‌شناسیم، در سال ۱۸۶۵ به عنوان یک شرکت تبدیل چوپ به ورقه‌های کاغذ توسط Knut Fredrik Idestam در حاشیه Tammerkoski در شهرستان Tampere در جنوب غربی فنلاند تأسیس شد. بعدها شرکت به اطراف رود Nokianvirta در نوکیا(شهر) که منبع بهتری برای تولید نیروی هیدرولیک بود، تغییر مکان داد. این همان نامی است که این شرکت هم اکنون از آن استفاده می‌کند. شرکت نوکیا که در سال ۱۸۶۷ ساخته شد به چند بخش از جمله تولید محصولات کاغذی، دوچرخه و تایر اتومبیل، کفش، رایانه‌های شخصی، کابل‌های ارتباطی، تلویزیون، لوازم برقی، باطری، آلمینیوم و .. تقسیم شد.

حوزه مخابرات

زمینه ورود به نوکیا فعلی با تشکیل بخش الکترونیک در قسمت کابل‌ها در سال ۱۹۶۰ ایجاد شد. در سال ۱۹۶۷ این بخش به قسمت جداگانه تبدیل شد و شروع به تولید لوازم مخابرات کرد.

در سال ۱۹۷۰، نوکیا با ساختن Nokia DX۲۰۰ که یک سوئیچ دیجیتال تلفن بود، بیشتر در زمینه مخابرات درگیر شد.

در سال ۱۹۸۰ نوکیا یک سری از کامپیوترهای شخصی که میکرومیککو نام داشت، تولید کرد. گرچه قسمت رایانه‌های شخصی به شرکت ICL فروخته شد که این شرکت بعدها یک قسمتی از فوجیتسو شد.

عصر ارتباط از راه دور

آنچه که امروزه نوکیا تاسیس کرده‌است در سال ۱۸۶۵ به عنوان یک کارخانهٔ تولید کنندهٔ مغز چوب توسط Fredrik Idestam روی بانک‌های tammerkoski بنیان نماده شدوسپس در شهر tampere در جنوب غربی فنلاند رشد یافت.کمپانی ای در شهرک نوکیا کنار رود nokianvirta که بهترین منبع تولید نیروی آبی است بازسازی شد.نامی را که امروزه به کار می‌رود از این رودخانه گرفته‌است.واژهٔ نوکیا از رود جاری در مر کز شهر نشات می‌گیرد .خود رود از کلمهٔ قدیمی فنلاندی به معنی جانورخزدار تیره رنگ، که در ان محل، نوکیا سمور و بعدها سمور تاج نامیده شد. فعالیت‌های کارخانهٔ فنلاندی در زمینهٔ لاستیک در اوایل قرن بیستم تاسیس شد و با به کار گیری نووکیا و شاخه اش شروع به کار کرد. شرکت نوکیا در سال ۱۹۶۷ افتتاح شد.کمپانی جدید بخش‌های مختلفی داشت در یک زمان به تولیدات لاستیک دوچرخه و ماشین و کفش و کامپیوترهای شخصی و کابل‌های مخابراتی وتلویزیون، ماشین‌های تولید برق، خازن‌ها، آلومینیم و غیره داشت.

دوران مخابراتی

پایه کارخانهٔ فعلی نوکیا بنا شد با ساخت بخش الکترونیکی و زیر بخش کابلی در دهی ی ۱۹۶۷ این بخش از بخش‌های دیگر جدا شدو شروع به تولید وسایل ارتباط از راه دور کرد.

نخستین تلفن همراه

Mobira Cityman 200 گوشی نوکیا مدل

نوکیا به عنوان تکنولوژی مخابراتی رادیویی موبایل ارتش و تجاری تولید شد.در دههٔ ۱۹۶۰ هنگامی که در سال ۱۹۶۴ نوکیا به صورت همزمان با salora oy به عنوان رادیوی VAF گسترش یافت و سپس در ۱۹۷۱ به عنوان گوشی ARP در سال ۱۹۷۹ با ادغام دو کمپانی منجر به تاسیس موبیرا اوی شد. موبیرا شروع به گسترش موبایل برای شبکهٔ استاندارد NMT کرد و در دههٔ ۱۹۸۰ در سال ۱۹۸۲ اولین گوشی ماشین ابداع شد. نوکیا در سال ۱۹۶۴ صد درصد کارخانه را صاحب شد و شاخه ارتباط از راه دور کمپانی را به اسم نوکیا موبیرا اوی تغییر داد.موبیرا تاکمن در سال ۱۹۸۴ اولین گوشی‌های موبایل دنیا را صاحب شد در سال ۱۹۸۷ نوکیا یکی از گوشی‌های همراه اولیه دنیا را معرفی کرد موبیرا تاکمن ۹۰۰ زمانی که موبیرا سناتور در سال ۱۹۹۲ وزنی به اندازه ۹و۸ گیلوگرم داشت وتاکمن وزنی زیر ۵ کیلو گرم و موبیرا تاکمن وزنی زیر ۸۰۰گرم همراه با باطری داشت.قیمت ان ۲۴۰۰۰مارک فنلاند تقریبا معادل ۴۵۶۰یورو است.

EXLoxBlog.comEX

درگیری در GSM

تلفن همراه نوردیک اولین گوشی استاندارد تلفن دنیا به عنوانرومینگبین‌المللی شناخته شد و تجارت ارزشمندی برای نوکیا، شرکت کردن نزدیک برای گسترش سیستم اصلی برای ارتباط موبایلی(GSM) بود.این یک استاندارد دیجیتالی بود که به تلفن دنیا در دههٔ ۱۹۹۰ و اوایل سال ۲۰۰۶ با بیش از ۲ بیلیون موبایل تلفن برکل دنیا چیره شد و حدود هشتاد درصد موبایل تولیدی ان در بیش از 2۰۰ کشور دنیا وجود داشت، اولین تلفن تجاری GSM در سال ۱۹۹۱ در هلسینگ سینس در شبکه دنیا به وسیلهٔ نخست وزیر فنلاند هری هولکری با به کارگیری گوشی‌های دنیا به دست آمد.

مسایل شبکه

Nokia N95 front & back.jpg

در دههٔ ۱۹۷۰ نوکیا شامل صنعت ارتباط از راه دور با گسترش نوکیا DX۲۰۰ یک سوییچ دیجیتال برای ارتباط تلفنی شد در سال ۱۹۸۲ سوییچ DX۲۰۰ اولین سوییچ تلفن دیجیتال دنیا شد که کاربرد عملیاتی داشت DX۲۰۰ به عنوان اسب بارکش شبکهٔ دنیا شد ساختمان قابل انعطاف یا مناسب اندازهٔ قابل ساخت تا به تولیدات سوییچ‌های مختلفی گسترش یابد . برای دههٔ ۱۹۷۰ شبکهٔ نوکیا شبکهٔ تولید وسایل نوکیا مجزا شد به تلفنو، شرکتی که صاحب شرکت‌های مرجع و شرکت صاحب ایالت فنلاندی بود شریک‌هایش را به شرکت دنیا فروخت اسم آن به ارتباطات از راه دور دنیا تغییر یافت در دههٔ ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ سیستم پیام رسانی برای نیروی دفاع فنلاند را گسترش داد.

وسایل

مدل‌های 9000, 9110, 9210 و 9500

تقسیم بندی وسایل در تلفن‌های موبایل اصلی ترکیب شده‌است با زیر بخش‌های مجزا سازنده به عنوان مالتی مدیا یا سری N یا سری E به عنوان وسایل هسته‌ای کنترل شدهٔ R&Bبه عنوان تکنولوژی platforms نامیده می‌شود این تقسیم بندی یک عمومیت با صدای موبایل و داده در حول رنج و سعی از وسایل موبایل فراهم می‌کند با صدای زیاد گوشی‌ها و یا وسایل موبایل مصرف کننده و کلاس‌های سری و سری Eبسیار گران قیمت وسایل براساس تکنولوژی سلولی در چهار سال اول ۲۰۰۶ نوکیا بیش از ۱۵ میلیون تلفن موبایل MP۳فروخت که این به این معنی است که نوکیا نه تنها فراهم کنندهٔ جهانی تلفن همراه است بلکه باور شده‌است که نوکیا اخیرا شرکت کوداک را در تولید دوربین و گرفتن بیشترین نقاط دنیا جلو زده‌است هم چنین نوکیا امروزه به عنوان فراهم کنندهٔ player‌های صوتی دیجیتال یا MP۳ هاو فروش وسایلی مانند Ipod ازشرکت Apple دارند در اواخر سال ۲۰۰۷ دنیا بیش از ۴۴۰ میلیون گوشی را که ۴۰ درصد گوشی‌های اصلی فروش تلفن را بود مدیریت کرد.

بازارها

سازمان دهی مصرف کننده‌ها و بازاریان نوکیا و هم چنین فروش‌ها، بازاریابی و تولیدات کمپانی به وسیلهٔ آقای Anssi Vanjoki هدایت می‌شود.هم اکنون نوکیا های سری nوxوeو... در بازار داخلی ایران به فروش می رسند.اکنون محصول جدید نوکیا با نام"n9"و سیستم عامل جدید"میگو"تا پایان شهریور ماه (مهر) به ایران عرضه می شود.

شبکهٔ ارتباطی نوکیا زیمنس

شبکهٔ ارتباطی نوکیا زیمنس(مثلا شبکهٔ ارتباطی نوکیا)فراهم می‌کند شبکهٔ زیر بنایی ارتباطات تلفن همراه و سکوهای خدمات ارتباطی را، به خوبی خدمات رسانی حرفه‌ای برای اپراتورها و تهیه کنندگان خدمات. شبکه‌ها در GSM ، EDGE ، ۳G/WCDMA و شبکهٔ ارتباطی رادیو WIMAX، شبکهٔ مرکزی با افزایش در IP و توانایی دستیابی زیاد و خدمات متمرکز می‌شوند. در پایان سال ۲۰۰۵ شبکه ارتباطی نوکیا از ۱۵۰ خریدار شبکهٔ تلفن همراه در بیش از ۶۰ کشور داشت که سیستم خدمات رسانی اش به بیش از ۴۰۰ میلیون مشترک را به عهده داشت . در نوزده ژوین ۲۰۰۶ نوکیا و زیمنس اعلام کردند که تلفن همراه و تجارت تجهیزات دایمی تلفنشان را برای ایجاد بزرگترین شرکت‌های تجاری به نام شبکهٔ نوکیا زیمنس قرار است با هم ادغام شوند مارک شبکهٔ ارتباطی نوکیا زیمنس متعاقبا در ۳GSM World Congress در Barcelona در فوریه ۲۰۰۷ به کار گرفته شد.

نظارت و کنترل شرکت

کنترل و نظارت نوکیا در یک مجمع عمومی و گروه اجرایی هییت مدیره تحت نظارت هییت مدیره، تقسیم بندی شده‌است رییس و سایر اعضای گروه اجرایی هییت مدیره توسط هییت مدیره گماشته می‌شود تنها مدیر گروه اجرایی هییت مدیره می‌توانند به گروه اجرایی هییت مدیره و خود هییت مدیره متعلق باشد. ًًٌٌٍکمیسیون هییت مدیره‌ها شامل کمیتهٔ بازرسی، کمیتهٔ پرسنلی و نظارت برشرکت و کمیسیون انتخابی می‌شود.

تحریم نوکیا در ایران

در جریان اعتراضات پس از انتخابات ریاست جمهوری دهم و سرکوب شدید معترضین توسط نهادهای حکومتی بی بی سی گزارش داد که شرکت نوکیا زیمنس که توسط شرکت‌های نوکیا و زیمنس راه اندازی و تکنولوژی کنترل شبکه تلفن همراه را به دولت‌های می فروشد این تکنولوژی را در سال 2008 در اختیار دولت محمود احمدی نژاد قرار داده بود است. این تجهیزات به کشورهای ناقض حقوق بشر همچون چین فروخته نشده اما به ایران فروخته شد.

به نوشته گاردین یکی از سخنگویان نوکیا در ایران از ارائه گزارشی از وضعیت فروش این شرکت در ایران خودداری می‌کند.[۳]


عیسی سحرخیزاز روزنامه نگاران و از فعالان سیاسی دستگیر شده نیز در تماسی تلفنی به خانواده خود گفت که از طریق تجهیزاتی که نوکیا برای جاسوسی از شهروندان به دولت احمدی نژاد فروخته بود موفق به یافتن و دستگیری وی شده اند و از خانواده اش خواست علیه این شرکت اقامه دعوا کنند.[۴][۵]

در اعتراض به همکاری نوکیا با ایران تظاهراتی نیز در مقابل یکی از دفاتر نوکیا در آمریکا برگزار گردید.[۶]

برچسب ها : ,
موضوع : | بازدید : 191
+ نوشته شده در   ساعت 19:26  توسط جوادرئیسی 

فاطمه

فاطمه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

مختصات: °۳۹٫۶۱۶شرقی °۲۴٫۴۶۷۲شمالی (نقشه)

فاطمه
دختر محمد، پیامبر اسلام
زندگی
نام‌ها و القاب· اختلاف مالی فاطمه و عباس با خلافت· خطبه فدکیه· رویداد خانه فاطمه
در قرآن
سوره دهر· سوره کوثر· آیه تطهیر· آیه مباهله· آیه نور
جای‌ها
فدک· بیت‌الاحزان· محله بنی‌هاشم· سقیفه
افراد
خانواده محمد· خدیجه· علی
فرزندان حسن· حسین· زینب· ام‌کلثوم· محسن
همراهان فضه· ام‌ایمن· اسماء
دیگران قنفذ· مغیره· عمر
مرتبط
تسبیحات فاطمه· مصحف فاطمه· لوح فاطمه· رویداد مباهله

فاطمه بنت محمد (۶۰۵ م. در مکّه - ۶۳۲ م. در مدینه)[۱] دختر محمد و خدیجه، همسر علی بن ابی‌طالب و مادر دو امام شیعه است.[۲] او از شخصیت‌های بسیار محترم برای تمامی مسلمانان (به‌ویژه شیعیان)[۱] است،[۲] در مورد روز دقیق تولد و مرگ او توافق چندانی نیست.بنابر قول معروف او ۷۵ روز پس از مرگ پدرش، درگذشت.[۳]

برخلاف منابع مذهبی بسیاری که در مورد فاطمه وجود دارد، گزارش‌های خالص تاریخی زیادی در مورد زندگی او وجود ندارد. اطلاعات خالص تاریخی در مورد فاطمه بسیار اندک می‌باشند و بیشتر گزارش‌ها تنها برگ‌هایی نامهم از زندگی وی را پوشش می‌دهد. در منابع اهل سنت فاطمه بر روی شخصیت او به عنوان بانوی پرهیزکار با ایمان تأکید می‌کنند. این منابع به‌خصوص در مورد فاطمه به عنوان دختر پیامبر مسلمانان، زندگی زاهدانه او، و شخصیت او به عنوان الگوی تقوا تأکید دارند. وی یکی از چهارده معصوم در نزد شیعیان دوازده‌امامی است.

محتویات

[نمایش]

نام، لقب و کنیه

شیعیان بیش از ۵۰ نام برای او نام برده‌اند. از قول جعفر صادق، امام ششم شیعه نقل می‌شود که فاطمه دارای نه نام است که عبارت‌انداز: «فاطمه»، «صدیقه»، «مبارکه»، «طاهره»، «زکیه»، «راضیه»، «مرضیه»، «محدثه» و «زهراء».[۴]

فاطمه نام‌های دیگری نیز دارد: سیدةالنساء، بتول، حَصان، حرّة، عَذرا، هانیه، حوراء، مریم کبری، صدّیقه کبری، نوریه، سماویه.[۵] او بیش از ۱۰ کنیه دارد از جمله: امّ الحسن، امّ الحسین، امّ المحسن، امّ الائمه و امّ ابیها.[۶]


ایران دوست
ninjahiden

در احادیثی؛ چه در منابع تشیع[۷] و چه در اهل سنت[۸] فاطمه به عنوان سیدة النساء العالمین (سرور زنان دو عالم) نامیده شده‌است.

ریشه‌شناسی نام

فاطمه وصفی است از مصدر فطم. و فطم در لغت عرب به معنی بریدن، قطع کردن و جدا شدن آمده‌است. این صیغه که بر وزن فاعل معنی مفعولی می‌دهد، به معنی بریده و جدا شده‌است و به بچه شتر ماده‌ای که از شیر مادر گرفته شده «فاطمه» می‌گویند.[۹][۱۰][۱۱][پیوند مرده][۱۲]

در روایات شیعه آمده‌است که بنابر معنای واژه، دلیل نهادن نام فاطمه بر وی این بوده‌است که او و پیروان راستین‌اش از آتش دوزخ در امان داشته شده‌اند.[نیاز به آوردن گفتاورد؟] [۱۳][۱۴][۱۵][۱۶][۱۷]

بعنوان یک شخصیت تاریخی

برخلاف منابع مذهبی بسیاری که در مورد فاطمه وجود دارد، گزارش ها خالص تاریخی زیادی در مورد زندگی او وجود ندارد. اطلاعات خالص تاریخی در مورد فاطمه بسیار اندک می باشند و بیشتر گزارش ها تنها برگهایی نامهم از زندگی وی را پوشش می دهد.[۱۸]

کودکی و جوانی

در تاریخ تولد فاطمه دختر محمد اختلاف نظر وجود دارد (بین ۵ سال پیش از آغاز پیامبری محمد یا ۲ سال پس از آن)[۱۹] اما نظر مقبول‌تر سال ۶۰۵ میلادی یا ۵ سال پیش از آغاز دعوت محمد است.[۲۰][۲۱][۲۲][۲۳][۲۴] که با نظر دانشمندان اهل سنت نظیر طبری، ابوالفرج و برخی دیگر تطابق دارد. طبری از قول عباس نقل می‌کند که:

«فاطمه در سالی متولد شد که قریش مشغول ساختن خانه کعبه بودند و در آن هنگام پیغمبر در سن ۳۵سالگی بود.»[۲۵]

هر چند در صورت درست بودن این تاریخ، سن ازدواج فاطمه بالاتر از ۱۸ سال نشان داده می‌شود که این امر در سرزمین عربستان در آن دوران، غیر معمول به نظر می‌رسد.[۲۶] منابع اهل تشیع زمان تولد او را دیرتر از این تاریخ و بین ۲ یا ۵ سال پس از وحی اولین آیه‌ها (بعثت) عنوان می‌کنند.[۲۷] ولی در صورت درستی این تفاسیر، سن خدیجه مادر او در هنگام تولد فاطمه، بالاتر از ۵۰ سال خواهد بود. [۲۶] فاطمه در بسیاری موارد، چهارمین فرزند دختر محمد، پس از زینب، رقیه و ام کلثوم شمرده می‌شود، به عقیده برخی از محققان شیعه، او تنها دختر محمد است.[۲۸] فاطمه تنها فرزند محمد بود که به اندازه‌ای عمر کرد که فرزندانی از خود باقی بگذارد.[۱۸]

بعد از تولد فاطمه خدیجه پرستاری از فاطمه را شخصاً به عهده گرفت این برخلاف سنت معمول آن زمان بود که مردم مکه فرزندان تازه به دنیا آمده خود را به دایه‌هایی از روستاها و بادیه نشینان اطراف سپرده می‌شدند.[۲۹] او ایام جوانی را تحت حمایت والدین خود را در مکه و در دورانی که قریش مشکلات و رنجهای زیادی برای پدرش بوجود آورده‌بودند گذراند.[۲۶]

ازدواج

عمر و ابوبکر خواستار ازدواج با فاطمه بودند، اما محمد پیشنهاد ازدواج آنها را نپذیرفت و می‌گفت که «امر او با خدا است». علی به سبب فقرش جرأت پاپیش‌ گذاشتن نداشت و این محمد بود که کار را بر علی آسان نمود. محمد به او گفت که علی صاحب زرهی است که اگر آن را بفروشد می‌تواند پول کافی برای مهر فاطمه تهیه نماید. علی با فروش زره و وسایلی دیگر و شتر یا میش حدود ۴۸۰ درهم فراهم نمود که مبلغ خیلی معمولی بود. به توصیه محمد یک سوم تا دو سوم مبلغ خرج عطریات شد و بقیه صرف خرید ضروریات منزل گردید. آنگاه محمد فاطمه را از قولی که به علی داده بود آگاه نمود. بگفته ابن سعد، فاطمه چیزی نگفت و محمد این را نشانه رضا دانست.[۲۶] به روایتی از شیخ مفید و شیخ طوسی در ۱ ذیحجه سال دوم هجرت[۳۰][۳۱] رسول خدا فاطمه را به علی تزویج کرد و به روایت دیگر ۶ ذیحجه[۳۲][۳۳] بوده‌است.

علی مسکنی نه چندان دور از محمد برای فاطمه ساخت. اما فاطمه خانه ای نزدیکتر به پدر از علی خواست و به همین سبب یکی از اهالی مدین بنام حارثه ابن النعمان خانه خود را به زوج جوان بخشید.[۲۶]

زندگی زناشویی با علی

نویسندگانی مانند البلاذری در کتاب الانساب، ترمذی، بخاری در صحیح بخاری و یا احمد بن حنبل در کتاب مسند نقل می‌کنند که زندگی فاطمه با علی همراه با اختلافات و کشمکش‌هایی بین این زوج بود و رفتار علی با فاطمه همراه با «شدة» و «غلاظ» بوده‌است. در این موارد فاطمه برای شکایت پیش محمد می رفت و در چندین مورد محمد مجبور به دخالت شد.[۱۸] [۲۶]به گفته ورنا كلم (منقول از طبقات ابن سعد[۳۴])، فاطمه یك بار از درشتی كلام علی (شده) به پدرش برای میانجی گری رجوع كرد كه در نتیجه آن علی سوگند یاد كرد دیگر كاری خلاف میل فاطمه انجام ندهد[۳۵]. جدی ترین اختلاف علی و فاطمه زمانی بود که بنوهشام ابن المغربه از قبیله قریش به علی پیشنهاد کرد تا با یکی از دخترانش ازدواج نماید. علی پیشنهاد را رد نکرد ولی هنگامی که خبر به محمد رسید محمد به دفاع از فاطمه پرداخت و گفت «فاطمه پاره تن من است» و «هرکس فاطمه را بیازارد مرا آزرده است». به نظر می رسد که همزمان علی از جُوَیر، دختر ابوجهل، خواستگاری کرده‌بود. در این هنگام محمد در بالای منبر اعلام کرد که او تنها در صورت طلاق دادن فاطمه می‌تواند با دختر ابوجهل ازدواج کند.[۲۶] [۱۸][۳۶] همچنین یکی از تعابیر لقب ابوتراب (از القاب علی) این است که روزی پس از مجادله با فاطمه، علی بجای پاسخ به خشم فاطمه خاک بر سر خویش پاشانده است. پیامبر با دیدن این صحنه علی را ابوتراب نامید.[۲۶] [۳۵]

در علل الشرائع شیخ صدوق، (قرن چهارم هجری) به دو سوتفاهم که سبب قهر فاطمه و شکایت بردن فاطمه به نزد محمد شد، اشاره می‌کند. از جمله موضوع خواستگاری که باعث یکی از این دو سوتفاهم‌ها بود را از قول جعفر صادق دروغ یک «شقی» ذکر می كند.[۳۷]. به گفته جعفر شهیدی اگرچه موضوع میانجی‌گری محمد میان علی و فاطمه، در نوشته‌های تاریخ‏‎نویسان امروزی و در منابع اولیه (هم در منابع سنی، هم در منابع شیعه) آمده‌است، علمای شیعه همچون مجلسی و صدوق احتمال صحت این روایات را پائین دانسته‌اند. از دید آنان منش علی و فاطمه با یکدیگر چنان نبوده که میانشان چنان رنجشی رخ دهد که نیاز به میانجی افتد. به نوشته جعفر شهیدی، نسبت اختلاف میان علی و فاطمه بدان حد که کار به داوری محمد میان آنان بینجامد با اعتقاد شیعیان مبنی بر عصمت علی و فاطمه مغایرت دارد.[۳۸] جعفر شهیدی سندیت ماجرای خواستگاری را نیز «ضعیف» و «بدون پایه استوار» می‏‎داند، چرا که اصل روایت آمده در منابع اولیه همچون صحیح بخاری، متعلق به مِسوَر بن مَخرَمه است. راوی در آن زمان کودک بوده و الفاظی را به کار می‎‏برد که اشاراتی نامنطبق با دانسته‌ها دارد. (مثلاً زنده بودن ابوجهل در زمان ماجرا)؛ همچنین از دید شهیدی چنین روایتی که شِکوِهٔ محمد را از علی را با سخنرانی در میان عموم نشان دهد باید در منابع شایع‏‎تر از این باشد.[۳۹]

EXLoxBlog.comEX

فقر و تنگدستی در سالهای اول ازدواج

دلیلی وجود ندارد که احادیث در مورد فقر فاطمه و علی را رد کرد. اما این فقط مربوط به سالهای اول ازدواج آنها بود. یعنی دوره‌ای که بسیاری از اعضای جامعه مسلمانان به مانند علی و فاطمه فقیر بودند. تنها پس از فتح خیبر بود که دوران فقر این زوج تمام شد. زیرا آنها توانستند بعنوان یکی از مسلمانان نمونه، سهمی از محصولات این واحه ثروتمند دریافت نمایند.[۲۶]

تسبیحات فاطمه

در سالهای اول ازدواج علی پول کمی کسب می‌کرد. او از چاه آب می‌کشید و مزارع دیگران را آبیاری می‌کرد. فاطمه نیز خود خدمتکاری نداشت و خود غلات را با دست آسیاب می‌کرد و بر اثر کار دستانش تاول زده بود. روزی علی خبر دار می‌شود که پیامبر چند برده دریافت کرده‌است. علی فاطمه را می‌فرستد تا یکی از این برده‌ها را از پدرش دریافت نماید. فاطمه پیش پدر می‌رود اما در خود این را نمی‌بیند که چنین درخواستی نماید. سرانجام علی خود به همراه فاطمه راهی منزل پیامبر می‌شود، اما در خواست او از طرف پیامبر رد می‌شود. پیامبر به آنها گفت که «او نمی‌تواند اجازه دهد که اصحاب صفه از گرسنگی رنج بکشند» و «من باید برده‌ها را بفروشم و پول آنها را صرف کمک به آنها کنم». پیامبر در عوض تسبیحی که به تسبیح فاطمه زهرا معروف است را به زوج جوان می‌آموزد. گویند علی هیچگاه پیش از خواب، گفتن این تسبیح را ترک نمی‌کرد.[۲۶]جعفر صادق امام ششم شیعیان درباره تسبیح فاطمه زهرا فرمودند: «چون به خوابگاه خود رفتی، سی و چهار بار الله اکبر، سی و سه بار الحمد لله و سی و سه بار سبحان الله بگو و آیة الکرسی و دو سوره معوذتین را با ده آیه اول سوره صافات و ده آیه از آخرش بخوان .[۲۶]

فرزندان

حسن(امام حسن نزد شیعیان) در سال دوم هجری/ ۶۲۵ میلادی زاده شده‌است که در این صورت ازدواج فاطمه نمی‌تواند بعد ازغزوه بدربوده باشد. یا به روایتی درنیمه رمضانسالسوم هجرتبوده‌است. فاطمهحسین پسر علی(امام حسین نزد شیعیان) را پنجاه روز پس از تولد حسن باردار شد و در اولین روزهای ماه شعبان بسالچهارم هجرتبه دنیا آورد. در کنار این دو پسر و فرزند مرده به دنیا آمده محسن، فاطمه دو دختر به دنیا آورد که به نام دو تن از عمه‌هایشانزینبوام کلثومنامگذاری شدند.[۲۶]

فعالیت های اجتماعی فاطمه

بنظر می رسد که فاطمه تنها در سه فعالیت سیاسی مهم حضور داشته اشت که هر سه در تمام منابع شیعه و سنی ثبت شده است هر چند به روایات متفاوت مشارکت داشته است. نپذیفتن محافظت از ابوسفیان پس از فتح مکه، دفاع شهامت مندانه او از علی پس از مرگ محمد و مخالفت با انتخاب ابوبکر به عنوان خلیفه و منازعات خشن با عمر، ادعای مالکیت وی بر اموال پدر و به چالش کشیدن ابوبکر بخصوص در مورد فدک و سهم خیبر که کلا توسط ابوبکر پذیرفته نشد.[۱۸]

اختلافات مالی فاطمه و ابوبکر

پس از فوت پیامبر مسلمانان، کشمکشی بین ابوبکر از یک طرف و فاطمه و عباس (عموی محمد) بر سر اموال محمد بوجود آمد. این اختلاف بر سر اموالی مانند فدک و سهمی از خیبر بود. فاطمه و عباس ادعای تملک و به ارث رسیدن این اموال را داشتند. اما از طرف دیگر ابوبکر از دادن این اموال به آنان سر باز زد با این استدلال که پیامبر به او گفته است که این اموال او به ارث نمی رسد و باید صرف صدقه شود. بررسی احادیث نشان می دهد که در طی دو مرحله فاطمه در این مورد با ابوبکر به جدال پرداخت که در مرحله اول عباس نیز در این اختلاف حضور داشت. بطور طبیعی موضع شیعیان بر این است که این اموال متعلق به فاطمه است و آنها توسط ابوبکر غصب شده‌است.[۲۶]سید جعفر شهیدی، از افراد غیر شیعه ای همچون ابن ابی الحدید و نقيب بصرى یاد می كند كه به نقل رویداد خطبه فدكیه پرداخته اند. او با این استدلال كه این افراد (اهل سنت معتزلی) سودی از جعل این روایات نمی بردند رویداد دعوای حقوقی فدك را صحیح می داند.[۴۰]

رویداد خانه فاطمه[ویرایش]

نوشتار اصلی:رویداد خانه فاطمه

رویداد خانه فاطمه (به عربی:حَرق دار)، به روایاتی اشاره می‌کند که بر اساس آنها ابوبکر پس از انتخاب شدن به عنوان خلیفه مسلمانان به همراه عده‌ای از همراهان از جمله عمر به قصد گرفتن بیعت به خانه علی می‌رود و در آنجا با مقاومت علی و فاطمه روبرو می‌شود. بنا بر نوشته منابعی مانند یعقوبی و بلاذری عمر در این واقعه «تهدید» می‌کند که اگر اجازه ورود به او ندهند خانه را به آتش می‌کشد.[۴۱]بعقیده لارا وسیا وگلییری، حتی اگر به این داستان شاخ و برگ داده شده باشد و جزئیاتی ساختگی به آن افزوده شده باشد، این داستان دارای ریشه ای تاریخی است.[۲۶]برخی منابع اولیه اهل سنت به نقل از ابراهیم نظام -بنیانگذار معتزله- عنوان كرده اند كه عمر منازعه فیزیكی با فاطمه داشته است به گونه ای كه فرزندی كه در شكم فاطمه بود به دلیل حمله عمر سقط شد اما اكثر همین منابع این روایات را ضعیف یا ساخته و پرداخته معتزلیان و یا شیعیان می دانند[۴۲][۴۳][۴۴][۴۵][۴۶][۴۷][۴۸]. سید جعفر شهیدی، نویسنده شیعه، رویداد تهدید به آتش زدن را تایید می كند. از نظر او با توجه به اینكه شیعیان یا دسته های سیاسی موافق آنها در سنین اول هجرت نیرویی نداشته اند، جعل روایات مربوط به این رویداد ناممكن می نماید. به علاوه او بیان می دارد كه برخی از این روایات در نوشتارهای مغرب اسلامی (اندلس) هم آمده است. اما در مورد اینكه «آيا بازوى دختر پيغمبر را با تازيانه آزرده اند»، يا «مى خواسته اند با زور بدرون خانه راه يابند و او كه پشت در بوده است، صدمه ديده» به صرف گفتن اینكه «در آن گير و دارها ممكن است چنين حادثه هایی رخ داده باشد» بسنده نموده است.[۴۹]

درگذشت فاطمه

نمایی از قبرستان بقیع محل دفن فاطمه زهرا

بیماری و مرگ

پس از مرگ محمد، فاطمه به‌زودی بیمار شد. بعضی منابع اولیه چنین می‌نماید که در پایان عمر او با ابوبکر که تقاضای عیادت او را داشته‌است، آشتی می‌کند. اما اکثریت منابع چنین می‌نویسند که او تا پایان عمر از ابوبکر عصبانی بود. در مورد نحوهٔ مرگ او دو قول متضاد وجود دارد که نمی‌توان گفت کدام نقل درست است. بگفتهٔ قول غالب، مرگ او در آرامش بود. او خودش را با کمک همسرش شستشو می‌دهد و در آرامش به استقبال مرگ می‌رود. اما این در تضاد با روایتی است که در منابعی مانند یعقوبی آمده‌است. این منابع چنین می‌گویند که زنان قریش و همسران محمد به دیدن فاطمه می‌آیند. اما فاطمه به اسما بیوه جعفر ابن ابی طالب، می‌گوید که از ورود آنان جلوگیری کنند. زیرا فاطمه در وضع بسیار بدی بود و در اثر بیماری بسیار نحیف شده بود. به مانند سایر اتفاقات زندگی خصوصی فاطمه مرگ او نیز در هاله‌ای از ابهام است. در مورد سال درگذشت او اتفاق نظر وجود دارد اما تاریخ دقیق آن معلوم نیست. با اینحال قول غالب بر این است که مرگ فاطمه، شش ماه پس از درگذشت پدرش بوده است[۲۶]

تدفین

به گفته دانشنامه اسلام اکثریت منابع اولیه تدفین فاطمه را شبانه، مخفی و بدون حضور ابوبکر و عمر می‌دانند. اما نقل قول‌هایی نیز وجود دارد که ابوبکر در مراسم تدفین حضور داشته و نماز میت را او بر فاطمه خوانده‌است.[۲۶]

محل دفن

تقریبا تمام منابع موافق هستند که فاطمه در قبرستان بقیع دفن شده‌است و بنوشته دانشنامه اسلامی بعضی منابع محل قبر را نیز مشخص می‌کنند. به نوشته این منابع محل دفن فاطمه درکنار مسجد رقیه (نام زنی که مسجد را بنا کرده‌است) در گوشه دار عقیل (برادر علی)، به فاصله هفت ذراع از خیابان است. اما طبق گفته سایر منابع بعد از دفن یا مدتی بعد از آن دیگر محل دفن نامعلوم بود. المسعودی می‌نویسد که مقبره‌ای وجود داشته‌است که در کتیبه موجود در آن مقبره نام فاطمه و سه نفر دیگر از خاندان علی بعنوان صاحبان مقبره نوشته شده بود(مسعودی تنها کسی است که چنین جزییاتی را بیان می‌کند). اما المقدسی مقبره فاطمه را در فهرست مکانهایی قرار می‌دهد که در مورد آن اختلاف نظر وجود دارد اما محتمل است که فاطمه «فی الحجره» دفن شده باشد.[۲۶]

خصوصیات ظاهری و جسمانی

برخلاف خواهرش رقیه که منابع اولیه از زیبایی او سخن گفته اند، منابع در مورد ظاهر فاطمه سکوت کرده اند جز اینکه گزارش کرده اند که مانند محمد گام برمی داشته است. احادیثی در مورد رنجور و مریض بودن او را نمی توان قبول نمود و احتمالا این احادیث به وضعیت هایی موقتی در زندگی فاطمه برمی گردد. اینکه فاطمه پنج بچه باردار شد، دوبار از مدینه به مکه رفت، و کار سخت او در خانه همه براین دلالت دارد که از سلامت در وضع جسمانی خوبی بسر می برده است.[۲۶]

فاطمه در منابع مذهبی

اثر خوشنویسی که در آن نام ِ«فاطمه زهرا» نوشته شده است.

منابع مذهبی در مورد فاطمه بسیار فراوان می باشد. فاطمه در منابع مذهبی از اعضای اهل بیت پیامبر مسلمانان شمرده می‌شود و یکی از پنج نفر موسوم به آل کسا (آل عبا) و از افرادی که وجود نورانی او هزاران سال پیش از خلقت جهان توسط خداوند بوجود آمده است.[۱۸]

در منابع اهل سنت بر روی شخصیت او به عنوان بانویی پرهیزکار با ایمان تاکید می‌شود. این منابع بخصوص بر دختر پیامبر مسلمانان، زندگی زاهدانه او، و الگوی تقوا تاکید دارند.[۱۸]طبق گفته ورنا كلم منابع اهل سنت همچنین نقل می كنند كهمحمدفاطمه را سرور زنان همه جهانیان خوانده است[۵۰].[۵۱]در برخی از منابع اشاره شده كه او سرور زنان بهشتی[۵۲](منهای مریم[۵۳]) و در برخی دیگر او سرور زنان همه عوالم[۵۴]است.[۵۵]

در نزد شیعیان دوازده‌امامی فاطمه شخصیتی آسمانی دارد، هرچند اولین گزارش‌ها و همچنین حدیث‌های منتسب به وی در مقایسه با سایر ۱۳ معصوم شیعه بسیار محدودتر می باشد. فاطمه به دلیل همسربودن با علی، نزد شیعیان جایگاه والایی دارد و به همین سبب بسیاری از روایات زندگی وی را با شکوه نشان می‌دهند.[۵۶]ابن عیاث وابن بابویهنام او را به مانند نام سایر آل عبا برگرفته از یک نام قدسی می‌دانند (الفاطر=خالق) حسن العسکری وفرات بن

برچسب ها : ,
موضوع : | بازدید : 236
+ نوشته شده در  پنجشنبه 05 آبان 1390ساعت 19:21  توسط جوادرئیسی 

امام علی (ع)

علی بن ابی‌طالب ملقب به امیرالمؤمنین در بین مسلمانان و امام علی در بین شیعیان، زاده ۱۳ رجب ۲۴ پیش از هجرت مصادف با ۱۷ مهر ۲۲ سال پیش از مبدا خورشیدی و درگذشته ۲۱ رمضان ۴۰ هجری قمری برابر ۸ بهمن ۳۹ خورشیدی است. امام اول مسلمانان شیعه و چهارمین خلیفه مسلمانان سنی مذهب است. او بین سال‌های ۳۵ تا ۴۰ هجری قمری برابر با ۶۵۶ (میلادی) الی ۶۶۱ (میلادی) خلیفهٔ مسلمانان بود. [۱] وی پسرعمو، داماد و از نزدیک‌ترین صحابی محمد (پیامبر اسلام) و از اهل بیت وی و همسر فاطمه زهرا بود. پدر او ابوطالب فرزند عبدالمطلب بن هاشم بن عبدمناف و مادرش هم فاطمه دختر اسد بن هاشم بود؛ بنابراین علی از هر دو طرف هاشمی‌نسب است. بنابر روایات، محمد او را به برادری خود برگزید و با او پیمان برادری بست. همچنین او نخستین فردی است که فرمانبردار آیین محمد شد و به اسلام گروید.[۲]. محمد در بازگشت از حجة الوداع عبارت «هر که من ولی او هستم، این علی ولی اوست.» را به زبان آورد؛ اما مقصود این عبارت مورد اختلاف شیعه و سنی قرار گرفت. شیعیان بر این اساس معتقد به نصب امامت و خلافت در خصوص علی شدند و اهل سنت آن را به معنای دوستی و محبت علی تفسیر می‌کنند.[۳][۴]

پس از مرگ محمد و در ماجرای انتخاب جانشین او، جمعی از انصار در سقیفه بنی‌ساعده گرد آمدند. سرانجام اهل سقیفه تصمیم بر خلافت ابوبکر گرفتند. [۵] علی بن ابی‌طالب در ابتدا از بیعت با ابوبکر سرباز زد؛ ولی سرانجام پس از شش ماه با ابوبکر بیعت كرد.[۶]

علی در دوران خلافت سه خلیفهٔ اول در جنگ‌ها شرکت نمی‌کرد[۶] و جز در انتخاب خلیفهٔ سوم فعالیت سیاسی نداشت. البته هر گاه خلفای سه گانه می‌خواستند، در امور دینی، قضایی و سیاسی به آنها مشورت می‌داد.[۷]

او پس از کشته شدن عثمان به عنوان چهارمین خلیفهٔ مسلمانان انتخاب شد. دوران خلافت او با جنگهای داخلی بین مسلمانان و شورش ایرانیان مصادف بود. او سرانجام در مسجد کوفه به ضرب شمشیر یکی از خوارج به نام ابن ملجم مرادی کشته شد.[۶]

محتویات

[نمایش]

منابع برای تاریخ‌نگاری زندگی علی

دربارهٔ زندگانی علی، گزارش‌های فراوانی در متون تاریخی آمده‌است؛ چنانكه منابع اسلامی پس از محمد، بیشترین حجم مطلب را به زندگی او اختصاص داده‌اند.[۸] از این جهت که شخصیت علی برای مسلمانان (اعم از شیعه و سنی) دارای اهمیت مذهبی، سیاسی، فقهی و روحانی است، زندگی او به طرق مختلف تحلیل و تفسیر شده و اسناد تاریخی موجود نیز تحت تاثیر ملاحظات فرقه‌ای قرار گرفته‌اند.[۹] بسیاری از منابع اولیهٔ اسلامی تا حدی نسبت به علی رنگ تعصب -در برخی موارد مثبت و در برخی موارد منفی- گرفته‌اند.[۸]

بخشی از منابع برای تاریخ‌نگاری زندگی علی مشابه منابع برای تاریخ‌نگاری زندگی محمد مانند قرآن، ابن هشام، واقدی و طبری است.

دانشمندان غربی پیشین، غالباً به روایات و گزارش‌های گرد آمده در دوره‌های بعد از اسلام متمایل بودند که شیعه و سنی با توجه به مواضع مذهبی شان بیشتر به روایت آنها تمایل داشته‌اند. برخی محققان بر این باورند که این روایات، ساختگی هستند. این دیدگاه سبب شده که بسیاری از روایات قطعی نیز به علت متواتر بودنشان در دوره‌های بعد از اسلام، جعلی تلقی شوند. لئون کائتانی گزارش‌های تاریخی منسوب به ابن عباس و عایشه را عمدتاً ساختگی می‌پندارد؛ در حالی که روایات بدون سند گزارش شده توسط تاریخ نویسان اولیه مانند ابن اسحاق را معتبر می‌داند. ویلفرد مادلونگ این دیدگاه را که تنها روایت شدن در «منابع اولیه» را ملاک درستی روایات بدانیم و بخش اعظمی از روایات را به بهانهٔ اینکه بعدها توسط شیعه و سنی نقل شده‌اند، جعلی تلقی کنیم، رد کرده‌است. به گفتهٔ وی، این دیدگاه کائتانی بی اساس است. مادلونگ و برخی از مورخان، روایات نقل شده در دوره‌های بعد را به خودی خود رد نمی‌کنند؛ بلکه ملاک آنها برای درستی این روایات، سازگار بودن آنها با دیگر حوادث روایت شده‌ است.[۱۰]

هنگامی که مقاله و مقاله نویسی بین مسلمانان جا افتاد، جزوه و مقالات متعددی بین سالهای ۷۵۰ و ۹۵۰ میلادی نوشته شد. به گفتهٔ رابینسون، حداقل ۲۱ گزارش مجزا دربارهٔ نبرد صفین تشکیل شده‌است. ابومخنف، یکی از نویسندگان مشهور این دوره بود که سعی کرد تمام این گزارشها را جمع آوری کند. مورخان قرن ۹ و ۱۰ میلادی روایات در دسترس را جمع آوری، انتخاب و مرتب کردند. با این حال، بسیاری از این جزوه‌ها و مقالات وجود ندارد؛ به جز چند تایی که بعداً در آثاری مانند تاریخ الرسل و الملوک محمد بن جریر طبری مورد استفاده قرار گرفته‌اند.[۱۱]

EXLoxBlog.comEX

نام‌ها و عناوین

متقارن نمایی که با چرخش ۱۸۰ درجه ای نام علی را به محمد تبدیل می کند.

نام‌ها و عناوین مختلفی در سنت اسلامی به علی نسبت داده شده‌است که برخی از منعکس کننده ویژگی‌های شخصی او و برخی مشتق شده از قسمت‌های خاصی از زندگی او است. عناوین عبارتند از ابوالحسن، ابوتراب، مرتضی، اسدالله («شیر خدا»)، حیدر («شیر»)، و به طور خاص در میان شیعه - امیرالمومنین و مولی المتقین.[۸]

تولد و دودمان

Ali callig.gif
نخستین امام شیعیان
علی


زندگی
شجره‌نامه، غدیر خم، لیلةالمبیت، یوم‌الدار، جانشینی محمد، سال‌شمار زندگی، نوادگان


میراث
نهج‌البلاغه، غررالحکم و دررالکلم، خطبه شقشقیه، خطبه بدون الف علی بن ابیطالب، خطبه بدون نقطه علی بن ابیطالب، مسجد امام علی


دیگر موضوعات
خلافت علی، چهارده معصوم، امامان دوازده‌گانه

او در روز جمعه سیزدهم رجب سال سی‌ام عام‌الفیل مطابق با ۵۹۹ میلادی (ده سال قبل از بعثت محمد) در مکه و بنابر روایات در مسجدالحرام و درون کعبه به‌دنیا آمد.

عبدالحسین امینی در کتاب الغدیر روایات اسلامی را نقل می‌کند که مادر او فاطمه بنت اسد هنگامی که به علی حامله بود، به طواف خانه خدا اّمد و در آن حال دچار درد زایمان شد. او از پروردگار کعبه یاری خواست. ناگهان دیوار کعبه شکافت و وی به درون خانه خدا داخل شد و در اّن جا «علی بن ابی طالب» را به دنیا آورد.[۱۲]

تا امروز به‌دنیاآمدن هیچ فردی در کعبه بجز علی، در تاریخ ثبت نشده‌است.[۱۳]

در مکه

کودکی

زمانی که علی ۶ ساله بود، پدر او ابوطالب، رئیس بنی‌هاشم، دچار مشکل مالی گردید. محمد که خود در کودکی تحت سرپرستی ابوطالب قرار گرفته بود و در این زمان سنش از ۳۰ سال گذشته بود، برای سبک کردن بار عایلهٔ وی به او پیشنهاد کرد که سرپرستی علی را او بر عهده بگیرد. ابوطالب پذیرفت و علی از کودکی در خانه محمد و تحت نظر او قرار گرفت.[۶]

اسلام‌آوردن

یک آینه‌نوشت در خوشنویسی عثمانی در قرن هجدهم که عبارت «علی ولی الله» را در هر دو جهت نشان می‌دهد.
حدیثی که پس از شجاعت و جنگ‌آوری علی در جنگ احد به محمد نسبت داده می‌شود، با این مضمون: «هیچ جوانمردی هم‌چون علی و هیچ شمشیری هم‌چون ذوالفقار نیست.»[۱۴]

هنگامی که محمد اعلام دریافت وحی الهی نمود، علی، که در آن زمان ۱۰ ساله بود، به او ایمان آورد و مسلمان شد[۱۵][۱۶]. طبق گفته مورخین قرون اولیه بعد از اسلام مانند ابن اسحاق علی اولین فرد مذکری بود که اسلام آورد[۱۷]. طبری با برشمردن روایت‌های مختلفی که به ترتیب علی، ابوبکر و زید پسر حارثه را اولین فرد مذکر اسلام آورنده معرفی می‌کنند تصمیم نهایی در مورد هویت اولین فرد را به خواننده واگذار می‌کند[۱۸]. طبق گفته واسیا واگلیری علی جز اولین ایمان آورندگان بود چه نفر دوم (پس از خدیجه)، چه نفر سوم (پس از خدیجه و ابوبکر) که مورد جدال شیعه و سنی هست[۶] بر طبق برخی منابع (ابن سعد، طبقات الکبری؛ طبری، تاریخ الرسل و الملوک)ابوبکر اولین مردی بود که مسلمان شد این در حالی است که همین ادعا برای علی و زید بن حارثه هم وجود دارد[۱۹]

مهاجرت به مدینه

شبی که محمد از مکه به مدینه هجرت کرد، علی جان خود را به‌خطر انداخت و در بستر محمد خوابید و هم‌چنین مسئولیت پس دادن اموال و امانت‌های نزد محمد به صاحب‌هایشان در مکه را به‌دوش کشید.[۲۰]

در مدینه

در هنگام حیات محمد

علی یکی از کاتبان قرآن بود. او برای رهبری چندین مأموریت مهم انتخاب شد. پس از هجرت، محمد هنگامی که میان مهاجرین و انصار پیوند برادری می‌بست، علی را به‌عنوان برادر خودش برگزید.[۲۰]

زندگی خانوادگی

در سال ۶۲۳ میلادی، محمد به علی گفت که خداوند به وی فرمان داده‌است که دخترش فاطمه زهرا را به ازدواج علی درآورد.[۳] خانواده‌ای که از ازدواج این دو تشکیل شد، مکرراً از سوی محمد مورد ستایش قرار می‌گرفت و محمد از آن در واقعه‌هایی مانند رویداد مباهله و حدیث آل عبا، به عنوان اهل بیت یاد کرد. در قرآن نیز در موارد متعددی مانند آیه تطهیر، از اهل بیت به بزرگی یاد شده‌است.[۲۱][۲۲]

در جنگ‌ها

علی تقریبا در تمام لشکرکشی‌های دوران محمد شرکت داشت. او معمولا علم دار سپاه محمد بود و تنها در دو لشکرکشی (فدک در سال ششم هجری و لشکر کشی یمن بسال ده هجرت) فرمانده سپاه اسلام بود.[۶]شجاعت و دلاوری علی در جنگ‌ها شهرت یافت. در غزوه بدر علی به‌تنهایی بیش از یک سوم افراد دشمن را کشت. در غزوه احد و حنین از محمد دفاع کرد و در غزوه خیبر از خود رشادت‌ها نشان داد. علی نویسنده متن صلح حدیبیه بود. در هنگامی که ابوبکر حج را رهبری می‌کرد، محمد سورهٔ «برائت از مشرکان (توبه)» را به وسیلهٔ علی به مکیان ابلاغ کرد. در فتح مکه او کسی بود که برای شکستن بت‌های درون کعبه و دیگر بت‌هایی که توسط قبیله‌های اوس و خزرج و طیء پرستیده می‌شد، انتخاب شد.[۲۰]

در یکی از نبردهای تن‌به‌تن وی، نبرد با عمرو بن عبدود یکی از پهلوانان بزرگ عرب در جنگ احزاب بود که با حیلتی بر او پیروز شد.[۲۳][۲۴]

غدیر خم

نوشتار اصلی: غدیر خم
یک نقاشی که اعلان خلافت علی را توسط محمد در غدیر خم نشان می‌دهد.

هنگامی که محمد از آخرین حج خود در سال ۶۳۲ میلادی باز می‌گشت. خطابه‌ای در مورد علی ایراد نمود که توسط شیعه و سنی بسیار متفاوت تفسیر شده‌است. مطابق با روایت هر دو گروه محمد گفت که علی وارثش و برادرش و کسی است که هر کس پیامبر را به عنوان مولایش (رهبر یا دوست قابل اعتماد) بپذیرد(کلمه مولا مرتبط است با ولایت(با کسر واو) یا وَلایت(با فتح واو) که حکومت، شروع مبادرت، غلبه معنوی و قدرت معنی می‌دهد)باید او را نیز به عنوان مولایش بپذیرد. شیعیان این بیان را به معنی تعیین علی به جانشینی پیامبر و اولین امام می‌دانند. اهل سنت در مقابل تنها اظهار نزدیکی پیامبر به علی می‌دانند و اظهار خواسته اش که علی به عنوان پسر عمو و فرزند خوانده اش جانشین او در مسئولیت‌های خانوادگی اش پس از مرگ شود. [۸] بنظر می‌رسد که اولین تاریخنگاری که واقعه غدیر خم را ثبت کرده‌است تاریخ نگار شیعه؛ یعقوبی در نیمه دوم قرن سوم هجری بوده‌است. [۲۰]

بر طبق برخی روایات، علی بعدها در سخنی، به برتری خود نسبت ابوبکر و عمر برای مقام خلافت، تاکید نمود.[۲۵]

جانشینی محمد

نوشتارهای اصلی: جانشینی محمد و سقیفه

بر اساس کتب شیعه، قبایل عرب که پس از مدتها تفرقه و چند دستگی، به خاطر وجود دین اسلام، متحد و یکپارچه شده بودند، پس از مرگ محمد به خاطر اختلاف نظر در تعیین جانشین وی، دوباره به تفرقهٔ دوران پیش از اسلام برگشتند.[۲۶] در حالی که علی و دیگر نزدیکان محمد مشغول کفن و دفن وی بودند، گروهی از صحابه محمد در محلی به نام سقیفه جمع شدند و دربارهٔ جانشین محمد به بحث و جدل پرداختند. نتیجه این بحث و جدلها، انتخاب ابوبکر به عنوان جانشین محمد شد. این انتخاب باعث مناقشه و درگیری بین هواداران ابوبکر و طرفداران علی گردید. طرفداران علی قائل بودند که علی توسط شخص محمد به جانشینی انتخاب گردیده‌است و بنابراین مقام خلافت باید از آن وی باشد.[۲۷][۲۸]

علی به خاطر خویشاوندی نزدیک و ارتباط صمیمی با محمد، به خاطر دانش فراوان از اسلام و توانایی در به خدمت گرفتن احکام آن، به شدت معتقد بود که بهترین شخص برای جانشینی محمد است. او هنگامی که مطمئن شد که همه از او روی گردانیده‌اند، با تاخیر با ابوبکر بیعت نمود. او در هنگام این بیعت نیز به شایستگی خود اشاره کرد. او این عقیده را هنگام بیعت با عمر و عثمان نیز ترک نکرد؛ اما به خاطر حفظ وحدت در امت اسلامی، با این خلفا بیعت نمود.[۲۹][۳۰]

پس از مرگ محمد تا پیش از خلافت

دوران خلافت ابوبکر

در زمان انتخاب ابوبکر بعنوان جانشین محمد، علی، عباس و دو پسرش فضل و قثم و دو برده آزاد شده پیامبر زید و شغران[۳۱] به همراه طلحه و زبیر و جمعی از صحابه محمد، مشغول خاکسپرای محمد بودند.[۶] هرچند عباس عموی محمد و آنچنان که گفته می‌شود ابوسفیان از علی خواستند تا جامعه اسلامی را در کنترل خاندان بنی هاشم بگیرد او هیچ تلاشی در این زمینه نکرد.[۶] اما بنا بر نقل منابع تاریخی علی بعدا در نامه به معاویه می‌نگارد علت رد این پیشنهاد بیم پراکندگی امت بوده‌است.[۳۲] علاوه بر آن طبری در تاریخ خود نقل کرده‌است که گروهی از مخالفان ابوبکر از جمله زبیر در خانه فاطمه گرد آمدند و عمر با تهدید به آتش زدن خانه آنها را بیرون کشاند. علی بعدا مکرر می‌گفت که اگر چهل یاور داشت قیام می‌کرد.[۳۳] هنگامی که این افراد که از اولین مخالفان ابوبکر بودند بتدریج ابوبکر را به رسمیت شناختند، علی تا شش ماه از بیعت با ابوبکر سرباز زد.[۶]

در مورد جانشینی علی، مورخان و دانشوران تاریخ اسلام عموما یا دیدگاه اهل سنت را پذیرفته‌اند و یا اینکه حقیقت موضوع را غیر قابل کشف دانسته و از آن رد شده‌اند. یکی از مورخینی که از این سنت رایج جدا شده‌است ویلفرد مادلونگ می‌باشد.[۳۴] ویلفرد مادلونگ در دانشنامه اسلام اصلی ترین ادعاهای شیعه را دیدگاه خود شخص علی می‌داند زیرا به عقیده او علی خود را شایسته ترین فرد برای خلافت در مقایسه با دیگر صحابه می‌دانست و کل جامعه مسلمانان را بدلیل روی گرداندن از خودش ملامت می‌کرد، اما در عین حال رفتار ابوبکر و عمر در مسند خلافت را می‌ستود و تخریب شخصیت آنها را نکوهش می‌کرد.[۳۵] مادلونگ معتقد است که از آنجایی که در رسوم اعراب آن زمان، خصوصا رسوم قریش، جانشینی موروثی معمول بوده و قرآن بر اهمیت پیوند خونی میان پیامبران و خصوصا اهل بیت تاکید ورزیده‌است و اینکه انصار از خلیفه شدن علی حمایت می‌کردند، ابوبکر می‌دانست که تشکیل یک شورا برای انتخاب خلیفه به انتخاب علی می‌انجامد و به همین دلیل به شکل حساب شده‌ای جریان‌های سیاسی را برای خلیفه شدن خ

برچسب ها : ,
موضوع : | بازدید : 228
+ نوشته شده در  پنجشنبه 05 آبان 1390ساعت 19:18  توسط جوادرئیسی 

n8

نوکیا ان‌۸

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نوکیا ان‌۸
Nokia N8.jpg
سازنده نوکیا
تاریخ معرفی آوریل ۲۰۱۰
نمایشگر ۳٫۵ اینچ، AMOLED لمسی، ۶۴۰×۳۶۰ پیکسل، ۱۶ میلیون رنگ، ضد خش، چند لمسی، حسگر Proximity برای خاموش شدن اتوماتیک صفحه نمایش، حسگرشتاب سنج برای چرخش اتوماتیک
دوربین ۱۲ مگاپیکسل دارای فوکوس خودکار و عدسی کارل زایس
دوربین دوم آرایه نمایش تصویر برای مکالمه تصویری
سیستم‌عامل سیمبیان، سیمبین سری ۳
ورودی صفحه لمسی
پردازنده ARM 11 680 MHz
حسگر گرافیکی ۳D Graphics HW
حافظه رم ۲۵۶ مگابایت حافظه دسترسی تصادفی
۵۱۲ مگابایت حافظه فقط خواندنی
کارت حافظه دارد، تا سقف 32 گیگابایت
حافظه داخلی ۱۶ گیگابایت
شبکه‌ها جی‌اس‌ام ۸۵۰ / ۹۰۰ / ۱۸۰۰ / ۱۹۰۰
اچ‌اس‌دی‌پی‌ای ۱۹۰۰ / ۲۱۰۰
اتصال یواس‌بی ۲، شبکه محلی بیسیم، بلوتوث ۳، خروجی تلویزیون رابط اچ‌دی
باتری BP-۴L
۱۲۰۰ میلی‌آمپرساعت
ابعاد ۱۱۳٫۵ x ۵۹٫۱ x ۱۲٫۹ میلیمتر
وزن ۱۳۵ گرم
شکل ساده
پخش‌کننده پخش صوتی: MP۳/WMA/WAV/eAAC
پخش ویدئویی: MP۴/H.۲۶۴/H.۲۶۳/WMV
سری نوکیا سری ان
وابسته نوکیا

نوکیا ان‌۸ (به انگلیسی: Nokia N8) یک گوشی از سری ان شرکت نوکیا است.[۱] این گوشی اولین گوشی نوکیا مباشد که به دوربین ۱۲ مگاپیکسلی مجهز است.این گوشی سنسور دوربینی به بزرگی ۱/۱٫۸۳" به همرا فلش زنون را دارا خواهد بود. ابعاد گوشی ۱۲٫۹×۵۹٫۱×۱۱۳٫۵ میلیمتر با وزن ۱۳۵ گرم است. صفحه نمایش ۳٫۵ اینچ و برای اولین بار در خانواده نوکیا فناوری AMOLED در چنین سایزی به کار گرفته می‌شود و از فناوری لمسی خازنی در آن استفاده شده که به مدد این فناوری علاوه بر حساسیت بسیار زیاد صفحه نمایش، امکان بهره گیری از قابلیت‌های مخصوص این فناوری همچون زوم دو انگشتی (Pinch Zoom) نیز فراهم آمده‌است. وضوح صفحه نمایش همچون دیگر سیمبین‌های نوکیا در این کلاس ۶۴۰×۳۶۰ پیکسل بوده و تعداد رنگ‌های قابل نمایش نیز همچون همیشه ۱۶ میلیون رنگ است.[۲]

این گوشی سایزی تقریبا برابر گوشی آیفون چهار دارد.یک کلید در سمت راست آن وجود دارد برای قفل صفحه کلید آن همچنین با اتصال به اینترنت می توان از مزایا ی خوب آن بهره مند شد.با استفاده از دوربین 12 میگاپیکسلی آن میتوان با کیفیت (HD(720P 25 Fpsویدئو ضبط کرد و از آن لذت برد همچنین اگر بروزرسانی جدید این گوشی صورت گیرد کیفیت فیلم برداری این گوشی از 25 فریم در ثانیه به 30 فریم می رسد.همچنین نوکیا آپدیت سیمبین آنا را برای نوکیا ان8، نوکیا ای7، نوکیا سی 01-6، نوکیا سی7 نیز فراهم نموده. همچنین سیمبین بل را برای این گوشی را فراهم نموده.